Výjev z gotické fresky Posledního soudu v Broumově

Výjev z gotické fresky Posledního soudu v Broumově | foto: Archiv farnost Broumov

Vědci zmapují umění gotiky a renesance na východě Čech. Čekají objevy

  • 0
Východní Čechy patří k jednomu z posledních regionů, kde vědci zatím uceleně nezmapovali umění gotiky a renesance. Má to napravit unikátní projekt za 20 až 25 milionů korun, který na příštích pět let chystá Akademie věd spolu s Královéhradeckým krajem. Začíná příští týden třídenní konferencí.

Na mezinárodní odborné konferenci v hradeckém Regiocentru Nový pivovar promluví od úterý do čtvrtka na tři desítky českých a polských historiků umění.

"Konference nazvaná Gotické a rané renesanční umění ve východních Čechách 1200-1550 je první etapou budoucího výzkumného záměru, jehož základním cílem je vytvoření vědeckého katalogu a realizace výstavního projektu," připomněl Milan Dospěl z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Odborníci čekají objevy, jako byly madony

Poté se kolem 50 vědců z celé republiky i z Polska pustí do bádání. Chtějí podrobně prozkoumat gotické a renesanční památky, ale doufají, že z doby středověku a raného novověku také objeví nové artefakty.

"V poslední době se dostávají na světlo třeba velké gotické madony ze skladišť far," zdůraznil Dospěl. Jako příklad uvedl nedávno objevenou Madonu ze Starého Svojanova, u které vědci zjistili významnou vazbu na vídeňský císařský dvůr z konce 15. století.

Výstava bude k vidění pravděpodobně v Muzeu východních Čech v Hradci Králové, které se do projektu zapojilo.

"Je to pro nás velice zásadní. My řadu sbírkových předmětů z této doby už máme, ale pomůže nám i to, že je vědci vyhodnotí a popíšou," řekla ředitelka hradeckého muzea Naďa Machková Prajzová.

Region je zajímavý díky působení utrakvistů

Mezi nejvýznamnější památky ve východních Čechách patří hradecký gotický chrám svatého Ducha nebo renesanční pardubický zámek a vědci se chystají do připravovaného katalogu zahrnout i gotické a renesanční oltáře, sochy, obrazy, liturgické předměty nebo výrobky uměleckých řemesel.

"Výtvarná kultura východních Čech je neobyčejně zajímavá, protože po husitských válkách se tento region stal sídlem utrakvistů. To byla unikátní situace, která v tehdejší Evropě neměla obdoby, tady totiž výtvarné umění sloužilo jak utrakvistům, tak katolíkům," vysvětlil Dospěl, proč se vědci zaměří právě na východočeský region.

V minulých letech už prozkoumali Slezsko a Moravu, v roce 2015 se zaměří také na region severních a severozápadních Čech.

"Popularizaci kulturního dědictví našeho regionu velice vítáme, protože ho v turistických průvodcích málo nabízíme. Vyhodnotit a popsat památky potřebujeme také proto, abychom je zahrnuli do naší péče," řekl náměstek královéhradeckého hejtmana Otakar Ruml.