Výstava z cyklu Play Jiřího a Radany Waldových  v areálu textilního podniku...

Výstava z cyklu Play Jiřího a Radany Waldových v areálu textilního podniku Veba v Broumově | foto: Michal Fanta

Výstava Play Broumovsko jde do finále, novým exponátem je Vodní zvon

  • 0
Už 35 tisíc návštěvníků za posledních deset měsíců zavítalo do Broumova na unikátní výstavu z cyklu Play autorů Jiřího a Radany Waldových. Na další příchozí čeká ještě dětský karneval 7. února, tvořivé dílny i závěr soutěže s losováním o automobil. Mohou si prohlédnout i nově instalovaný exponát Vodní zvon.

Únor bude posledním měsícem, kdy si děti i dospělí mohou v textilce Veba pohrát s výtvarnými objekty od známých umělců.

„Na výstavě je stále co objevovat a každá další návštěva vás utvrdí, že nikdy to není stejné. Pokaždé si odnesete jiný nezapomenutelný zážitek,“ říká koordinátorka výstavy Markéta Hanušová z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Návštěvu využily školy, rodiny s dětmi, domovy důchodců či sportovní oddíly. Mateřské, základní a střední školy z kraje mohly navštívit výstavu zdarma, přispěla na to Nadace Karla Janečka i Jiří Wald. Děti i učitelé si výstavu pochvalují.

„Já už jsem byla v Broumově na výstavě třikrát,“ vypráví Zuzana Lelková ze čtvrté třídy červenokostelecké základní školy.

„My jsme si vyráběli pistole z plastových dílů a pak jsme se s nimi honili,“ směje se její spolužák Sebastian Dus. Dalším dětem se nejvíc zalíbilo malování do písku nebo Kuleta, do které se dají házet trychtýři malé kuličky a objekt podle toho hraje. Na závěr si každý namaloval mandalu na papír, který se otáčel.

Octli jsme se v lese ocelových sloupů

„Určitě jsme spokojené. I my jako učitelky jsme si pohrály a vše vyzkoušely. Zaujal mě rezonanční zvon nebo Kuleta s kuličkami. Pro naše páťáky to je zajímavé i proto, že v dalších ročnících se jim řada věcí z výstavy připomene při fyzice, což se týká třeba světelných nebo zvukových efektů, pokusů s vodou či zrcadly,“ míní červenokostelecká učitelka Věra Jansová.

Waldovi se věnují projektu Orbis Pictus Play od roku 2000 a na Broumovsko se dostali, když je pomocný biskup pražský Václav Malý upozornil na neziskové aktivity broumovského podnikatele Jana Školníka.

Výstavu zahájili vloni symbolicky v den narození Jana Ámose Komenského. V industriálním prostoru s ocelovými sloupy pořadatelé nechali natáhnout látkový labyrint z 1 200 běžných metrů látky utkané přímo ve Vebě, s ním se hlásí do Guinnessovy knihy rekordů.

Jedna část haly je zatemněná, druhá s denním světlem slouží i pro výtvarné aktivity. „Octli jsme se v lese ocelových sloupů. Veba poskytla látky a podle mého návrhu je rozmístila. Člověk se v tomto labyrintu ztratí, což bude ještě zajímavé,“ vysvětloval, že prostor ožije až s návštěvníky, bývalý člen Tvrdohlavých výtvarník Petr Nikl.

Vstup na karneval bude pro děti zdarma

Labyrint s padesáti uměleckými objekty, kterých je nutné se dotýkat, rozezvučet je a rozpohybovat, vznikl v čtvrtém patře nevyužívané přádelny na ploše 4,5 tisíce čtverečních metrů.

Exponáty pocházejí od umělců, jako je Jiří Konvrzek, Milan Cais, Ondřej Smeykal nebo Petr Nikl, který se postaral i o uměleckou koncepci. Součástí výstavy bylo od loňského května do prosince i Sensorium v zámku v Dolním Adršpachu.

Kdo z dětí i dospělých přijde na výstavu v sobotu 7. února na dětský karneval, bude mít vstup zdarma. Celý měsíc ještě zájemci mohou přijít na workshopy. „Mohou si odnést vlastní rámeček s fotografií z polaroidu, vyrobit si hezké sovičky, namalovat vlastní umělecký obraz nebo třeba přání pro rodiče a prarodiče,“ zve Markéta Hanušová.

Se závěrem výstavy bude končit i regionální soutěž 99 + 1 Broumovsko oSOBnĚ, v níž lidé sbírali soutěžní etikety v obchodech, restauracích, sportovních zařízeních nebo na turistických atrakcích. Již za 10 a 25 etiket získávají věcné ceny, ve hře o automobil je však potřeba 70 etiket (podrobnosti najdete zde).