Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti...

Hlavně studenti přišli v Hradci Králové demonstrovat před magistrát proti kácení stromů kolem řeky Orlice a pokračovali u sídla Povodí Labe (11.12.2013). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Válka o stoleté aleje končí smírem, u hradecké Orlice padne méně stromů

  • 1
Přestože iniciativa Nechceme holé břehy na Facebooku bojovně prohlašuje, že ještě v březnu připraví celou sérii demonstrací před sídlem společnosti Povodí Labe, déle než rok trvající spory o množství kácených stromů u Orlice v Hradci Králové nejspíš skončí kompromisem.

I když krajský úřad si se svým konečným rozhodnutím stále dává na čas, již nyní lze téměř s jistotou tvrdit, že povodí na březích řeky Orlice mezi silnicí k Malšově Lhotě a Orlickým mostem ani zdaleka nevykácí všech 156 stromů ze stoleté aleje, o nichž uvažovalo (více o kácení čtěte zde).

Před několika dny se přímo na břehu Orlice sešly „znepřátelené“ delegace státního podniku, ochránců přírody, ale i kraje.

 Zastavily se u každého z 39 stromů, které jsou v první etapě určené ke kácení a po více než rok trvající válce slov a několika demonstracích se dohodly na kompromisu.

„Zhruba deset stromů se z kácení v úvodní etapě vyjme. Pokud vůbec dojde ke druhé a třetí etapě, budou muset následovat další žádosti povodí. Ale nemyslím si, že je důvod další etapy uspěchat,“ říká Adam Záruba, hradecký zastupitel a současně šéf organizace Orlice při Českém svazu ochránců přírody.

Spokojený je rovněž Jaroslav Hamáček, organizátor internetové petice, kterou do včerejšího odpoledne podepsalo už 11 590 lidí (více o protestech čtěte zde).

„Dohodli jsme se na zdravotních prořezech a některé stromy se pokácejí. Je pravda, že ne se vším souhlasíme, ale domluvili jsme se na celkem rozumném kompromisu a nelze zabránit tomu, aby se na hrázi nepokácel ani jeden strom,“ uznává.

K zemi půjdou hlavně stromy ve špatném stavu

Padnout bude muset několik zcela zdravých dřevin, které však rostou na objektech vodohospodářů. Další pod pilu navržené stromy jsou poškozené nebo dožívají, ale Povodí Labe souhlasí i s náhradní výsadbou.

„Ke kácení jsou navrženy stromy zejména z pěstebních důvodů a dále stromy, které vykazují výrazně zhoršenou vitalitu, špatný zdravotní stav a stromy s narušenými statickými poměry,“ říká tisková mluvčí podniku Jana Burianová.

„Některé stromy se podaří zachránit, u dalších se nechá jejich torzo, které obroste. Bylo to vstřícné jednání a na úrovni, kterou na městě moc neznáme,“ pochvaluje si Záruba.

Kromě kácení 39 dřevin se původně mělo v první etapě dalších 80 podrobit redukčním řezům, další fáze počítala s kácením 73 stromů a v třetí etapě, ke které mělo dojít po roce 2018, by padlo 44 stromů.

„Zprávu jsme prostudovali a je to naprostá blbost. To je ohromná spousta stromů,“ nechce se s tak masivním kácením smířit Denis Patlejch, organizátor akce Nechceme holé břehy.

Povodí Labe žádá o povolení ke kácení dalších desítek stromů

Zatímco kácení na březích Orlice přímo v Hradci Králové se nejspíš podaří vyřešit kompromisem, Povodí Labe mezitím na adresu hejtmanství doručilo několik dalších žádostí o povolení ke kácení.

U Blešna, Albrechtic, Krňovic či Petrovic by mělo padnout několik desítek stromů, podnik má zacíleno především proti statným vrbám, z nichž některé mají obvod kmene i přes tři metry.

„Předmětné dřeviny mají proschlou korunu, jsou rozlomené a zasažené vnitřní hnilobou. Uvedená lokalita je plně využívána vodáky a turisty. Z tohoto důvodu může dojít k ohrožení zdraví a majetku občanů,“ píše společnost v žádosti o „údržbu“.

„Doufejme, že se vodákům a turistům budou líbit zásahy do divoké přírody toku Orlice z důvodu jejich bezpečnosti a že zvířata a rostliny závislé na kácených stromech tuto lidskou údržbu pochopí,“ dodává sarkasticky Hamáček.

„S takovým množstvím nesouhlasíme. Kde jinde by ty stromy měly zůstat, když ne v přírodním parku chráněného území Natura 2000?“ ptá se Záruba.