Giňa zůstane ve vězení za drastickou smrt stařenky. Nové důkazy chyběly

  • 18
Krajský soud opět zamítl návrh o obnovení procesu Vladimíra Gini, odsouzeného na 14 let za zorganizování brutální vraždy stařenky v Olešnici na Rychnovsku. Svědek popřel, že by před devíti lety dovezl malé vrahy do Olešnice namísto odsouzeného Gini.

"Návrh odsouzeného se zamítá, neboť nebyly shledány důvody k obnově řízení," rozhodla předsedkyně senátu hradeckého krajského soudu Anna Bímová poté, co vyslechla navrhované svědky, kteří měli dosvědčit Giňovu nevinu.

Vypovídali jeho tehdejší sousedé, se kterými údajně v osudný den Giňa popíjel a oslavoval, ale také vězeň z Valdic, který při minulém slyšení tvrdil, že zaslechl rozhovor dvou dalších vězňů, z nichž jeden se k vraždě v Olešnici údajně přiznal a Giňa je podle něho odsouzen neprávem (více čtěte zde).

Vražda v Olešnici

K brutálnímu útoku na důchodkyni v Olešnici na Rychnovsku podle platného rozsudku navedl Vladimír Giňa svého syna a pět dalších dětí. Na místo činu je dovezl autem, ve kterém na ně čekal. Děti jednaosmdesátiletou ženu kopaly, bily paličkou na maso a bodaly nůžkami do hrudníku a krku. Z jejího domku si odnesly asi dva tisíce korun, které předaly Giňovi. Stařenka po pěti dnech v nemocnici zemřela.

Sedmi lety vězení byl potrestán jen šestnáctiletý syn Gini, ostatní vzhledem k nízkému věku u soudu nevypovídali (čtěte zde).

"Chci, aby pravda vyšla najevo. Nic jsem nespáchal, tak proč mám sedět 14 let za někoho jiného," ptal se soudu dopoledne Giňa.

Soud proto předvolal muže, který se údajně k vraždě spoluvězňům přiznal a nyní už je z valdické věznice na svobodě. Ten ale vše popřel.

"Nic takového nepotvrdil a uvedl naprosto jiné skutečnosti," uvedla soudkyně a dodala, že vězně zřejmě Giňa ve Valdicích navedl k tomu, aby svědčil v jeho prospěch.

Nebylo to poprvé, kdy se odsouzený pokoušel o obnovu řízení. Všechny jeho dosavadní návrhy ale soudy zamítly, až proti poslednímu rozhodnutí z roku 2010 podal stížnost ministr spravedlnosti (více čtěte zde).

Proti původnímu rozsudku z roku 2005 se Giňa mnohokrát odvolal, ale čtrnáctiletý trest mu potvrdil jak vrchní soud, tak Nejvyšší soud, a dokonce i soud ústavní.

"Původní důkazy zcela nepochybně prokázaly, že to byl právě odsouzený Vladimír Giňa, kdo dovezl děti na místo, kde se stala vražda," znovu zopakovala předsedkyně senátu. Odsouzený okamžitě podal proti jejímu rozhodnutí stížnost, zatímco státní zástupkyně se práva stížnosti vzdala.