Obžalovaní nejsou ve vazbě a k hradeckému krajskému soudu se dostavili oba (ilustrační foto).

Obžalovaní nejsou ve vazbě a k hradeckému krajskému soudu se dostavili oba (ilustrační foto). | foto: Martin Veselý, MF DNES

Pomáhali jsme jim, tvrdili u soudu podnikatelé obžalovaní z vydírání

  • 0
Vydírání třech lidí, pohrůžky násilím, obří škodu a nedovolené ozbrojování má podle obžaloby na svědomí dvojice podnikatelů. Vladimír Přidal z Jihlavy i Luboš Velecký, který provozuje autokemp Svatá Kateřina na Trutnovsku, ale jakoukoli vinu u hradeckého krajského soudu odmítli.

"V rekreačním areálu Svatá Kateřina byl Petr Z. nucen pobývat a bez souhlasu majitele obžalovaného Luboše Veleckého nemohl areál opustit," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Velecký s Přidalem podle ní poškozeného Petra Z. nevybíravě vydírali. Dosadili ho do firmy LKW Servis jako jednatele a donutili ho uzavřít úvěrovou smlouvu ve výši 10 milionů korun. Přitom mu vyhrožovali násilím a varovali ho, že "špatně dopadne".

Obžalovaní tvrdí, že poškozeným naopak pomáhali

Oba to ale popírají a shodně u soudu uvedli, že se poškozenému naopak snažili pomoct a nechápou, proč nyní Petr Z. vypovídá proti nim.

"Bral jsem ho jako kamaráda, kterému jsem pomáhal. Chtěl poradit, když mu krachovala firma. Měl problémy s alkoholem, tak jsme mu pomáhal sehnat léčebnu, pan Velecký mu také pomáhal," řekl Vladimír Přidal.

Majitel autokempu v Chotěvicích na Trutnovsku mluvil podobně. Petra Z. prý v rekreačním zařízení pod pohrůžkami nezadržoval, ale zaměstnával ho tam jako údržbáře. Navíc se mu poškozený přiženil do rodiny. 

"Je to neuvěřitelná absurdní věc, protože jsme mu s manželkou jenom pomáhali. On se naopak choval neurvalým způsobem, když pil a vracel se v ranních hodinách, což se odráželo na jeho pracovním výkonu," řekl Velecký s tím, že později Petra Z. z místa údržbáře vyhodil, protože se práci spíše vyhýbal.

"Nikdy jsem mu nevyhrožoval a o úvěru jsem ani nevěděl," prohlásil Velecký.

O firmu poškozeného Petra Z. se údajně vůbec nestaral, ale paradoxně bral půl jeho platu. Podle žalobce mu musel poškozený povinně vyplácet 20 tisíc ze své čtyřicetitisícové odměny, ale obžalovaný uvedl, že se tak dohodli.

Ve hře jsou další dva údajně vydíraní podnikatelé

Vladimír Přidal navíc podle spisu vydíral další dva lidi a ke všemu je viněn z nedovoleného ozbrojování. Při domovní prohlídce se u něj našla puška, na kterou neměl příslušné oprávnění.

On ale popřel, že by podnikatelce Ivetě B. vyhrožoval. Nikdy ji prý neřekl, že "by měla vyhledat dobré známé, kteří by ji ochránili" nebo že "by se nemusela domů vrátit v pořádku, že by se jí mohla stát nějaká autonehoda".  Podle obžaloby jí takto chtěl donutit, aby mu vrátila nakoupené pneumatiky v hodnotě 2,7 milionu korun.

Dalšímu podnikateli Jiřímu Č. zase údajně vyhrožoval, že by mu mohl vyhořet jeho podnik, pokud mu nezaplatí 200 tisíc korun. Později Přidal údajně stupňoval požadované částky až na 1,2 milionu korun. Navíc kdosi přestřihl vydíranému muži kabel u firemních nákladních vozidel.

"Není to pravda," zopakoval obžalovaný Přidal a vysvětlil: "Byl to kamarád a pomohl jsem mu prodat jeho podnik. Byly mezi námi obchodní vztahy a je pravda, že jsme se dohadovali o peníze, on dlužil mě a já jemu. Když jsem mu ale měl vyhrožovat, tak už podnik ani neměl."

Za zločin vydírání, kdy navíc vznikla škoda velkého rozsahu, hrozí pět až dvanáct let vězení.