Bombardér B-17 G, stejný typ, který odstartoval 24. března 1945 ze základny 15. letecké armády Spojených států v Cellone.

Bombardér B-17 G, stejný typ, který odstartoval 24. března 1945 ze základny 15. letecké armády Spojených států v Cellone. | foto: Wikimedia Commons - Michael A. Kaplan

Černíkovice si připomenou 70. výročí od pádu amerického bombardéru

  • 0
Obyvatelé Černíkovic na Rychnovsku si ve 13 hodin připomenou událost, kdy se u obce zřítil bombardér s desetičlennou americkou posádkou. Stalo se to kolem poledne 24. března 1945, když se letadlo vracelo z bombardování Berlína a dostalo zásah protiletadlové palby v prostoru Krušných hor.

Vzpomínková akce se koná u pomníku padlých. „Budeme odhalovat dvě informační tabule o tomto letadle, které připravil badatel Libor Pařízek. Vzpomínkové setkání pak bude pokračovat v pohostinství U Kadleců, kde se koná beseda s badatelem,“ říká starostka Černíkovic Zdenka Jedlinská.

Jedna tabule bude stát u pomníku padlých, kde už američtí letci mají malou pamětní desku z května 1995, druhá bude u rybníka.

Americký bombardovací letoun Flying Fortress B 17 G, který si posádka nazvala Laetitia, patřil k 463. bombardovací skupině a startoval z italské základny Celone.

V sobotu 24. března 1945 se s dalšími bombardovacími skupinami a stíhacími letouny účastnil bombardování berlínské továrny na výrobu tanků Daimler-Benz, kam letadla mířila z italských letišť.

Smrtonosná oblaka

Publikace se věnuje letecké válce a bombardování měst mezi Labem a Orlickými horami během druhé světové války.

obálky knihy Smrtonosná oblaka

495 stran, 391 Kč, Knihy.iDNES.cz

„Létající pevnost“ však dostala zásah od mosteckého flaku a snažila se doletět k liniím Rudé armády, což se však Američanům nepodařilo. Podle autora knihy Smrtonosná oblaka Michala Plavce to byl i kvůli dalším ztrátám černý den pro 463. bombardovací skupinu.

Častolovický kronikář po válce popsal havárii takto: „Ku konci měs. března za krásného jarního počasí, směrem severovýchodním, objevil se na obloze kotouč dýmu. Občanstvo vyběhlo před domy a zjistilo později, že to bylo americké bombardovací letadlo, jehož posádka v počtu 11 osob opustila s padáky letoun a dopadla na pole mezi Černíkovicemi a Ličnem,“ psal kronikář Oldřich Hanousek.

„Celá posádka byla pochytána německými vojáky a převezena do Hradce Králové. Americké letadlo shořelo,“ napsal kronikář. Michal Plavec uvádí, že se kronikář zmýlil v počtu letců, ale jinak jeho údaje korespondují s německými i americkými prameny. Kromě toho devět Američanů seskočilo na padácích u Černíkovic, desátý dopadl na zem u Uhřínovic.

O letadle se dřív mnoho nevědělo, ale jeho příběh zaujal odborníky i amatéry (o pátrání Libora Pařízka čtěte více zde).

Také Josef Krám věnoval Létající pevnosti kapitolu v Průvodci Rychnovem. „Karel Žabokrtský z nedalekých Ještěřic viděl, jak na letadlo nalétávají německé stíhačky. Jako kluk si pak odnesl z havarovaného letadla kus přídavné nádrže, z jejíhož materiálu pak jeho otec dělal podrážky, a motorek,“ popisuje Josef Krám.

Letci válku přežili v zajetí, do Černíkovic se vrátili v roce 1996 DeFro Tossey, Malcolm F. Walker a Weaver Doyle.