Zchátralou nemocnici v Náchodě (na snímku) čeká rekonstrukce, některé pacienty odbaví v Rychnově.

Zchátralou nemocnici v Náchodě (na snímku) čeká rekonstrukce, některé pacienty odbaví v Rychnově. | foto: Pavel Bednář, MF DNES

Starostové ve výzvě odmítli sloučení nemocnic v Rychnově a Náchodě

  • 1
O spojení nemocnic v Náchodě a Rychnově nad Kněžnou Královéhradecký kraj ještě nerozhodl, přesto budí velké vášně. Část starostů se obává zániku rychnovské nemocnice, sepsali i výzvu k jejímu zachování.

Na čtyřicet představitelů obcí a měst z Dobrušska a Kostelecka podepsalo výzvu ke krajským zastupitelům k zachování samostatně fungující nemocnice v Rychnově.

Kontroverzní výzva

Výzva starostů k zachování odpovídající zdravotní péče v samostatně hospodařící Oblastní nemocnici Rychnov nad Kněžnou:

* Zachovat pro nemocnici status samostatně hospodařícího celku.

* Vyhlásit konkurz a jmenovat do čela Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou nového ředitele.

* Provést analýzu ekonomických ztrát a zaměřit se na jejich odstranění.

* Zvážit postupné vrácení oborů, které byly v minulosti vyvedeny do privátního sektoru.

* Urychlit realizaci plánovaných rekonstrukcí budov, které vykazují vysokou míru energetických ztrát.

* Důsledně kontrolovat zdravotnický holding kraje v oblasti efektivity centrálních nákupů a vyjednávání se zdravotními pojišťovnami.

Asi pětadvacet jejich kolegů z Rychnovska naopak prohlašuje, že se fúze nemocnic nebojí, ale přejí si víc kontrolovat dění v nich.

Sešli se kvůli tomu v úterý s ředitelem náchodské a rychnovské nemocnice Miroslavem Vávrou i krajskou radní pro zdravotnictví Janou Třešňákovou.

Obě nemocnice vede jeden ředitel

"Fúzi nenapadáme. Ředitel nemocnice objasnil, že se problém netýká jen Rychnova a že souvisí s novou úhradovou vyhláškou. Podle ní nemocnice letos dostane úhradu ve výši 92 procent částky za výkony uskutečněné v roce 2011. V Rychnově tedy chybí tržby," řekl starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa (bezpartijní za ODS).

"Pokud dojde na rekonstrukci nemocnice v Náchodě a do Rychnova se z ní budou posílat pacienti, bez fúze by rychnovská nemocnice neměla z této zesílené péče žádné peníze," dodal rychnovský starosta.

Obě nemocnice už dnes vede jeden ředitel. Rychnovská se každoročně potýká s vysokou ztrátou a je nejslabším článkem krajských nemocnic. Ztrátu způsobuje zejména to, že se v minulosti zbavila výnosných provozů, třeba dialýzy či rentgenu.

Ztráta rychnovské nemocnice je až 70 milionů

Neuhrazená ztráta nemocnice se v posledních letech podle výročních zpráv pohybuje mezi 60 až 70 miliony korun. Na příštích pět let má však nemocnice smlouvu s pojišťovnami. Vedení kraje chce řešit situaci sloučením obou nemocnic. O fúzi už jednal zdravotní výbor kraje a krajské zastupitelstvo se jí zabývalo zatím pracovně.

Dluhy nemocnic

Hospodaření nemocnic Královéhradeckého kraje bude kritické. Celková ztráta nemocnic kraje se blíží k 250 milionům korun, z toho loňský propad předběžně činí 50 milionů. Letos kvůli úhradové vyhlášce klesnou nemocnicím příjmy od pojišťoven o 100 milionů korun oproti loňsku, čeká se propad ve výši 200 milionů. Kraj začátkem roku poslal do nemocnic 176 milionů.

"Fúze není formální krok. Když budou nemocnice jako jeden celek, využijí pozitivních efektů. Řekne se, kde bude specializovaná a kde - v uvozovkách - běžná péče," uvedl hejtman Lubomír Franc (ČSSD).

Jediný špitál by podle vedení kraje měl silnější pozici i při vyjednávání s pojišťovnami.

"Jde také o požadavky pojišťoven na personál. Dá se toho využít při vzdělávání zaměstnanců na pracovištích, která mají akreditaci, to půjde v rámci jedné organizace. Teoreticky je možné, že lékař bude operovat v Náchodě i Rychnově," řekla radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

Výzva chce samostatný špitál i nového ředitele

Starostové z okolí Rychnova nyní požadují, aby se s nimi vedení nemocnice vždy aspoň po půl roce scházelo. Chtějí mít určitou kontrolu nad tím, jak se budou vyvíjet investice, personální politika i náprava v hospodaření.

Zato starostové z Dobrušska a Kostelecka bijí na poplach. Tvrdí, že pokud se rychnovský špitál propojí s náchodským, čeká jej postupný útlum a třeba i zánik, jak se to stalo před půldruhým rokem s malou nemocnicí v Opočně (více čtěte zde).

"Obáváme se, že by se lukrativní obory převedly z Rychnova do Náchoda. Chceme upozornit krajské zastupitele, aby zvážili omezování činnosti v Rychnově," řekl starosta Dobrušky Petr Tojnar (ODS).

Výzvu za samostatnou rychnovskou nemocnici šíří starosta Borohrádku a krajský zastupitel Milan Maček. Tvrdí, že kraj dlouhodobě podinvestoval všechny své nemocnice a že vedení kraje i špitálu nechce řešit příčiny dluhů. Fúze podle něj jen znepřehlední hospodářské výsledky.

"Pokud přestavba nemocnice v Náchodě přesáhne 50 milionů eur, k čemuž se projekt blíží, nemocnice v Rychnově by po fúzi nesměla pět let čerpat dotace. Je obrovské riziko, že by to zmrazilo její rozvoj i na delší dobu. Z Rychnova se sloučením může stát provozní jednotka druhořadé kategorie," míní krajský zastupitel Maček (Východočeši).

Právě na něj se rychnovští lékaři obrátili se svými obavami z rušení oborů. Starostové argumentují, že Rychnovsko potřebuje svou nemocnici, protože je to díky automobilce nejrychleji se rozvíjející území kraje. Také je to jediný okres, kde přibývá obyvatel.

Senátor a krajský zastupitel Miroslav Antl označil výzvu k osamostatnění rychnovské nemocnice za populistickou předvolební akci a staví se za propojení nemocnic.

"Nedobré zprávy a katastrofické scénáře mohou mimo jiné znejistit obětavé a pracovité lékaře rychnovské nemocnice od další usilovné práce. Pokud by někteří z nich začali zvažovat svůj odchod, pak už nikdo zánik Oblastní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou nezastaví," uvedl Antl (bezpartijní za ČSSD).