Počmáraná vodárna v Týništi nad Orlicí | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Vandalové ničí práci nadšenců v Týništi, posprejovali vodárenskou věž

  • 2
Vandalové poničili vstup do vodárenské věže v Týništi nad Orlicích, v níž se skupina nadšenců snaží dát dohromady muzeum a galerii. Posprejovali zdi u vstupu. Město zvažuje, že proti ničitelům v ulicích umístí kamery.

"U věže se schází nevybouřená a problémová mládež. Místo, které je poničené, je tmavé a trochu zastrčené. To je myslím hlavní důvod," říká předseda spolku Libor Koldinský.

Vandalové však ničí i upravené prostranství před věží. "Ví o tom státní i městská policie, ale je to těžko řešitelné. Máme s tím starosti, protože věž máme jako základnu spolku, upravujeme ji a tohle nás mrzí," podotýká Koldinský.

Spolek poprvé představil veřejnosti vnitřní prostory místní technické památky loni v červnu. Později v ní začal s podporou města i vlastních získaných dotací provádět další úpravy. V nové podobě se má věž otevřít opět za měsíc při městských oslavách. Spolek v ní připravuje výstavu o umění místních obyvatel v minulosti i dnes.

Počmáraná vodárna v Týništi nad Orlicí
Počmáraná vodárna v Týništi nad Orlicí

"Posprejované zdi necháme opravit, protože město letos slaví 650 let od první písemné zmínky a nechceme historickou budovu ukázat ve špatné podobě. Asi se to tam ale bohužel objeví zase," myslí si Koldinský, podle kterého se ve městě už několikrát diskutovalo o zavedení kamerového systému.

Kamery jsou v programu, peníze otázkou priorit

Týnišťský starosta Jaroslav Matička říká, že město se pokoušelo získat na pořízení kamer dotaci.

"Od té doby se měnily hlavní priority, ale ve volebním programu kamerový systém máme a nepochybně se jím zabývat budeme. Jestli ho pořídíme, nebo ne, je otázkou priorit a jednání v zastupitelstvu," poznamenal starosta.

Otázkou také je, jestli by kamery hlídaly i prostranství u vodárenské věže. Jsou totiž ještě horší místa, kde jsou problémy s vandaly, kteří kromě sprejování fasád demolují značky, lampy či povalují popelnice.

"Nejvíc nás to pálí v prostoru kina a náměstí před diskotékovým klubem a v prostoru růžku směrem k nádraží. To jsou vytipovaná místa, kde by mohly být mobilní nebo stálé kamery," uvádí starosta.

Dopadení sprejeři svá grafity musí sami odstranit

Matička ví také o dalších budovách, kde nedávno přibyly nové kresby.

"Začali s tím na náměstí u radnice a skončili až na konci města U Dubu. Většinou se na ně nepřijde, ale ve dvou nebo třech případech se nám vandaly odhalit podařilo a pak škodu vymáháme. Spíš dáváme přednost tomu, aby spreje museli sami odstranit smytím či přetřením. Pak zjistí, že to není jednoduché, dá to práci a stojí peníze," říká starosta.

Na argumenty zastánců vyššího dozoru městské policie v ulicích města má starosta také odpověď. "Nemohou postavit policistu ke každému domu. Ti kluci, kteří se rozhodli ničit, se stejně chytit nenechají. Na to jsou dost obezřetní, ať už hlídka půjde pěšky, pojede na kole či autem," tvrdí.