Výstava Chvála píli včel v Regionálním muzeu v Náchodě. Figury světic sloužily jako úly. | foto: Alžběta Spíšková

Výstava v Náchodě ukazuje včely, úly, „trubcochyt“ i „oplodňáček“

  • 0
Lidé v Náchodě si mohou přivodit předvánoční náladu na dvou výstavách místního Regionálního muzea, které spojuje motiv medu. První ukazuje historii včelařství v Náchodě, druhá patří perníkářům.

„Včelařský spolek slaví letos 120 let od svého založení v Náchodě, ale ve městě se včelařilo už mnohem dříve. Díky státnímu okresnímu archivu jsme na vernisáži mohli ukázat originál nejstarší dochované městské knihy z roku 1445, kde je o tom zápis,“ uvedl ředitel muzea Petr Landr.

Výstava Chvála píli včel v Regionálním muzeu v Náchodě.
Výstava Chvála píli včel v Regionálním muzeu v Náchodě. Figury světic sloužily...

Návštěvníci uvidí dobové medomety, vykuřovadla i starobylé dřevěné úly, kterým se říkalo kláty, řezbáři je vyzdobili třeba postavami Samsona se lvem, Panny Marie či svatého Antonína Paduánského.

K vidění jsou i další pomůcky včelařů, jako je úlek pro chov čmeláků, klícky pro přidávání matky, „trubcochyt“, „oplodňáček“ nebo napáječky pro včely.

Kam za výstavami

  • Výstava Chvála píli včel se koná ve výstavní síni náchodského muzea na rohu Tyršovy a Zámecké ulice do 31. ledna.

Výstava Krása s vůní perníku se otvírá bez vernisáže 25. listopadu ve výstavním salonku a v chodbě stálé expozice muzea na Masarykově náměstí. Ukáže staré formy až ze 17. století a potrvá do 1. února.

V náchodské organizaci Českého svazu včelařů, která zapůjčila část předmětů, nyní působí skoro 50 lidí. Starají se o 502 včelstev.

„Daří se nám teď získávat i mladé členy pod pětadvacet let, každý se snaží vychovat si nástupce. Já jsem chodíval pomáhat ke včelaři jako dítě ze zištných důvodů, protože jsem za to dostával med. Teď mám 22 včelstev a je to droga, nejde to opustit,“ řekl předseda náchodských včelařů Jiří Řehounek z Babí.

Letos je medu nedostatek, opakované mírné zimy včelám příliš nesvědčí, ale podle včelaře si s tím příroda poradí.

Hlavní část exponátů pochází z Národního zemědělského muzea a dále z muzeí ve Vrchlabí, Jičíně, Novém Městě nad Metují, Trutnově, Turnově i Náchodě. Výstava nabídne vzdělávací programy pro školní děti, které se dozvědí, jak vzniká včelí kašička, propolis či med a co musí umět včelař.

Tvůrci výstavy postavili pro děti i úl z balíků slámy. Zájemci si mohou koupit místní med nebo figurky z včelího vosku od rodiny Škodovy.