Horolezci začali zdolávat skalní stěny v Adršpachu ve dvacátých letech. Na snímku jsou skály poblíž vstupu s dominantou Indiána.

Horolezci začali zdolávat skalní stěny v Adršpachu ve dvacátých letech. Na snímku jsou skály poblíž vstupu s dominantou Indiána. | foto: Jan Záliš

Lezci zdolávají skalní Milence v Adršpachu už devadesát let. I v závoji

  • 0
Na vrcholu Milenců v Adršpašských skalách stanuli poprvé tři Němci přesně před 90 lety. Stometrový pískovcový útvar si před šesti lety vybral pár horolezců jako místo improvizované svatby.

V úterý je to přesně 90 let od chvíle, kdy se poprvé vyšplhal člověk na vrchol Milenců, asi nejznámější a nejvyšší skalní útvar v Adršpašských skalách na Broumovsku.

Adršpašské skály

Symbol zdejšího pískovcového města má podle některých průvodců až 105 metrů a první horolezci ho zdolali 18. června 1923, tedy hned v prvním roce lezeckých pokusů v Adršpachu.

A necelý měsíc po průkopnickém výstupu na jeden z dalších skalních skvostů Krále. Pohled na skalní město z vrcholu Milenců si poprvé vychutnali němečtí horolezci Otto Rülke, Otto Dietrich a Wilhelm Fiehl.

"Jejich cesta vede soustavou komínů od Řeřichové rokle až po vrcholovou stavbu Milenky a pokračuje spárou na vrchol," uvádějí Pavel Lisák a Tomáš Dimter v knize Adršpašsko z roku 2011.

S Milenci se pojí i tragické momenty. Neštěstí se tu stalo v roce 1929, kdy se při pokusu o výstup zabil příbuzný majitele adršpašského panství Emanuel Nádherný, jehož smrt je dodnes obestřena dohady a nejasnostmi. Tragédii připomíná pamětní deska ve skalní kapli u Řeřichového potoka.

Do začátku druhé světové války byla většina výstupů záležitostí saských a sudetských lezců.

"Když sem tenkrát horolezci ze zahraničí přišli a viděli, že tady není jediná pokořená skála, tak z toho byli úplně vedle," popsal bývalý správce skal a místní znalec Václav Bruckner.

Horolezci chtěli svatbu na vršku

Do historie Milenců se trochu kuriózně zapsal také srpen 2007, kdy na jeho vrchol vylezl milenecký pár, který se tu neoficiálně oddal (více čtěte zde). Na vrcholu útvaru stáli tehdy "novomanželé" ve svátečních šatech a v bouřce celé dopoledne.

Pak si sbalili batoh a slanili v pořádku dolů. Nevěsta lezla v kalhotách a s šaty vykasanými u pasu, ženich měl černé kalhoty schované pod horolezeckým oblečením.

"Takovou svatbu jsme si přáli, jenže žádný farář tam za námi nechtěl jít," vysvětloval nadšeně pětatřicetiletý horolezec Ondřej.

Svatba to prý byla takřka dokonalá. Na skále si dvojice užila oddavky i s hostinou, pitím a četbou z knížky o lásce. Nahoře si také vyměnili netradiční kovové prstýnky.

Zvládnout skálu je přitom technicky složité. "Kdo neumí lozit komíny a je zvyklý hlavně na stěnu, ten může mít problémy," dodává horolezec Bruckner.