Trezor s řády a medailemi na zámku v Náchodě | foto: Michal Fanta

Z pokladu řádů na zámku v Náchodě bude od letoška nová expozice

  • 5
Na zámku v Náchodě bude od letoška v rámci expozic k vidění opravdový poklad. Ukrýval se v jediném z trezorů, který se nepodařilo otevřít po poválečné konfiskaci do rukou státu, kterému zámek patří dodnes. V sejfu se dochovala sbírka řádů a medailí po knížecí rodině Schaumburg-Lippe.

Když stát po druhé světové válce majetek zabavil, cennosti z trezorů putovaly do slitin v Československé národní bance. Jediný trezor na zámku však zůstal netknutý. Dnes už nikdo neví, proč se ho v roce 1945 nepodařilo nikomu otevřít.

Doposud mohli lidé ze sbírky medailí vidět jen malou část vždy po jediný víkend v měsíci. Teď správa zámku chystá pro cennosti úplně novou expozici a zařadí ji i do prohlídkových okruhů.

Čestný kříž knížectví Lippe z trezoru s řády a medailemi na zámku v Náchodě

Detail výzdoby trezoru s řády a medailemi na zámku v Náchodě

Nassovský domácí řád na zámku v Náchodě

"Tenkrát v roce 1945 se možná nenašel klíč k trezoru, podařilo se jej otevřít až v polovině 60. let. Vlastně se dochovalo směšně malé množství z původních cenností. I tak je to ale jedna z největších sbírek v Čechách," říká kastelán zámku v Náchodě Jiří Růžička.

Knížecí sbírka

Sbírku shromáždili zejména Vilém a Bedřich Schaumburgové-Lippe. Tvoří ji především aristokratické řády německých vévodství a knížectví z 18. a 19. století. Nositel řádu si mohl zavěsit velkostuhu na rameno a na protilehlém boku nosil takzvaný klenot. Na hruď se zase připínala hvězda. Řády přitom mívaly několik stupňů. V Náchodě vystavují například Sasko-Ernestinský řád, Čestný kříž knížectví Lippe, Nassavský domácí řád Zlatého lva a řadu dalších.

Poslední majitel zámku, "starý pán" Bedřich Schaumburg-Lippe byl loajální říšský Němec, ale podle historiků se nijak politicky neangažoval. Po válce ho s manželkou a sestrou odvezli do Ratibořic a 12. května 1945 je úřady vyhostily do Žakše, do sousední vsi za hranicí.

Bedřich zemřel 11. prosince 1945 a s tichým souhlasem československých a polských úřadů byl převezen zpět do Náchoda a pohřben na zámeckém vojenském hřbitově. Rod přišel podle Benešových dekretů o velkostatek a podniky i o zámky v Ratibořicích a Náchodě.

Sedm trezorů, osmý odolal

Majetek knížete byl rozsáhlý, notář v roce 1937 odhadl cenu rodinných šperků, zlata a stříbra na 38 milionů československých korun.

"Měli jednu místnost na zámku, které říkali "stříbrník". Tam ukládali zlaté a stříbrné monstrance do kaple, zlaté a stříbrné nádobí i používané drobné věci. Šperky, medaile, řády a cihlové zlato měli v trezorech," popisuje kastelán.

Zámek byl zkonfiskován v listopadu 1945. Ze zemského národního výboru přešel na národní pozemkový fond a ten už cíleně posílal zlato a cennosti na slitky do Československé národní banky.

Z osmi trezorů ve "stříbrníku" se tehdy podařilo otevřít sedm. Jediný odolal. Ten pak uzamčený zůstal na zámku, další si nechal správce na dokumenty a zbývajících šest si rozebrali živnostníci v Náchodě.

Zámek v Náchodě

Návštěvníci najdou pozůstatky hradu i novější zámek ve slozích od gotiky a renesance až po baroko. Hrad i město patrně založil Hron z rodu Načeraticů v polovině 13. století. Podobu sídla významně ovlivnili pánové ze Smiřic ve 2. polovině 16. století. Posledními majiteli byli Schaumburgové-Lippe.
V posledních deseti letech zámek zpřístupnil tři nové okruhy. Lidé se mohou vypravit do Piccolominské expozice, do salonů ve druhém patře s malovanými stropy a do expozice o Kuronských. Malý okruh vede do obranné věže s hladomornou, na vyhlídkovou terasu a do středověkých sklepů.
Zámek má rozsáhlý mobiliář čítající 70 tisíc kusů sbírkových předmětů. Velkou část z nich tvoří fotografie, grafiky a knihovna s 26 tisíci knih.
www.zameknachod.cz

Když se po dvaceti letech povedlo trezor otevřít, nikoho už naštěstí nenapadlo cennosti ničit.

Část sbírky je k vidění již teď

"Sbírka má kolem tisíce položek. Tvoří ji zhruba 350 kusů medailí, řádů, vyznamenání, uchovalo se také asi 650 kusů mincí," poznamenává zástupkyně kastelána Ilona Svobodová, která se sbírkou zabývá.

Malou část sbírky, kterou odborně posoudil Pavel Šimůnek z Vojenského historického ústavu v Praze, zpřístupnili na zámku už předloni. Lidé si mohli prohlédnout jednu malou místnost s vitrinou s řády a také exponáty v trezoru.

Teď se však pro sbírku chystají dvě nové místnosti. Pro ně správa zámku nakoupila staré rakouskouherské trezory, takzvané "popelky", kde například listiny chránila před požárem vrstva popela ve stěnách trezoru.

Trezory teď čekají ještě na zásah restaurátora, který bude jejich povrch fládrovat a doplní je o podstavce. Za bezpečnostním sklem se pak budou vystavovat cennosti.

Jejich hodnota je značná, proto si expozice také vyžádá náležité zabezpečení, kamerový systém, mnohovrstevná skla a další opatření.