Děti si ve škole připravují vlastní svačiny.

Děti si ve škole připravují vlastní svačiny. | foto: Archiv Ivany Bednářové Častvajové

Že kantýnu zdravá strava neuživí? Omyl, říká autorka Stravy bez chemie

  • 3
Výživová poradkyně Ivana Bednářová Častvajová z Jaroměře je autorkou projektu Strava bez zbytečné chemie, do kterého se zapojila řada českých škol. Úkolem poradců výživy a nutričních terapeutů je podporovat změny v kvalitě školního stravování.

„Daří se nám získávat zájem nejen základních škol po celé republice, ale i výživových odborníků, kteří s námi spolupracují. Projektové dny, kdy připravujeme zdravé svačiny, jsou v plném proudu. Školy mají zájem i o kurzy zdravého vaření pro zaměstnance školních jídelen. Abychom pokryli narůstající zájem, nabíráme další odborníky,“ říká Bednářová Častvajová.

Jaká je podle vás úroveň stravování na školách a kde školy dělají chyby?
Dovoluji si tvrdit, že úroveň se hodně zlepšila, přispívá k tomu i počet projektových dnů, v Královéhradeckém kraji je nejvyšší. Chybou jsou jednoznačně automaty s cukrovinkami, které ve školách nemají co dělat. Chybným tvrzením některých škol je argument, že si dítě sladkosti stejně koupí, proč je tedy nemít přímo na chodbě. Pokud si sladkost koupí cestou do školy, je to vina spíše rodičů, že dětem nepřipraví vhodnou svačinu. Ve školách by tato možnost být neměla. Dalším problémem jsou kantýny, opět chybný názor pronajímatelů, že zdravé svačiny je neuživí.

Ivana Bednářová Častvajová

A uživí?
Mají pravdu, ale jen pokud budou zdravou svačinu prodávat vedle smažených brambůrek. My se snažíme začlenit zdravé svačiny do nabídky kantýn, jsou to takové, které děti samy připraví, ochutnají a dají jim svůj název. To je smysl naší práce. Co se týká jídelen, někdy se setkáme s přístupem kuchařek, které si práci usnadňují instantními potravinami, náhražkami a potravinami plnými chemie.

Co jim radíte?
Učíme je, aby se vracely k poctivému vývaru a skutečnému vaření z čerstvých surovin, které organismus dětí nezatíží. Mnohdy je těžká práce vysvětlovat postupy někomu, kdo šel dvacet let snadnější cestou. Naštěstí má většina vedoucích jídelen o tyto změny a nové postupy zájem.

V čem konkrétně vidíte v posledních letech na školách změny k lepšímu?
Stravování ve školách se lepší i díky státu, který se snaží současné stravování změnit. Kuchařky procházejí kurzy zdravého vaření, používají nejmodernější postupy a vybavení, které nejen usnadní vaření, ale i zachová potřebné živiny.

Oslovujete i další školy v kraji?
Oslovujeme je prostřednictvím našich odborníků, ale ve většině případech se hlásí samy. Zrovna teď řešíme projektové dny školy v Žacléři a budou následovat další. Na začátku října plánujeme tiskovou konferenci pro školy v celé republice. Školy nás mohou kontaktovat formulářem na www.stravabezchemie.cz.

V Libereckém kraji evidují přes sto dětí, které nemají kvůli sociální situaci v rodině peníze na obědy. Zaznamenala jste něco podobného v našem kraji?
Stačí se rozhlédnout ve městě, kde bydlím, sociálně slabých je tu hodně, ale většinou rodiče děti do školních jídelen posílají. Spočítali si, že by za jídlo utratili mnohem více, pokud by ho měli připravovat sami nebo se stravovat jinde. Je to samozřejmě dobře, neboť je otázkou, co takové děti večeří.

Co by měly děti jíst, a čeho by se naopak měly vyvarovat?
Tvrdím, že by se měly vyhnout potravinám, které obsahují konzervanty, umělá sladidla, barviva a glutamáty. Tyto látky nás zatěžují, naše tělo se jich neumí zbavit a ukládá si je. Nosíme v sobě potom černé skládky, které se postupem času mohou projevit nějakou nepříjemnou nemocí. Proto je ideální děti chránit a učit je zdravému způsobu života tak, aby to v jejich dospělém věku učily svoje děti. Co by měly jíst mnohem více, je zelenina a ovoce. Ovoce by mělo být součástí dne stejně jako zelenina, a to jako příloha k čemukoliv. Třeba i k jídlu, ke kterému se zdánlivě nehodí. Naučíme je to vlastním příkladem, v tomhle nás žádná škola nenahradí.