Historické hračky. Ilustrační foto

Historické hračky. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Výstava historických hraček ukáže obří dráhy i figurky hitlerjugend

  • 0
Na zámku v Novém Městě nad Metují až do konce září vystavují historické hračky. K vidění je i předchůdce stavebnice Merkur. Některé hračky potom doslova berou dech. Například funkční kolejiště na třiceti metrech čtverečních.

Autoři chtějí návštěvníky seznámit se všemi typy plechových mechanických hraček z let 1870 až 1960, které pohání hodinový strojek na klíček, parní stroj nebo elektromotor. Mezi exponáty jsou i kovové stavebnice, modely parních strojů, plechových automobilů, letadel i pohyblivé postavičky.

Domnívali jste se, že dřevěné puzzle patří mezi hračky novodobé? Chyba: bylo oblíbené už v polovině 19. století. Také to se na zámku dozvíte. Nejvzácnějším představitelem československých stavebnic je první československá kovová stavebnice Inventor s patentovaným spojovacím systémem pomocí háčků.

Aby výstava nebyla jen pro kluky a tatínky, vybrali autoři také sporáček s plechovým nádobíčkem, malou prádelnu, malou funkční koupelnu s nádržkami na vodu a ručně malovaným porcelánovým miminkem. Vystavují ale také dětský koloniál ze 20. let s funkční váhou, sadou zboží, a dokonce i prasečí hlavou na tácu.

Sloni na tříkolkách, klauni, stepující černoši a hitlerjugend

Pohyblivé hračky první poloviny 20. století měly podobu malých hracích automatů s figurkami hudebníků nebo tanečníků, ale i věrné modely automobilů, letadel i vzducholodí a modely válečného arzenálu. Na výstavě tak uvidíte i hračku v podobě proslulé vzducholodi Hindenburg, která ztroskotala v roce 1937 při přistávání v New Yorku.

Obchody s hračkami nabízely mezi světovými válkami žertovné mechanismy jako například cirkusové postavičky klaunů, slonů na tříkolce nebo stepující černošské tanečníky.

Další figurky představují poskakující myšky, bubnující opičky, prasátka nesoucí kufr nebo hrající na housličky, panenku s děťátkem, chlapečka s houslemi, hasiče s žebříkem, bubeníka ve vojenské uniformě nebo tancujícího námořníka s panenkou. Typické byly figurky mládenců a tanečnic v lidových krojích a nemohla chybět ani komická figurka Charlie Chaplina.

Aby firma vyhověla všem požadavkům své doby, dodávala dokonce i postavičky hitlerjugend a wehrmachtu. Michal Widenský postavil pro výstavu takzvanou diorámu, která představuje mobilizaci československé armády v září 1938 do pěchotního srubu Březinka nad Náchodem.

Údiv vyvolává skleněná vitrínka, v níž jsou funkční dílenské nástroje s figurkami dělníků. Ti, kdo si tuto hračku na přelomu 19. a 20. století pořídili, si mohli nástroje dělníků připojit k parnímu stroji. Ten se roztápěl lihovým kahánkem nebo pevným lihem. Z těchto hraček výrobce z Norimberka bylo možné sestavit celou továrnu včetně plechových továrních staveb.