Divocí vlci na Broumovsku mají mladé, zachytila je fotopast ochranářů

  • 45
Smečka vlků, která se před necelým rokem objevila na Broumovsku, vyvedla letos na jaře mladé. Vlčata natočila fotopast ochránců přírody. Podle nich jde minimálně o dvě mláďata. Bližší informace o smečce mají poskytnout rozbory trusu.

Fotopast natočila video, na kterém je vidět, jak si dvě mláďata vlka obecného hrají s nalezenou botou. Na stejné místo se vrátila několikrát. V jednom ze záběrů tak je vidět, jak mláďata místo očichávají a pravděpodobně hledají potravu nebo další „hračky“.

Podle ochranářů jde o potomky vlků, kteří se na Broumovsko vrátili loni na podzim pravděpodobně z oblasti německo-polské Lužice, kde žije kolem sedmdesáti vlčích smeček (o návratu vlků jsme psali zde).

„Záběry vlčat na Broumovsku jsou jedinečné a dokazují, že i v naší krajině šelmy mohou trvale žít, pokud jim to dovolíme. Jak ukazují zkušenosti z řady evropských zemí včetně sousedního Německa, výskyt vlků není v protikladu s chovem ovcí, ale pro snížení škod je potřeba realizovat preventivní opatření,“ upozornil Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc, které se na monitorování šelem v Česku podílí.

Právě na hospodářské škody upozorňují zemědělci z Adršpachu, Stárkova či Zdoňova. Vlci tam zabili desítky zvířat, hlavně ovcí a koz. Chovatelé přitom na přirozeného predátora nebyli připravení. Většinou nemají ovčácké psy na hlídání stád a zvířata na noc nezavírají.

„Kdybyste chtěli mít psa, který ochrání ovce před vlkem, musel by s ovcemi vyrůstat, což je proces na dva roky,“ vysvětloval již dříve Karel Krecbach z Dolního Adršpachu, kterému vlci jen v zimě zadávili padesát ovcí (více o škodách čtěte zde).

Podle ochranářů jsou však na vině nedostatečná opatření chovatelů. Hnutí DUHA Olomouc i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod níž Správa CHKO Broumovsko spadá, proto zemědělcům nabízejí rady i zapůjčení elektrických síťových ohradníků s mobilními zdroji energie. Stát jim také již začal kompenzovat škody (psali jsme zde).

„Podle pozorování a pobytových stop zjištěných během uplynulého roku můžeme říci, že s vlky je potřebné v oblasti počítat dlouhodobě. Vlci do naší krajiny patří a právě proto se snažíme místním chovatelům hospodářských zvířat nabízet účinnou podporu,“ uvedl Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko.

Podle ochránců přírody vlci na Broumovsku vyvedli na jaře minimálně dvě mláďata a v regionu se tak nyní prokazatelně pohybují čtyři vlci. Kromě záběrů fotopastí to potvrzuje také zaznamenané vlčí vytí.

Pracovníci Hnutí DUHA Olomouc v minulých týdnech lokalitu důkladně prozkoumali a odebrali vzorky vlčího trusu. Jeho rozbory by měly prokázat původ zvířat i složení jejich potravy. Podle ochránců by měli vlci pomoci regulovat přemnožené srnce či muflony.

Přirozené rozmnožování vlků v Česku odborníci poprvé zaznamenali v roce 2014 na Kokořínsku (psali jsme zde). Letos se tak u nás rozmnožily už dva páry. Na monitorování šelem v Česku se díky grantu podílejí pracovníci Hnutí DUHA Olomouc, Správy KRNAP, Národního parku České Švýcarsko, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Univerzity Karlovy v Praze a Ostravské univerzity.