Vizualizace celé křižovatky v Opatovicích nad Labem. Od reality se ničím neliší.

Vizualizace celé křižovatky v Opatovicích nad Labem. Od reality se ničím neliší. | foto: MAFRA

Vyvlastňování kvůli silnici R35 stojí. Majitelé mohou dostat mnohem víc

  • 0
Jen co začaly vyvlastňovací procesy s majiteli půdy pro stavbu silnice R35, rozjetá mašinérie se najednou zastavila. Vlastníci by místo 30 korun za metr měli dostat nejméně čtyřnásobek, avšak stát neví, jak se vypořádá s lidmi, kteří prodali za podhodnocenou cenu.

Václav Jirout se měl v úterý stát "nepřítelem státu". Právě 26. května mu měl vypršet termín na složité rozhodnutí, zda pozemky u Bukoviny vydá za směšnou částku 30 korun za metr čtvereční dobrovolně, anebo se stane obětí vyvlastnění ve prospěch pro Hradec strategické stavby silnice R35.

Znárodňování se zastavilo

30 korun za metr čtvereční dosud dostávali majitelé půdy

120 až 500 korun za metr dostanou, jestli projde novela zákona

Starostovi Bukoviny a desítkám dalších vlastníků půdy se čekání vyplatilo: bezradné Ředitelství silnic a dálnic "znárodňovací" proces mezi Opatovicemi a Časy raději zastavilo.

Čeká se na novelu zákona, která má nespravedlivé ceny napravit. Majitelé pozemků by si od podzimu měli místo demotivačních 30 korun přijít minimálně na čtyřnásobek, ve výjimečných případech i na sedmnáctinásobek, tedy přes 500 korun.

Stavba by se měla paradoxně zrychlit

Ministerstvo dopravy a ŘSD si od současné stopky paradoxně slibují výrazné zrychlení stavby. Podle původních odhadů se měl úsek Opatovice - Ostrov u Vysokého Mýta slavnostně otevírat v roce 2018.

"Naším cílem je usnadnit výkup pozemků, které právě v případě silnice R35 poslední dobou komplikovaly přípravu stavby. Bonus pro vlastníky by se měl navýšit poměrně výrazně, je snaha projednat to co nejrychleji a také podle reakcí vlastníků se zdá, že stavbu to urychlí," říká mluvčí Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Václav Jirout byl coby starosta Bukoviny rozhodnutý nepodřídit se diktátu státu, neprodat 1,5 hektaru za nabízených 30 korun za jeden metr a stát se obětí vyvlastnění.

"Šli bychom do soudního sporu, ale těsně k tomu nedošlo. V úterý nám měla uplynout devadesátidenní lhůta, do kdy jsme se měli rozhodnout," upozorňuje Jirout, který se o zastavení vyvlastňování dozvěděl až z médií a na oficiální vyjádření ŘSD teprve čeká.

"Potřebuji ho mít písemně. Snažím se ho sehnat, ale zatím je to marné, ŘSD prostě mlčí," pokračuje.

Neřold však uklidňuje, že majitelé půdy skutečně dostanou vše černé na bílém: "Právě obesíláme všechny vlastníky, kterým jsme zaslali návrh kupní smlouvy."

Vyvlastnění se rychle blížilo rovněž k Zdeňku Seidlovi z Časů. Ani on nehodlal svých 2,5 hektaru odevzdat lacino a čekal, že stát s ním zahájí vyvlastňovací proces. Nyní opět vyčkává, ale s optimismem raději šetří.

"Uvidíme, jak výkupní ceny budou vypadat ve skutečnosti, zatím jsem slyšel jen dost neurčité sliby. Musíme počkat, protože dost často přicházejí protichůdné informace a může to být úplně jinak," dodává skepticky.

Přestože se tento týden proslechlo, že výhrady k novele zákona o výkupu pozemků má hlavně pravicová opozice, hradecký poslanec Leoš Heger (TOP 09) je přesvědčen, že návrh musí projít: "Myslím, že ceny za pozemky by se zvýšit měly, protože jinak to vede k velkým brzdám a k čekání, až se jednoho dne zvýší. Měli bychom se dostat do fáze, kdy prodej pro vlastníky nebude tak veliká ztráta, ale spíš motivace. Myslím, že se projeví snaha, aby zákon prošel."

Nikdo netuší, jak se vypořádat s těmi, co už pozemky prodali

Problém je, že při nápravě výkupních cen se zatím neví, zda budou odškodněni majitelé půdy, kteří nedávno kývli na sumu 30 korun za metr. Jen na poměrně krátkém úseku z Opatovic do Časů jich bylo kolem čtyřiceti.

Jen pro ilustraci: Kdyby se podvolil Zdeněk Doležal z Opatovic, přišel by o více než milion, namísto původních 1,35 milionu mu stát nabídl pouze 170 tisíc korun. Zato Josef Dašek z Bukoviny svých 2,5 hektaru prodal a teď mu nezbývá než čekat, zda bude odškodněn dodatečně. "Hrozili mi v dopise, že jinak mně vyvlastní metr za 15 korun místo za 30," vypráví Dašek.

Ministerstvo dopravy nepřímo přiznává, že s problémem si zatím neví rady. Vlastníci, kteří byli ochotní jít do soudních sporů kvůli vyvlastnění, tak vydělali. "Vyřešit majitele, kteří prodali dobrovolně podle předchozího zákona, je složitější než pozemky, které jsou otevřené. Musíme nechat vypracovat právní posudek, jaké máme možnosti," dodává mluvčí Neřold.