Napoleon na Svaté Heleně

Napoleon na Svaté Heleně | foto: Archiv Pavla Matušky

Hořkost patří k životu i humoru, říká malíř Matuška k druhé knížce

  • 0
Nová monografie malíře a humoristy Pavla Matušky se jmenuje Usmívání, tentokrát s pořadovým číslem 2. Zájemci mohou vidět jeho plátna i na výstavě v galerii Na Hradě v Hradci Králové, která končí v pondělí 16. března.

Pravidlo, že každá dvojka je slabší jedničky, má své čestné výjimky, ve filmu třeba Coppolova Kmotra, v kresleném humoru Pavla Matušku a jeho novou knihu Usmívání 2.

Třebechovický malíř, grafik a řezbář, jenž kreslený humor povyšuje velkými barevnými plátny, nemění už léta názvy svých výstav. Jedno Usmívání právě trvá v hradecké galerii Na Hradě, naposledy bude otevřeno 16. března od 8 do 18 hodin.

Autor se drží dobrého zvyku i u knih. První Usmívání vyšlo před devíti lety.

„Přibylo hodně pláten, takže nazrál čas na druhou monografii, ale to by k realizaci Usmívání 2 samo nestačilo. Na počátku byl nápad mého kamaráda Libora Bureše ze Vsetína druhou knihu mého humoru vydat a jeho ochota projekt investovat a také přízeň sponzorů, kteří pomohli snížit náklady na vydání,“ říká Pavel Matuška, jehož humor se drží tradice české aristokratické školy Wericha, Horníčka, Renčína, Lasici či Cimrmanů.

„Matuška je z Třebechovic, kde mají nejhezčí betlém na světě, takže tam je dřevořezbářství obsaženo snad i ve vzduchu. Mám moc rád všechny ty panáčky třebechovického betlému, ale Matuškovo něžné dívčí torzo, které má tmavý klín vytvořený z hlaviček zápalek, to je nápad, nad kterým se každému pravověrnému hledači metafor a jiných intelektuálních přesmyček musí zastavit dech. S jeho malováním je to podobně. Je to krajina, ve které se můžete procházet sem a tam a na každých pár metrech se nechat oblažovat překvapujícím spojením nápadů a řemesla,“ napsal kolegovi do nové publikace kreslíř Miroslav Barták.

Mylná domněnka praotce zakladatele, 2014

Vzpoura na hoře Blaník

A dodal, co napadne snad každého, kdo se nyní v hradecké galerii Lékařské Fakulty Univerzity Karlovy projde Matuškovou oázou chytrého humoru, který šetří slovy: „Výstava je taky fajn, ale tu si jeden nevezme domů.“

„Kniha mých kreseb, obrazů a řezeb je rodnou sestrou knihy první. Má stejný formát, také tvrdé desky, shodnou grafickou úpravu, ale na rozdíl od Usmívání prvního bude mít „jen“ 192 stran, tedy o něco méně. Obsahem snad čtenáře uspokojí stejně jako ta první kniha. Alespoň doufám a je to mé přání,“ říká Matuška, mistr gagu i paradoxu.

Jeho Portrét přemožitele relativního času nedávno v konkurenci 420 autorů z 55 zemí získal druhou cenu v italském Trentu, před časem v turecké Burse dokonce vyhrál s plátnem Cesta z města. Cen má už víc než pětadvacet.

Humor, který se výšin dotýká

„Myslím, že by se Pavel sám asi neoznačil za satirika, spíš nanejvýš za humoristu, ale čert vem nálepky, marně bychom přece hledali humor tam, kde by chyběl jasný názor, tu všední, každodenní, tam, aj a hle, dotýkající se až výšin - nebojme se toho pojmu - filozofických,“ přispěl do knížky další Matuškův kamarád, herec Miloň Čepelka.

Vyhnání z ráje

Svozový den, 2014

Matuškův tematický záběr je obdivuhodný, od velkých osobností dějin či umění přes erotiku až po politiku a literaturu, kde si tři sestry – smrtky odkládají kosy ve Višňovém sadu.

Když šašci vlečou jak Repinovi burlaci na Volze obří rolničku, autor připíše název: V mělkých vodách zábavy.

„Udělat olejový obraz z nápadu, z kresleného vtipu, není jednoduché. Nejde jen o techniku, o bravuru projevu. Jde i o to, vybrat nápad a formu obrazu, aby se na něj jeho nabyvatel vydržel dívat déle a častěji, než na kresbičku v pomíjivém periodiku. Matuškovi se to velice dobře podařilo. Ať už jsou to persifláže, humorné variace na slavná díla, třeba na Repinovy Burlaky, na Davidovu Smrt Marata, na Rembrandtovo Představenstvo soukenického cechu, nebo v tomto stylu obrazy nové. Díla a styly výtvarné historie tak ožívají v nových souvislostech. Je příjemné vidět, jak zdánlivý konec kresleného humoru přinutil nikoliv Dalibora housti, ale kreslíře zvládnout nové prostředky a rozšířit kreslený humor na obecněji řečeno humor malovaný, grafický, jedním slovem výtvarný,“ napsal do nové knihy kreslířův kolega Jiří Slíva.

Humor má jako sérum proti splínu

„Nemaluji obrazy olejovými barvami, nýbrž akrylovými, ale způsobem, že to olejové připomíná. Rozhodně nejsem sám, kdo dělá malovaný humor. Jen o těch ostatních, ale nakonec i o mně, není mnoho příležitostí se dovědět. Naše noviny a časopisy už dávno kreslený humor nezajímá, natož humor malovaný. O takovém periodiku, jako jsou Trnky Brnky, se snad nebavíme,“ říká se smutkem a trochou hořkosti.

„Hořkost k životu, tedy i k humoru patří. Mám takový příměr: Když se chcete ochránit před malárií, tak si takovou malou malárii musíte v těle pomocí pilulek vyvolat a takové ty dva, tři dny to vydržet, zažil jsem to a vím o čem mluvím. Takže humor i ten černý nebo hořký je sérum proti splínu a životní hořkosti. A pořád mám asi víc nápadů, než bych rád stihl realizovat. Bohužel,“ dodává autor rozpracovaného betléma, jemuž říká Gloria et Miseria a v v němž nesou dary Lenin, Darwin, Gándhí, Havel či Al Capone.

Neuvažoval někdy i o křížové cestě? „Pokud máte na mysli tažení na Východ, tak to ani ne, ale vyjádřit se netradičně ke klasickým biblickým tématům a s patřičným humorným nadhledem je velká a provokativní výzva, ale také neskutečně choulostivá věc. Ostatně této tematiky se již skvěle zhostil karikaturista Ivan Steiger, když před lety ilustroval celou Bibli. Tak uvidíme,“ říká Pavel Matuška.

Usmívání 2 vydává nakladatelství Malina a k objednání je na adrese CK Vsacan Tour Vsetín.