Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc si může oddychnout, policie ho z žádného trestného činu neobvinila. Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MF DNES

Vyšetřování hradeckého hejtmana a spol. skončilo, obvinění nepadne

  • 3
Po více než půl roce vyšetřování a výslechů si hradecký hejtman, krajský radní a dalších pět vysoce postavených úředníků kraje mohou oddychnout. Kriminalisté nikoho z nich v souvislosti s krajskou firmou Silvatres neobviní. Sérii trestních oznámení podal na jaře hejtmanův právník.

"Došli jsme k závěru, že nejde o podezření z trestného činu, ve věci nebyly zahájeny úkony trestního řízení a věc byla uložena," potvrdil mluvčí policejního protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

"Jsem rád, ale samozřejmě jsem to předpokládal, protože kdo o tom trošku něco věděl, tak mu bylo jasné, že k žádnému trestnému činu nemohlo dojít," reagoval s úlevou hejtman a senátor Lubomír Franc, který se o výsledcích vyšetřování dozvěděl až od redakce MF DNES, podobně jako krajský radní a senátor Josef Táborský.

"Bylo to uměle vykonstruované, od začátku jsme věděli, že je to nesmysl. Můj osobní dojem je, že to bylo pod určitým politickým tlakem," myslí si Táborský a míří tím ke svému spolustraníkovi z ČSSD a bývalému právníkovi z hejtmanovy kanceláře Jaroslavu Širokému.

Bývalý právník kraje říká, že škoda přesáhla milion korun

Právě on letos v březnu na oba podal trestní oznámení a obvinil je z pletichaření, tunelování krajské společnosti Silvatres, porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci úřední osoby (více najdete zde).

Jaroslav Široký

Nic z toho ale vyšetřování nepotvrdilo, ač Široký tvrdil, že má proti "organizované zločinecké skupině" důkazy. Pracoval totiž v představenstvu zmiňované společnosti a k interním informacím i dokumentům měl přístup.

"Podle mého názoru se jedná o nesprávný právní výklad policie. Nakoupili vylepšení licence k know-how, které stálo milion 150 tisíc, ale fakticky bylo naprosto bezcenné," trvá na způsobené škodě právník Široký, jehož závěry kriminalistů nemile překvapily (rozhovor s ním najdete zde).

Pro hejtmana od konce dubna nepracuje, ale jeho odchod prý s podanými trestními oznámeními nesouvisel. Skončila mu smlouva na dobu určitou, protože zastupoval kolegyni na rodičovské dovolené. Nyní pracuje v soukromé firmě, ale sám se může ocitnout v hledáčku policie.

Firma půjde do insolvence, bývalé vedení kraje k soudu

"Budu samozřejmě dál zvažovat, jestli proti němu neuplatním nějaké další kroky za to, že mě obvinil neprávem," uvedl hejtman. Ještě na jaře říkal, že se mu chce jeho podřízený pomstít, že trpí psychickými problémy (více čtěte zde) a byl rozhodnutý podat na něj trestní oznámení, ale vychladl a pravděpodobně počká, než se vyřeší osud krajské firmy.

Ta nikdy nezačala řádně fungovat a zastupitelstvo kraje i představenstvo společnosti ji chce poslat do insolvence. "Záležitost s firmou Silvatres je samozřejmě nešťastná, protože se nepodařilo naplnit podnikatelský záměr," připustil hejtman.

Předběžnou smlouvu s Lesy České republiky o využívání biomasy uzavřelo v roce 2008 ještě předchozí vedení kraje v čele s hejtmanem Pavlem Bradíkem, kterého už mimochodem policie obvinila z pletichaření ve veřejné soutěži. Spolu s bývalým radním Jiřím Vamberou a dvěma krajskými úředníky bude vše nejspíš brzy vysvětlovat soudu (více čtěte zde).