Herec Petr Čtvrtníček si návštěvu zoo podle všeho užil (21. dubna)

Herec Petr Čtvrtníček si návštěvu zoo podle všeho užil (21. dubna) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Afričani s pomlázkami, Čtvrtníček a žirafa. Dvorská zoo zahájila sezonu

  • 1
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem oslavila Velikonoce v africkém stylu. Znovu se otevřely brány safari, ale také nová expozice jedovatých hadů a výstava afrických moderních soch. Herec Petr Čtvrtníček odpoledne pokřtil zdejší 250. žirafí mládě a symbolicky ho pojmenoval Quarter.

Divokým tancem a zpěvem zahájila sobotní velikonoční program ve dvorské zoo, a tím i hlavní sezonu, skupina IYASA z afrického Zimbabwe. Do svého vystoupení tanečníci vůbec poprvé přibrali i typicky české symboly Velikonoc a pomlázkami nezapomněli vyšlehat přihlížející dav.

Barevné pentle zdobily během velikonočních svátků celou zoologickou zahradu. Návštěvníci se učili plést pomlázky, ale asi největší radost z nich měli lidoopi. Na lístcích z březového proutí si pochutnal gorilí samec Tadao, zvědaví šimpanzi nadšeně hledali rozinky ukryté na pomlázkách mezi stuhami.

Zvuk afrického bubínku lákal diváky na energické vystoupení tanečníků ze Zimbabwe. Ze stejné země pochází i 157 kamenných soch, které ředitel zoo Přemysl Rabas v sobotu představil.

"Chceme ukázat Afriku nejen jako široké pláně a savany, kde pobíhají stáda slonů a nosorožců. Afrika je také barevná, pestrá, kouzelná, magická a taky jedovatá, ale k tomu se dostaneme. Přivážíme tedy i její kulturu, kuchyni, hudbu, tanec a sochy," uvedl ředitel největší výstavu soch moderního afrického umění v Česku.

Sochy pocházejí z komunity Tengenenge, jejíž členové v tamním malém lomu ručně lámou černě, hnědě a zeleně zbarvený kámen zvaný hadec. Pak hledají sochu, která je v něm zakletá. Výstava je prodejní, takže si můžete pořídit například sochu želvy za dva tisíce, Banánovou ženu za 65 tisíc či sochařské dílo Tváře předků za 110 tisíc korun.

"Tengenenge je obyčejná africká vesnice s kulatými domky z nepálených cihel a slaměnými střechami, ale zatímco všechny ostatní vesnice jsou typické tím, že v nich žijí zemědělci, tady mají jen pár políček a skoro všichni jsou povoláním sochaři," vysvětloval Ondřej Homolka, který se svou manželkou o dvě hodiny později o komunitě Tengenenge přednášel ve stejnojmenném nově otevřeném sále.

Děti ochutnaly zmiji

O tamním životě vyprávěla i Marie Imbrová, bývalá velvyslankyně v Harare, hlavním městě Zimbabwe: "Už deset let s celou komunitou sdílím život, snažíme se přiblížit jejich kulturu nejen prostřednictvím výstav, ale hlavně v oblasti školství. Spousta dětí už prošlo naší školkou a umí výborně anglicky, pokud je budeme i nadále podporovat, třeba nákupem učebnic a pomůcek, tak věřím, že z nich vyrostou středoškoláci."

České děti, které se v sobotu nachomýtly u vernisáže afrických soch, mohly ochutnat zmiji gabunskou, respektive její čokoládovou verzi. Dort rozkrájel ředitel zoo u příležitosti slavnostního otevření nové expozice Jedovatá Afrika.

"Je dobrý," odpověděl nesměle na otázku, jak mu chutná dort, desetiletý Tomáš Goder z Úpice na Trutnovsku. "No vidíte, a to normálně dorty nejí, takže musí být vynikající. Ale je to jediná zmije, kterou jsme ochotni sníst," smála se Jana Mullerová, jeho teta. Do dvorské zoo bere synovce i svoji dceru často. "Letos jsme v safari ještě nebyli, ale nevyužíváme možnost jet autem, jezdíme raději autobusem, protože nám to připadá ekologičtější vůči zvířatům," vyprávěla.

V nové expozici žijí ti nejjedovatější afričtí hadi. Kromě zmije gabunské nebo útočné také mamba zelená, mamba černá nebo kobra kapská. Nechybí ani chřestýšovec, jedovatí štíři, pavouci a ryby.

"Je to nádherné a zajímavé, to člověk nikde jinde neuvidí," byl nadšený Petr Dvořák, který s rodinou zavítal do Dvora až od hory Říp vůbec poprvé. "Hodně jsme o zdejší zoo slyšeli mluvit, takže jsme to chtěli také vidět," dodal.

Po zimě se poprvé otevřelo africké safari a safaribusy se po celý víkend nezastavily, další návštěvníci obdivovali africké kopytníky a ptáky ze svých aut. Téměř všechny antilopy a zebry se vyhřívaly na stráni v zadní části padesátihektarového safari, další se tam vrátí za svých zimovišť, až se bude větší teplo.

Čtvrtníček pokřtil 250. žirafí mládě

Orientaci na africká zvířata prosadil Josef Vágner, který zoo řídil v 70. a 80. letech, kdy zorganizoval celkem osm expedic do různých zemí Afriky a dovezl odtud kolem dvou tisíc zvířat. V zoo už se jich od té doby narodilo více než pět a půl tisíce a mezi nimi i jubilejní 250. žirafí mládě, které pokřtil herec Petr Čtvrtníček.

"Jméno Quarter jsem vybral, protože navozuje mé jméno a zároveň je to čtvrtka tisíce, jako 250. mládě," vysvětlil kmotr žirafího mláděte a mrkví nakrmil otce Tommyho, který se na něj přišel zvědavě podívat. Šestiletá samice žirafy Rothschildovy Jenifer porodila za dramatických okolností loni v prosinci (více čtěte zde).

Zoo ve Dvoře slaví světové prvenství v chovu žiraf, protože mimo Afriku je jedinou institucí, kde se jich narodilo už 251. Od soboty mají zdejší žirafy mnohem větší výběh, ze kterého mohou sledovat z očí do očí návštěvníky, kteří z klasické části zahrady přecházejí po dřevěné lávce k safari.

"Je to nové, takže pořád nepřekračují původní hranici, ale v příštích dnech se určitě rozeběhnou i do nové části, až se rozkoukají," vysvětloval jejich ostýchavost ředitel zoo. Zároveň pozval návštěvníky na poslední červencový víkend, na kdy chystá velký africký festival Doteky Afriky. Opět vystoupí skupina IYASA, ale celá řada dalších umělců a výtvarníků, například jejich krajanka - sochařka, která bude v letních měsících v zoo každý den zpracovávat kámen hadec.

O letošních Velikonocích přišlo do zoo ve Dvoře Králové přes 10 tisíc lidí, což je mnohonásobně více než obvykle.