Dvacetiletý výživový poradce z Hradce Králové Dominik Novozámský.

Dvacetiletý výživový poradce z Hradce Králové Dominik Novozámský. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Aplikace nabídne jídelníček i s recepty, říká dvacetiletý výživový poradce

  • 1
Chystaná mobilní aplikace mladých hradeckých poradců, k nimž patří Dominik Novozámský, může nastavit jídelníček, postará se také o recepty i nákupní seznam na každý den. S projektem uspěli v soutěži talentovaných podnikatelů Nápad mě napad.

V čem je vaše aplikace unikátní?
Aplikace je důmyslná dokonce tak, že se vám postará o nákupní seznam. Nemusíte čekat dva týdny, až si poradce najde čas, funguje to jako profík v on-line podobě. Pokud má uživatel dotazy nebo připomínky, průběžně je může posílat do programu, aplikace se okamžitě přizpůsobuje a uživatel dostává nové odpovědi. Pokud nemůžete sehnat potraviny nebo na ně máte alergii, nalezne adekvátní řešení.

Jak mobilní aplikace slouží?

Mladí výživoví poradci Martina Seifrtová a Dominik Novozámský, kteří nedávno zaujali třetím místem v hradecké soutěži mladých podnikatelů Nápad mě napad, kterou pořádá Coolworkingové centrem Technologického parku v Hradci Králové, vyvíjejí pod svou firemní značkou Myslifit unikátní mobilní aplikaci. Program má výrazně pomoci lidem, kteří chtějí zhubnout, jíst zdravěji nebo nabrat svaly. Projekt je zatím v testovací fázi.

Jak přesně slouží? „Klient vyplní dotazník, na jehož základě mu aplikace vygeneruje přesný jídelníček s recepty tak, jak by to udělal poradce na osobní schůzce. V průběhu dne si uživatel může kontrolovat, zda jídelníček dodržuje, dokonce ho to upozorní, že se má připravit na jídlo, které má mít za tři hodiny, nebo co má zrovna v ten den nakoupit za potraviny,“ říká dvacetiletý Dominik Novozámský.

Jak vás to napadlo?
Když jsme rozjeli výživové poradenství v Hradci, začali se nám po internetu ozývat lidé z celé republiky. Abychom jim nemuseli radit jen přes mail nebo Skype, ale zasáhli mnohem více zájemců, rozhodli jsme se vyvinout produkt, který by člověku pomáhal, aniž bychom se s ním museli vidět nebo si složitě dopisovat.

Čím bych měl začít?
Nejdříve se musíte rozhodnout, co vlastně chcete. Pokud je vaším cílem nabrat svaly, uvedete to v dotazníku a vyplníte další informace, třeba jak často se hýbete a co přes den děláte. Aplikace se přizpůsobí vašemu časovému režimu a začne vám nabízet takový příjem sacharidů, tuků a bílkovin, abyste za co nejkratší čas dosáhl toho, co chcete. Ze začátku je služba zdarma a pokud budete chtít aplikaci využívat dlouhodobě, přejdete na placenou verzi. Za tu zaplatíte asi tři stovky měsíčně.

Je něco podobného už na trhu?
Existují pouze kalorické kalkulátory, které vám na rozdíl od našeho programu neporadí, co jíst, nesestaví vám konkrétní jídelníček s recepty. Nic takového zatím u nás není. Snažíme se radit i lidem, kteří jsou přepracovaní a neustále unavení.

Je na to nějaký univerzální recept?
Snažíme se být hodně praktičtí, proto v prvé řadě chceme vědět, co je cílem klienta. Pokud jste časově vytížení, hlavní věc je, aby se režim přizpůsobil vám a ne naopak. Jen těžko totiž budete ze dne na den radikálně měnit svůj stravovací režim. Pokud si sotva najdete čas jíst třikrát denně, málo co vás donutí, abyste jedl šestkrát denně věci, které navíc nejste schopen si uvařit. My se snažíme nastavit jídelníček tak, aby člověk byl schopen jej zařadit do svého režimu. Jde o pokrmy, které si může koupit ideálně ráno v obchodě po cestě do práce.

Začnu-li se lépe stravovat, budu zdravější, veselejší, spokojenější. Je to opravdu tak jednoduché?
Někdy skutečně ano. Třeba každodenní pocit unavenosti v práci nemusí být způsoben ničím jiným než stavem hypoglykemie. Stačí, abyste si dal k obědu větší porci pečených brambor nebo rýže, a po dvaceti minutách vás dožene hladina cukru v krvi a vy se cítíte unavený. Abyste se tak necítili, dáte si zákusek, po kterém vám hladina cukru opět vyskočí, jenže po dalších patnácti minutách jste opět unavený. A takto to můžete opakovat několikrát denně. Díky správnému jídelníčku, pravidelnému stravování a určitým „dávkám“ správných potravin přitom můžete vyvážit tělo tak, abyste se plný energie cítil pořád.

Tým Myslifit

Martina Seifrtová, Hradec Králové - věnuje se nutričnímu poradenství, specializuje se na redukční programy. Po vystudování biochemie se jejím hlavním oborem stalo studium výživy a jejího vlivu na lidské zdraví.

Dominik Novozámský, Hradec Králové - nutriční poradce, který se roky věnuje fitness a zdravému životnímu stylu.

Více na www.myslifit.cz

Jak se mám dnes orientovat v tom, co jím, když jen na internetu najdu desítky různých rad, které si někdy i zcela odporují? Například vejce – ano, nebo ne?
Většinou platí, že všeho moc škodí. Konkrétně vejce jsou úžasným zdrojem bílkovin, ale zároveň příliš velký příjem vajec pro tělo dobrý není. Naší filozofií je najít takovou míru, která bude zdraví prospěšná. Rozhodně neradíme vyřazovat potraviny, pokud je na ně člověk zvyklý.

Co pivo?
V závodní kulturistice je označované jako „gainer“, to jest zdroj zdravého cukru. Samozřejmě opět ve zdravé míře.

Kde mám nakupovat kvalitní potraviny?
Dnes je v potravinách mnohem méně vitamínů a zdraví prospěšných látek, než tomu bylo před lety. I proto se přikláním spíše k pestré stravě. Řešením už nejsou ani bio výrobky, jelikož nálepky bio se začaly lepit i na potraviny, které tímto způsobem vyrobeny nebyly. Zajímavá mi přijde úvaha, že dříve lidé nemohli dovážet potraviny z celého světa a zvládli se pohodlně najíst z toho, co rostlo a žilo kolem nich. Proto bych doporučil preferovat lokální potraviny.