Závod na jasankách v Olešnici v Orlických horách (21. ledna 2012)

Závod na jasankách v Olešnici v Orlických horách (21. ledna 2012) | foto: Pavel Bednář, MF DNES

V Orlických horách svištěla po sněhu stará dřeva. Podívejte se

  • 1
V sobotu se už podruhé sešlo pětasedmdesát závodníků-recesistů, kteří vyznávají jízdu na starých lyžích jasankách. V dobovém oblečení se u chaty Juráška v Olešnici v Orlických horách předháněli, kdo dříve zdolá tamní sjezdovku na náčiní nalezeném ve stodolách a na půdách.

"Když se dnes člověk postaví na moderní lyže, tak mu to jede samo. Na starých bojuje a občas udělá nějaký kotrmelec. Na jasankách je pata volná a lyže nemají hrany, takže se těžko zatáčí. Ale kdo nepadá, jezdí pod své možnosti," zhodnotil situaci Štefan Getz, který do Olešnice přijel z Krkonoš.

Jakmile loni zaslechl, že se takový závod koná, nelenil a okamžitě vyrazil. "Hodně se mi tady líbilo, tak jsem letos udělal pokus číslo dva a je to zase super," pokračoval lyžař, který svah sjížděl s dýmkou v ústech. "Jen se mi do ní práší sníh, tak zrovna moc nedýmá," postěžoval si.

Horaly z Krkonoš prý do Olešnice poslal Trautenberg, aby závod okoukli a třeba v sousedních horách uspořádali podobný.

Všichni recesisté se shodují, že sehnat poctivé staré jasanky je oříšek. Parta sedmi rodáků z Krkonoš v uniformách švýcarských horských myslivců, kteří do Olešnice také přijeli, shání lyže po bazarech, vetešnictvích nebo u starých lidí.

Závod lyžařů na jasankách

"To je na Krkonoších naštěstí ještě možné," řekl jeden z nich. Na prvních po dědovi začal jezdit, když mu bylo asi dvanáct let.

Ve Rtyni dělal Karel Prokop lyže i sáňky

"Horko těžko jsem sháněl ty současné. Jezdím na nich už deset let a je to pořád bombastické," uvedl. Jeho stará dřeva pocházejí ze známé dílny Karla Prokopa ve Rtyni v Podkrkonoší.

"Už před první světovou válkou tam měl firmičku na sportovní potřeby, kde dělali kromě lyží i sáňky," doplnil Getz.

Zatímco moderní lyže jsou popsány názvy výrobců a lyžaři se na sjezdovkách předhání, kdo má lepší značku, původ Getzových lyží dokládá nenápadné cejchování mosazným štítkem před vázáním.

Pokud si lyžaři chtějí jasanky pořídit, pak je kromě hledání po stodolách či půdách čeká ještě jedno dobrodružství.

"Větší problém je totiž sehnat staré kožené boty. Dneska už to lidé všechno vyházeli a málokde se najdou. Ale když se najdou, je radost o to větší," smál se Getz. Před tím, než se lyžař na historických lyžích postaví na start, čeká ho velký kumšt.

Obyčejný hřbitovní vosk

"Máza, ta je nejdůležitější. Každý má svoje triky a vychytávky. Někomu stačí obyčejný hřbitovní nebo jakýkoli vosk, ale někteří sjezdaři používají speciální směsi, které nanášejí na skluznice. Přitom jejich tajemství ani my ostatní neznáme," řekl jeden z organizátorů Michal Martinek.

Toho sjezdy na jasankách baví, protože jezdit v Čechách na nových lyžích je nuda. Sjezdovky jsou krátké a je na nich příliš mnoho lidí. Na jasankách je to větší dřina a je těžší udržet stabilitu.

Pohodovou atmosféru si v Olešnici užívali nejen lyžaři, ale i diváci. Ti obdivovali různé styly lyžařů. Někteří jeli jen s jednou tyčí, kterou si přehazovali jako pádlo, jiní klasicky se dvěma hůlkami. Nejvyšší školou byl telemark, kdy se zatáčí do pokleku.