Sejměte draka, zavelel rytíř a kovové monstrum opustilo věž v Trutnově

  • 2
Město Trutnov přišlo na čas o svůj symbol. Sejmula ho družina rytířů, která ho „přemohla“. Téměř 400 kilogramů vážící drak se tak z radniční věže přestěhoval do podzemí. Zůstane v něm až do jara, kdy se na věž opět vrátí.

„Byl poznán, polapen a zabit. Sejměte draka!“ zavelel Albrecht z Trautenbergu a skupina deseti mužů v červených pláštích začala v sobotu odpoledne na Krakonošově náměstí v Trutnově sundávat více než 350 kilogramů vážící kovové monstrum z věže Staré radnice. Drak vzhlížel na město celou letní sezonu, o víkendu se přestěhoval do trutnovského podzemí, kde zůstane až do jara.

Tradičnímu rituálu přihlíželo v historickém centru několik stovek lidí. Náměstí zaplnili už krátce po obědě, čekání na sejmutí draka si rodiny s dětmi krátily na několika herních stanovištích střelbou z luku, řešením hlavolamů nebo hraním dřevěných kuželek.

Před 16. hodinou se početný dav shromáždil před radniční věží. Z protilehlého rohu náměstí za zvuku bubnů připochodovala družina rytířů vedená Albrechtem z Trautenbergu, jenž v rukou svíral meč.

Jeho druhové po povelu opatrně spouštěli železného netvora na dlažbu pomocí kladky a lan zavěšených z radničního okna. Přestože z počátku chvíli vzdoroval, během necelých dvou minut byl drak na zemi. V tom se ozval z davu hlasitý potlesk.

Sundání draka vyžaduje grif

„Dostat ho dolů je podstatně snadnější než ho zavěsit na věž. Ale ani to sundávání není úplně lehká operace, vyžaduje určitý grif,“ poznamenává Otto Štemberka z pořádajícího sdružení Trutnov - město draka.

Rytíři vzali sochu na dřevěné podestě na ramena a odnesli ji o několik metrů dál do pravého rohu náměstí. Zde ji položili na robustní stůl potažený červenou látkou.

„Chci si na něj sáhnout,“ dožadovala se šestiletá dívka rodičů, zatímco rytíři draka ještě usazovali na stůl. Když družina v červených pláštích odpochodovala, kolem obří plastiky se najednou tísnily desítky rodičů s dětmi, aby se draka dotkli a vyfotili se s ním.

Členové sdružení obří plastiku zavěšují na radniční věž každý rok na jaře při populárních slavnostech Už ho nesou! Letos v květnu se konal již 10. ročník. Na Staré radnici příšera zůstává celou letní sezonu jako symbol pětatřicetitisícového města až do začátku podzimu.

Albrecht přemohl draka už před několika stoletími

„Podle pověstí se rytíři Albrechta z Trautenbergu setkávali v Trutnově na sněmu dvakrát do roka, na svátek Sv. Jiří a na podzimního drakobijce, takže jsme toho využili,“ vysvětluje Otto Štemberka načasování obou akcí. Do příštího května bude drak deponován v podzemí. Kde přesně, sdružení nechce prozradit.

Drak je hlavním mytologickým symbolem Trutnova, součástí městského znaku je už od 15. století. Pověst o drakovi sepsal na sklonku 16. století do unikátní rukopisné sbírky tehdejší kronikář Simon Hüttel (1530 - 1601). V ní mimo jiné pojednává o tom, jak Albrecht a jeho družina při stavbě města ukrutného netvora přemohli, čímž symbolicky získali právo tuto oblast osídlit.

„Drak má v trutnovské mytologii zásadní postavení, od 15. století je hlavním symbolem trutnovské urbanizace,“ dodává Štemberka.

Sdružení nechalo draka na návrh výtvarnice Terezy Komárkové vyrobit v roce 2004. Kovový trub je pokrytý měděným plechem. I s dřevěnou podestou skulptura váží téměř 400 kilogramů, na délku měří zhruba šest metrů. Autorem sochy je umělecký kovář Martin Malich. Drak se poprvé na trutnovské Staré radnici objevil před 10 lety.