Soud se musí vypořádat s různícími se psychologickými posudky na matku a jejího druha.

Soud se musí vypořádat s různícími se psychologickými posudky na matku a jejího druha. | foto: Tomáš Kučera, MF DNES

Vysadit dítěti inzulín bylo vraždou, trvá na svém žalobkyně

  • 31
Před Krajský soud v Hradci Králové se vrací případ rodičů, kteří podle obžaloby vysadili svému synovi cukrovkáři inzulín. Dítě následně zemřelo. Důvodem znovuotevření kauzy jsou nové lékařské posudky na oba rodiče. I tak ale žalobkyně trvá na tom, že žena a její druh spáchali vraždu.

Krajský soud v Hradci Králové loni v létě poslal oba obžalované za vraždu s nepřímým úmyslem na patnáct let do vězení. Proti rozsudku se odvolali, Vrchní soud v Praze verdikt zrušil a případ vrátil krajskému soudu zpět k doplnění důkazů.

Jedním z hlavních důvodů, proč se případem začal hradecký soud opět zabývat, jsou odlišné znalecké posudky na devětadvacetiletou matku a jejího dvaačtyřicetiletého druha.

„Tím hlavním důvodem je to, že v paralelně probíhajícím opatrovnickém řízení, které se týká dcery obžalovaných, vznikl nový psychologický znalecký posudek na oba obžalované. Je velmi odlišný od posudků v tomto soudním řízení. Proto je potřeba znovu znalkyně vyslechnout,“ sdělila státní zástupkyně Lucie Žabková.

Chlapec trpící cukrovkou zemřel loni v dubnu na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Podle obžaloby partneři v rozporu s pokyny lékařů snižovali a postupně vysadili dávky inzulínu. Před smrtí chlapec zvracel a trpěl krutými bolestmi břicha.

Obžalovaní u opatrovnického soudu působili vyrovnaně, což bylo v ostrém kontrastu s tím, jak loni emotivně prožívali rozsudek. Podle svých slov jim vysazení inzulínu doporučili odborníci na takzvanou iris diagnostiku, která věří na rozpoznání zdravotního stavu podle duhovky oka.

„Zhroutil se nám svět. Není však pravda, že by kluk trpěl a měl bolesti,“ řekla loni před vynesením rozsudku matka.

Trestní stíhání bylo původně zahájeno pro ublížení na zdraví, později se přidalo i týrání svěřené osoby. Během líčení byl čin posouzen jako vražda a rodičům hrozilo až 20 let vězení.

„Nakonec jsem navrhla, aby soud kvalifikoval jejich jednání jako zvlášť závažný zločin vraždy spáchaný na dítěti, a na tom trvám. Podařilo se prokázat, že obhajoba byla vyvrácena. Byli dostatečně poučeni na to, aby věděli, že pokud dítěti nebudou podávat inzulín, tak to povede k jeho smrti,“ dodala Žabková.