Pětinásobný vrah Vladimír Lulek byl v roce 1989 posledním popraveným Čechem. Ilustrační snímek

Pětinásobný vrah Vladimír Lulek byl v roce 1989 posledním popraveným Čechem. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od poslední popravy uběhlo 25 let, na vraha Lulka místní stále pamatují

  • 100
Od popravy posledního českého zločince v neděli uplynulo čtvrt století. "Vánoční vrah" Vladimír Lulek v roce 1986 v Předměřicích u Hradce Králové ubodal manželku a čtyři děti a u soudu se snažil předstírat nepříčetnost.

V Předměřicích nad Labem zná jméno Vladimíra Lulka většina lidí, místní by na něj ale nejraději zapomněli. Byl totiž jedním z nejhorších masových vrahů české historie a vůbec nejbrutálnějším vrahem Královéhradeckého kraje.

Současně je rovněž posledním českým vězněm, který skončil na popravišti.

I když od jeho nočního běsnění, po kterém zůstalo pět mrtvých, nedávno uplynulo už sedmadvacet let, pro Předměřické je to stále příliš živé téma.

"Pamatujeme si na to snad všichni, vzpomínáme zvlášť před Vánocemi. Ale raději o tom moc nemluvíme," říká jedna z místních obyvatelek, která si nepřála uvádět jméno.

Bytovka, kde se pětinásobná vražda odehrála, stále stojí, je trvale obydlená a její nájemníci o masakru také vědí. "Nezlobte se, ale raději nebudu upřesňovat, kde to je, neradi bychom z toho měli nějaké poutní místo," dodává ve spěchu žena.

Pětinásobný vrah předstíral nepříčetnost

Vraťme se nejdříve do 22. prosince roku 1986. Čtyřiatřicetiletý recidivista Lulek se vracel opilý z restaurace, za jeho okny podle svědků už zářil vánoční stromeček. U něj čekala jeho naštvaná manželka, která mu zřejmě vyčetla, že s pitím by mohl dát pokoj aspoň o svátcích.

To jsou však jen domněnky, protože Lulek během celého soudního procesu nepromluvil jediné slovo, když neúspěšně předstíral nepříčetnost.

Jeho o devět let starší žena neměla šanci se útoku bránit. Zasadil jí 36 ran nožem a ani zkušení patologové nebyli schopni určit, která z nich byla fatální. Vzápětí ve vedlejším pokoji ubodal i čtyři spící děti: tři z nich ve věku deset, osm a sedm let byly jeho manželky z předchozích vztahů, osmnáctiměsíční dcera byla jeho.

Obětí bylo málem šest

Počet obětí jen zázrakem nevzrostl na šest. Křik přivolal sousedku, jež přiběhla na pomoc, i tu Lulek pobodal, ale s obrovským štěstím vyvázla.

Nejhorší masoví vrazi Česka

Olga Hepnarová
10. 7. 1973

Dvaadvacetiletá dívka najela nákladním autem na tramvajovou zastávku a zabila osm lidí.

Josef Svoboda
28. 2. 1967

Sekerou umlátil své čtyři syny a v nedaleké vesnici další tři lidi.

Antonín Blažek
11. 2. 2013

Způsobil výbuch plynu v panelovém domě, který připravil o život šest lidí, včetně jeho.

Franz Sandtner
10. 4. 1926

Sekerou a kladivem napadl rodinu bývalého zaměstnavatele a zabil pět lidí.

Vladimír Lulek
22. 12. 1986

Po návratu z restaurace ubodal ženu a čtyři děti v Předměřicích.

"Byl to obzvlášť odporný a brutální vrah. Přestože u soudu vytrvale mlčel, ani tak nevzbuzoval sebemenší lítost," vzpomíná tehdy "čerstvý" krajský prokurátor Miroslav Antl, který vyšetřoval desítky vražd, avšak s Lulkem se poprvé potkal právě až před tribunálem.

Lulek čekal v cele smrti 25 měsíců. Do suterénu pankrácké věznice, kde skončilo život také mnoho politických vězňů a nyní je tam připomíná pietní místo, jej přivedli 2.února 1989.

Na krk mu nasadili oprátku, otevřelo se propadlo a před pětinásobným vrahem bylo posledních sedm minut života.

Justiční omyly varují, říká hradecký psycholog

Přestože od posledního vykonaného trestu smrti uplynulo již 25 let, tři pětiny Čechů by si přály jeho obnovení, navzdory mezinárodním úmluvám a listině práv a svobod, které to neumožňují.

"Trest smrti je přežitek, jak mimo jiné dokazují justiční omyly, na které se přišlo až díky zdokonalení kriminalistických metod," podotýká psycholog Jan Lašek, jenž osobně poznal většinu vrahů z kraje, když pro soudy vypracovával jejich profily.

S jeho teorií souhlasí i organizace Amnesty International, podle které už oprátka jako odstrašující efekt pro možné zločince nefunguje. Mimochodem - Světový den proti trestu smrti vychází na 10. října.

Řešením by mohlo být takzvané absolutní doživotí

Jedinou rozumnou alternativou je podle Antla takzvaný absolutní doživotní trest, tedy bez možného návratu na svobodu. Jen málokdo totiž ví, že doživotně odsouzený má v současné době právo žádat po 20 letech o podmínečné propuštění.

Už za čtyři roky se tak teoreticky může do Hradce Králové ve svých 44 letech vrátit Martin Vlasák, jenž v roce 1998 chladnokrevně zastřelil taxikáře a pumpaře a "proslavil" se i tím, když k útěku z vězení pomohl Jiřímu Kajínkovi.

O podmínečné propuštění mohl loni žádat i Pavel Peca, který v roce 1993 v hradeckých Plotištích sekerou ubil bývalou manželku a dvě dcery. Trojnásobný vrah se však této možnosti nedočkal, protože v roce 2012 v ruzyňské věznici zemřel.

O obnovení procesu předloni marně žádal i dnes 57letý Ivan Lázok, jenž v roce 1991 v Krkonoších ubodal sedmnáctiletou studentku Nicol.

"Kdyby nebyl zrušen trest smrti, navrhoval bych jej právě pro tyto tři muže. Však jsem si také vysloužil kárné řízení kvůli své závěrečné řeči u soudu s Lázokem, když jsem soudci řekl, že před ním sedí kandidát smrti, kdyby Václav Havel nejvyšší trest nezrušil," dodává Antl.

Jste pro obnovení trestu smrti?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. února 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 32326
Ano
Ano 4017