VIDEO: Vítr a voda odnesly hasičům stany. Byla nám hrozná zima, líčí dívka

  • 17
Vesnice na Hradecku se vzpamatovávají z bleskových povodní, které poslední květnový víkend vyplavily čtyři obce u Třebechovic pod Orebem. Podle dívky, která se účastnila hasičské soutěže v Jílovicích, čekala její skupina na odvoz z postižené oblasti až tři hodiny.

Dívka popsala celý průběh přírodní pohromy, která děti zastihla na okresním kole soutěže. Její výpověď zachytil Jan Barvínek na záznamu pro Sbor dobrovolných hasičů Kostelecká Lhota z Rychnovska. Před prvními kapkami se děti schovaly do stanů. Když se rozpršelo více, soustředili se účastníci ve velkém pártystanu. Kvůli prudkému dešti a větru ho však museli držet, aby neodletěl.

„Všichni ho drželi, ale on se pořád nakláněl. Čekali jsme tam asi hodinu. Pak jsme ho ale neudrželi a on na nás odletěl. Na jednu paní popadaly stoly, takže nemohla na nohy,“ popisuje Bára Moravcová, která se poté s kamarády schovala v autě.

„Volali jsme lidem poblíž, ale nikdo nebyl dostupný. Byli jsme celý mokrý, byla tam taková zima,“ říká na záznamu dívka.

S autem se sice dostali do bezpečí od vodního živlu, na odvoz domů však skupina z Kostelecké Lhoty čekala odhadem dívky další dvě hodiny.

„Čekalo se na další pokyny. Od místních obyvatel její skupina dostala suché oblečení a kolem osmé večer děti do Kostelecké Lhoty odvezl spřátelený SDH Doudleby nad Orlicí. Bára čas pouze odhadovala, protože nikdo neměl hodinky a její telefon byl utopen. I pro mě byla hodina jako celá věčnost,“ líčí událost Jan Barvínek.

Postižené obce (Výrava, Jílovice, Jeníkovice a Librantice) i necelý týden od ničivých záplav stále sčítají škody. Je jisté, že půjdou do milionů korun. Zároveň ale začínají hledat způsoby, jak následky podobných katastrof v budoucnu alespoň zmírnit.

Obce chtějí stavět poldr a vyčistit rybníky

Librantice se budou dál spoléhat na záchytné rybníky, ve Výravě chtějí budovat poldr. Jílovice rybníky i poldr už mají, přesto jim nebyly nic platné.

Nejvíc povodně odnesla Výrava. Do obří laguny se „ponořilo“ celé centrum vesnice s necelými čtyřmi stovkami obyvatel, vytopeno bylo 30 domů (o velké vodě jsme psali zde). Obyvatelé ve spolupráci s místními dobrovolnými hasiči celý týden odstraňují škody, čistí a vysoušejí domy, likvidují zničený majetek.

„Škody zatím monitorujeme a nemáme je přesně vyčíslené. O náhradní ubytování nikdo nepožádal, zhruba deset domů v obci je v současnosti neobyvatelných. Lidé bydlí u známých a příbuzných,“ říká starosta Výravy Michal Konečný.

Poničené jsou části místních komunikací, obecní rybníky jsou zanesené bahnem a nánosy, stejně tak zdejší hřiště. Stav mostů, které byly pod vodou, posoudí statik. Kromě domů velká voda zplundrovala zahrady a ploty.

Záplavy měl ve Výravě na svědomí Malostranský potok. Většinu roku v něm je vody sotva po kolena, ale intenzivní liják jej na několik hodin proměnil v běsnící živel. Vyplavené domy jsou na obou březích doslova přilepené k vodě, od náhonu je dělí několik málo metrů. Jediným řešením, jak v budoucnu zmírnit následky povodní je podle starosty stavba suchého poldru, kde by se voda při přívalových deštích bezpečně rozlila.

„Budeme to muset řešit. Malostranský potok se v posledních letech rozlévá čím dál častěji, i když nikdy to nebylo v takové míře jako při poslední povodni,“ potvrzuje starosta.

O poldru obec uvažovala už v minulosti, počítá s ním také v územním plánu. Kvůli sporům s majitelem pozemků se jej ale nepodařilo zrealizovat. Po květnových záplavách to nyní bude podle starosty průchodné.

„Očekávám, že se teď tato otázka znovu otevře. Budeme jednat s Povodím Labe a Státním pozemkovým fondem,“ naznačuje Michal Konečný.

Starosta sousedních Jílovic Václav Ježek odhaduje škody na obecním i soukromém majetku na pět až šest milionů korun. Velká voda vyplavila devět domácností a celkem zasáhla 25 domů. Jeden je i v současnosti neobyvatelný. Zničené jsou silnice a tenisové kurty, jež jsou součástí sportovního areálu, kde v době povodní probíhala hasičská soutěž. Čtyři stovky dětí musely před vodou utéci na poslední chvíli.

„V současnosti máme rozděláno spoustu jiných projektů, a pokud nám kraj nepřispěje na obnovu kurtů, tak je asi zrušíme. Jsou kompletně zničené a takto to zůstat nemůže,“ podotýká Ježek.

Zatímco ve Výravě se minulý víkend rozvodnil jindy poklidný potok, v Jílovicích ničila povodňová vlna, která se do vesnice po intenzivních deštích valila z polí. Obec má dva záchytné rybníky i suchý poldr, přesto zde povodně udeřily velkou silou.

„V minulosti jsme udělali všechno proto, aby u nás k povodním nedošlo a stejně to nepomohlo. Už nevíme, co víc bychom měli ještě udělat,“ kroutí hlavou jílovický starosta.

V Libranticích to odnesly „jen“ sklepy

V Libranticích voda vyplavila hlavně sklepy, od větších škod desítky domů ochránily pytle s pískem a také dva protipovodňové rybníky.

„Vyvázli jsme z toho ještě dobře, škody na obecním majetku jsou minimální. V jednom místě je pouze podemletý náhon,“ říká starostka Alena Hladíková.

Mnohem větší starosti jí dělají rybníky zanesené bahnem, které ze sousedních polí povodňová vlna přinesla. Jejich retenční schopnost se snížila. Pokud by se v budoucnu opakoval scénář z posledního květnového víkendu, následky mohou být mnohem horší.

„Rybníky vždycky fungovaly perfektně. Díky jejich odpouštění dokážeme reagovat na záplavy. Hodně vody podrží, ale tentokrát jí bylo moc. Jsou zanesené bahnem a bude nutné je vyčistit,“ dodává starostka, která za 30 let, co v Libranticích žije, podobnou přírodní kalamitu nepamatuje. Zatím nedokáže vyčíslit, kolik vyčištění nádrží bude stát. Obec se na to pokusí získat peníze z dotačních programů.

29. května 2016

Velký kus práce při záplavách na Třebechovicku udělaly desítky profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhali evakuovat obyvatelé ze zatopených domů a také odklízet škody. Do Výravy například ve svém volnu vyrazilo téměř 40 dobrovolných hasičů z Hradce Králové.

„Odčerpávali vodu ze zaplavených sklepů a studní. Pomáhali lidem vystěhovávat nábytek z rodinných domů, čistili prostory za pomoci tlakových myček, odstraňovali nánosy jemného bláta a vysávali vodu průmyslovými vysavači,“ vyjmenovává velitel dobrovolných hasičů Jiří Kubec.