Zimní stadion v Hradci Králové

Zimní stadion v Hradci Králové | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vyhozená firma ABD se vrací na stadion, válka s Hradcem zuří naplno

  • 7
Spor hradecké radnice se společností ABD Invest se vyostřuje. Firma opět přebírá vládu nad zimním stadionem, odkud ji město v únoru vyhnalo. Přivezla si s sebou nové zaměstnance a hrozí výpovědí klubu.

Firma, o níž je hradecká radnice přesvědčena, že jí dluží přes 60 milionů korun, se už v pátek i přes odpor města opět chopí vlády nad stadionem. ABD Invest z Rosic u Brna si už dokonce do Hradce přivezla nové zaměstnance. Mezi oběma znesvářenými stranami padají žaloby a hrozba výpovědi hokejistů ze stadionu stále trvá.

Město přitom zvolilo vyčkávací taktiku. "Rozhodne razance, s jakou ABD od 1. června přijde na zimní stadion," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink.

Noví zaměstnanci, kteří se mají starat o chod sportoviště, na stadion dorazili včetně jednatelky společnosti Hany Zralé už ve středu dopoledne a pokorní zrovna nebyli.

Válka mezi hradeckým magistrátem a firmou ABD

Město vyhlásilo válku firmě ABD Invest v únoru, kdy jednostranně ukončilo smlouvu v hodnotě stovek milionů korun. Společnost poté odmítla odstupné ve výši přibližně 70 milionů korun, zažalovala klub pro neplacení nájmu a kvůli dluhu kolem deseti milionů korun mu k 30. červnu na městském stadionu vypověděla podnájem.

Jenže klub prý dlužnou částku zaplatit nemůže, i kdyby měl peněz na rozhazování. "Tímto krokem by došlo k tomu, že bychom náš názor o neplatnosti smlouvy nepotvrdili," řekl náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.

Do oprav stadionu společnost zatím údajně investovala 210 milionů korun, podle původních plánů měly náklady dosáhnout až 273 milionů. Rekonstrukci mělo město splácet roční částkou 25 milionů korun. Dále město ročně platilo 12 milionů na provoz. Celkem měla firma dostat 610 milionů.

"Nechte nás v klidu jednat. Přes média nic řešit nebudu," pronesl v kanceláři klubu zvýšeným hlasem muž, který o několik minut dříve před vrátnicí stadionu připustil, že on i jeho čtyři společníci patří k firmě ABD.

Už před několika týdny se hokejový klub dohodl s dosavadními pracovníky společnosti ABD, že převezme jejich zaměstnanecké smlouvy. I oni ve středu dohlíželi na předávání sportoviště a do řeči jim rovněž moc nebylo.

"Nerad bych cokoli komentoval, ostatně není na to vhodná chvíle. Dokud skutečně nebudeme pod klubem, nechme to raději být," ošíval se zaměstnanec ABD a současně ředitel hradeckého zimního stadionu Zbyněk Melounek.

"Ostrou municí" však pálil primátor Fink. "Nájemní smlouva je neplatná pro rozpor se zákonem a dobrými mravy. Její uzavření směřovalo k obohacení ABD Invest minimálně o 60 milionů korun," řekl primátor na adresu společnosti, s níž Hradec před šesti lety podepsal kontrakt až do roku 2022. Kromě jiného to mělo přinést úsporu při rekonstrukci stadionu.

"Pokud by město modernizaci řešilo ve veřejné soutěži, její uskutečnění by sice bylo složitější a delší, ale Hradec by zaplatil minimálně o 60,2 milionu méně," pokračoval Fink.

Hokejisté, kteří se stali první obětí sporu města s ABD, zatím nad katastrofickou variantou, že od 1. července nebudou mít kde trénovat, příliš nepřemýšlejí.

"Kauza nám znepříjemňuje život a místo sportu řešíme spor města s firmou ABD. Nezbývá nám nic jiného než čekat, jak se domluví," pokrčil rameny generální manažer Aleš Kmoníček, jenž si hrozící stěhování třeba na stadion do Nového Bydžova či Třebechovic nedokáže představit.

"To tedy opravdu ne. O tom, že k ničemu takovému nedojde, nás ujišťují i právníci," uvedl šéf klubu. 

,