Sochy v Trutnově nepřehlédnete, dominantou je šestitunová Rozhledna

  • 4
Skutečně velkolepě pojali organizátoři letošní ročník venkovní výstavy Sochy ve městě. Do Trutnova museli dopravit víc než 10 tun materiálu. Největší instalací v historii akce je jedenáct metrů vysoká a šest tun vážící Rozhledna Čestmíra Sušky, kterou dva jeřáby zaparkovaly na Krakonošově náměstí.

Na Dolní promenádě u řeky Úpy visí na šňůře mezi stromy Velké prádlo Veroniky Psotkové a hned vedle další Suškova cisterna přetvořená tentokrát v artistní Kavárnu. Sochy v Trutnově zůstanou do konce září.

Bývalý člen skupiny Tvrdohlaví Čestmír Suška do Trutnova přivezl jeden ze svých nejúspěšnějších uměleckých projektů. Kovová konstrukce s perforovaným ornamentem představuje spojení industriální brutality s křehkostí.

„Tato monumentální socha symbolicky přináší do našeho města to, co je jedním ze smyslů umělecké tvorby vůbec – pohled na svět z nové perspektivy,“ říká Lucie Pangrácová, ředitelka trutnovské městské galerie, která Sochy ve městě už osmým rokem pořádá.

Suška Rozhlednu ze staré cisterny vytvořil před čtyřmi lety, vystavená byla na náměstích v Českých Budějovicích a Brně. „Dostávám spoustu nadšených reakcí, ale vždy se najdou lidé, kterým se to nelíbí,“ říká Suška.

„Sprejeři si toho docela váží“

Na vrchol jedenáctimetrově věže vede 63 točitých schodů. Obavy, že sochu umístěnou ve veřejném prostoru poničí vandalové nebo sprejeři, umělec nemá. „Stává se to minimálně. Sprejeři si toho docela váží, protože to vnímají také jako součást street artu,“ dodává pětašedesátiletý sochař.

Šestitunová cisterna se desítky let povalovala u kravína v nedaleké Chvalči. Na tom, že se dostala do studia Čestmíra Sušky, má zásluhu trutnovský průmyslník Rudolf Kasper, který v posledních letech s uznávaným sochařem spolupracuje.

„Minimálně 20 let jsem kolem ní dvakrát denně jezdil domů. Ležela v trávě a rezivěla. Když jsem poznal Čestmíra, tak jsem ukecal statkáře, kterému patřila. Prodal nám ji jako šrot a cisternu jsem Čestmírovi poslal do Prahy,“ prozrazuje Rudolf Kasper. Není to poprvé, co historické náměstí zkrášlilo moderní umění. V roce 2014 návštěvníky „šokovala“ čtyřmetrová žlutá chobotnice Viktora Paluše.

Stylizované Velké prádlo

Druhý objekt umístil Suška na Dolní promenádu. U řeky Úpy stojí čtyřtunová artistní Kavárna také vyrobená z cisterny, ve které mohou kolemjdoucí skutečně popíjet donesenou kávu. Uvnitř jsou ocelové stolky a židle. Nedaleko od Kavárny je na laně rozvěšené Velké prádlo od šestatřicetileté výtvarnice Veroniky Psotkové.

Stylizované drátěné postavy citlivě reagují na změnu světelných podmínek, tvar se mění se změnou úhlu pohledu. Velké prádlo z roku 2015 vytvořila na mateřské dovolené. „Vzniklo to z banální situace. Kromě toho, že jsem měla dítě, tak jsem neustále prala. To mě inspirovalo k vytvoření figurálně založené sestavy věcí,“ poznamenává sochařka.

Podle Lucie Pangrácové všechny objekty spojuje povznášení motivů všedních do sféry umění. „Cisterna je uměleckou kavárnou, rozhledna je sochou, Velké prádlo je příběhem o snaze se zuby nehty udržet ve výškách. Všechny práce jsou vytvořené z neušlechtilých materiálů, jako jsou rezavé cisterny nebo pletivo. Zásah umělce mění jejich charakter a dodává jim smysl.“