Jedna z vítězek ceny Dětský čin roku 2012 Karolína Bazsóová s patronem Jakubem Kohákem

Jedna z vítězek ceny Dětský čin roku 2012 Karolína Bazsóová s patronem Jakubem Kohákem | foto: Archiv Základní škola V Domcích v Trutnově

Tři děti z Trutnova zasáhly a přivolaly pomoc, jsou z nich hrdinové

  • 3
Jmenují se Radka, Karolína a Honza. Chodí na trutnovskou Základní školu V Domcích a díky ceně Dětský čin roku jsou z nich oficiálně hrdinové. V situacích, kdy by možná zmatkoval i leckterý dospělý, zachovaly děti chladnou hlavu a pomohly jinému člověku, který se dostal do nebezpečné situace.

Celonárodní projekt Dětský čin roku se konal už poosmé, letos porotci vybírali z příběhů 209 dětí. Trutnovští žáci si pro ocenění dojeli na pražskou Staroměstskou radnici.

Příběh třináctiletého Jana Eibina je jako z filmového dramatu. Když se jednou v létě ze školy vracel domů, potkal na ulici starší ženu, která začala před jeho očima kolabovat.

"Najednou spadla jako podťatá do silnice. Rychle jsem odhodil batoh a paní odtáhl na chodník. Potom jsem jí zavolal záchranku a zkontroloval zápěstí, jestli jí tepe srdce. Tak nás to učili ve škole," líčí Honza, co se tehdy stalo.

Žena přežila a mladý hrdina ji přišel do nemocnice navštívit. "Byla na pokoji sama, bledá a slabá. Představil jsem se jí a pověděl jí, že ji vítám mezi živými. Jmenovala se Adéla Novotná a měla radost, že jsem přišel. Pár týdnů jsem za ní do nemocnice chodil a vždycky jsme si bezvadně povídali," popisuje.

Ačkoliv si myslel, že už ji poté nikdy neuvidí, náhoda tomu chtěla jinak. "Ona totiž bydlela kousek ode mě a každé ráno mě sledovala, jak jdu do školy. Jeden den jsem ji zahlédl v okně, tak jsem za ní zašel a ona mě pozvala dál," líčí Jan.

Jan Eibin

Radka Šrolová

"Svěřila se mi, že už nemá žádného přítele, maminka jí umřela, když jí bylo čtrnáct, a tatínka nikdy nepoznala," vypráví.

Žena prý měla bratra a sestru, oba však zabili Němci během druhé světové války při přestřelce v Praze, když jí bylo osm let.

S malým Honzíkem se žena přátelila až do chvíle, než umřela. "Uvědomil jsem si, že jsem té staré paní vlastně pomohl vrátit kus radosti do života. Nikdy na ni nezapomenu," vzpomíná Jan.

Našla ztracenou holčičku a dovedla ji zpět k rodině

Teď už je Radce Šrolové třináct, když jí však bylo sedm, trávila letní dovolenou s rodiči v Dolcích u Trutnova. Vzpomíná, jak na pískovišti našla tříletou holčičku, která brečela a nevěděla kam jít.

Doběhla proto rychle pro mámu a spolu se vydaly hledat její rodiče. "Šly jsme k jedné restauraci, která byla kousek odsud. Hned jak jsme tam přišly, přiběhla k nám ustaraná paní a holčičku si vzala. Paní vysvětlila, že je její teta, má ji dnes na starost a už ji asi půl hodiny hledá. Strašně moc nám děkovala," vzpomíná Radka.

Dnes vzpomíná na událost s úsměvem, nechce si však představovat, co se mohlo stát, kdyby se tehdy tříletá dívka rozhodla odejít do lesa nebo někam, kde by ji teta jen těžko hledala.

Znala ho jen z Facebooku. Kamarádka jí schůzku rozmluvila

"Naše rady mají smysl," museli si říkat učitelé z trutnovské základky, když se dozvěděli, že jejich třináctiletá žákyně Karolína Bazsóová poradila kamarádce, aby nechodila do lesa na schůzku s neznámým člověkem, kterého znala pouze přes Facebook.

"Ve škole nám pouštěli video, kde mluvila jedna dívka o tom, jak se nechala nalákat na rande s klukem, kterého znala jen přes internet. Z kluka se však potom vyklubal starý muž, který ji začal osahávat, dívce se však naštěstí povedlo utéct a nic se jí nestalo," svěřuje se Karolína a dále popisuje, jak moudře své kamarádce, která mohla dopadnout podobně, poradila.

"Prosila jsem ji, aby na rande na kopci nechodila. Naštěstí mě poslechla," říká Karolína, která se rozhodla s příběhem svěřit i proto, aby varovala další důvěřivé dívky. Karolína dostala za radu kamarádce cenu v kategorii Pomoc na netu.