Skiareál Hartman v Olešnici v Orlických horách

Skiareál Hartman v Olešnici v Orlických horách | foto: Radko Hartman

Ve svahu po ledovci vznikly v Olešnici tři sjezdovky. Bez dotací

  • 7
V Olešnici v Orlických horách se otevřel zbrusu nový lyžařský areál. Láká na tři sjezdové tratě v celkové délce dvou kilometrů. Vybudoval ho podnikatel Radko Hartman, který v nedalekém Sedloňově vyrábí těsnění. Obešel se bez dotací a ještě může nabídnout "lyžování na ledovci", který na Feistově kopci před tisíci let končil.

Ze svahu ležícího půl kilometru od olešnického náměstí je výhled až na Krkonoše a do Polska. Přímo pod areálem vede cesta na hraniční přechod Kult. Proto si majitel slibuje, že se mu podaří přilákat i část polské klientely, která do Čech jezdí lyžovat.

Nejprudší černá sjezdovka vede podél vleku a má délku 500 metrů, červená na opačné straně svahu 600 metrů.

"Šířka svahu je sto metrů, takže je tu hodně místa. Poslední modrá sjezdovka bez zasněžování vede z vrcholu ve výšce 710 metrů nad mořem lesem zpět do areálu. Celá měří 1 050 metrů," popisuje Hartman.

Převýšení sjezdovek je 100 metrů. Nechybí ani bezplatné parkoviště, toalety, servis a pronájem lyží či samoobslužný bufet.

Ledovec bude připomínat naučná stezka

Na Feistově kopci před tisíciletími končil ledovec, táhl se až od vrchu Vrchmezí. Ledovec bude časem připomínat naučný panel či stezka, a také vybrané obří kameny, které dřív na svahu zanechal.

Jak se stavěl skiareál

.

Odklízení balvanů, které zůstaly po dávném působení ledovce. (září 2011)
Stavba prvního sloupu vleku v listopad 2011
Upravená sjezdovka v září 2011
Skiareál Hartman v Olešnici v Orlických horách

Nejprve se musely odstranit staré stavby, zůstala jen hlavní budova hotelu, kde se dříve měli ubytovávat pionýři ze všech zemí. Dnes je tam zázemí areálu. Potom přišlo na řadu kácení náletových dřevin a zarovnávání svahu. A nakonec se stavěl vlek Leitner. Sloupy museli vyměřovat geodeti na centimetry přesně. Stojí totiž ve velkých betonových blocích o váze mnoha tun a při jejich stavbě nesmělo dojít kvůli pnutí lana k téměř žádné odchylce

Lyžařský areál budoval Hartman zhruba tři roky. Z toho dva trvalo vyřizování veškerých úředních povolení a dalších plánů. Rok samotná příprava terénu a stavba.

"Dnes je téměř neuvěřitelné, že jsem to zvládl zařizovat a hlídat sám, ale o to krásnější z toho mám pocit. Navíc jsem areál postavil z peněz vydělaných vlastníma rukama a ne z dotací a od daňových poplatníků," říká Hartman. Mnohé práce zvládl ručně sám či s rodinou.

Býval tu pionýrský tábor

Areál začíná v místech bývalého pionýrského tábora, který však od začátku 90. let chátral. Hartman už dříve koupil blízkou chatu bývalého podnikového školicího střediska a udělal z ní luxusní hotel, který zatím slouží jen k pronájmu na soukromé akce.

Později se rozhodl koupit sousední pozemky a z celého svahu kolem hotelu udělat lyžařské středisko.

Areál má i vodu pro umělé zasněžování. Dodávají ji šetrná čerpadla, která si sama stanovují, jaký objem je zapotřebí přečerpat. Svahy monitoruje několik kamer, kdyby někdo na sjezdovce dělal neplechu, provozovatel ho může hned napomenout.

Další vymožeností jsou záložní zdroje energie. "Kdyby došlo k výpadku proudu, osvětlení na sjezdovce půjde dál, aby lyžaři mohli bezpečně dojet a při rychlosti třeba pětaosmdesát kilometrů za hodinu se jim nic nestalo," vysvětluje Hartman.

Dál chce zprovoznit čtyřhvězdičkový hotel a apartmánové chaty přímo ve svahu a ve spodní budově lyžařský hotel pro školní zájezdy.

Skiareál Hartman v Olešnici v Orlických horách

Skiareál Hartman v Olešnici v Orlických horách