Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Vrchlabí zavádí jako další město kauce na byty, vracejí se zdemolované

  • 1
Radnice ve Vrchlabí chce po neblahých zkušenostech s některými nájemníky městských bytů zavést kauce. Platila by z nich opravy v případě, že se byt vrátí zničený. Náchod to tak dělá už léta. Ve Vrchlabí ale zvažují, jak to citlivě vysvětlit lidem, kteří řádně bydlí už desítky let.

Byty, ať už je nájemníci opouštějí z jakéhokoli důvodu, jsou často plné starého nepotřebného nábytku a harampádí, které se bývalým nájemníkům nechtělo stěhovat nebo vyhodit.

Někdy neplatiči ze zlosti byt poničí a znečistí. Náklady na úklid pak platí radnice a často je po bývalém nájemci obtížně a zdlouhavě vymáhá.Ve Vrchlabí se setkávali i s tím, že bývalí nájemníci klíče poslali poštou a byt zástupcům města osobně nepředali.

Návratnost kauce

Radnice kauci vrátí jen v případě, že dostane byt pořádku a prázdný. Pokud se tak nestane, město peníze použije na odstranění škod nebo na úklid nevyklizeného bytu. Město si kauci ponechá i v případě, že nájemník bude dlužit nějaké poplatky nebo nájemné.

Proto vrchlabští zastupitelé schválili opatření, které začne platit na přelomu tohoto roku. Při uzavírání nových nájemních smluv budou muset budoucí uživatelé bytů složit kauci, kterou jim město jednou vrátí.

"U soukromých majitelů bytů je dnes zcela běžné, že po vás chtějí tři nájmy dopředu plus kauci. A nikdo se s vámi nebaví. Město se proto po špatných zkušenostech, kdy se nám vracejí zničené nevymalované byty, rozhodlo zavést kauce," řekl vrchlabský místostarosta Alfred Plašil a dodal, že město má v současnosti asi 900 bytů.

Kauce se bude odvíjet od velikosti bytu

Výši kaucí úředníci vrchlabské radnice stanovili podle velikosti bytů. Kdo si pronajme byt do 40 metrů čtverečních, bude muset složit pět tisíc korun, za šedesátimetrový byt sedm a za větší osm tisíc korun.

Kauci budou muset dodatečně složit i někteří dlouholetí nájemníků městských bytů, avšak radnice zvažuje, že jim zaplacení částky ulehčí.

"Zatím o tom jednáme a hledáme nějaký způsob, protože těžko se vysvětluje lidem, kteří v městském bytě dvacet let bydlí řádně, že by měli složit kauci," uvedl Plašil. Upozornění na složení kaucí nyní vrchlabská radnice umístila také na svůj web, neboť upozorňující dopisy se k některým nájemníkům městských bytů dosud nedostaly.

V Náchodě kauce požadují už několik let

V Náchodě kauce zavedli už před několika lety u všech bytů, kde se měnili nájemníci.

"U nových bytů na sídlišti činily i dvacet tisíc korun. Pokud po vrácení byt není poškozený, částka se samozřejmě bývalému nájemníku vrací," uvedla mluvčí města Nina Adlof.

Od dlouholetých nájemníků ale v Náchodě kauce zpětně nevybírají.

V krajském Hradci Králové se zatím při sjednávání nájmů kauce nevybírá, a to hlavně proto, že z 1 768 městských bytů by se platby týkaly jen 24 bytů, v nichž město vybírá takzvaný komerční nájem výběrovým řízením.

Ze 14 tisíc bytů, které Hradci patřily po roce 1989, už město většinu dávno rozprodalo. "V drtivé většině máme už jen jen byty zvláštního určení, různé startovací byty či byty ve zvláštním bodovacím režimu, kde zvýhodňujeme nájemníky v tíživé sociální situaci," řekl vedoucí odboru správy majetku na hradeckém magistrátu Ondřej Votroubek.