Textilka v Borovničce se během pár let proměnila v dům hrůzy (22.5.2015).

Textilka v Borovničce se během pár let proměnila v dům hrůzy (22.5.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Z proslulé textilky na Trutnovsku je smetiště, nový vlastník plány tají

  • 3
Původně textilka, později závod na výrobu rakví, teď ruina a nelegální skládka. Z kdysi prosperující továrny v Borovničce na Trutnovsku se během několika let stala pro místní obyvatele hrozba. Bortící se fabriku získal v květnové dražbě za skoro milion korun nový majitel Jiří Kotaška. Jaké má s ní záměry, neprozradil.

Zatímco bývalá Tiba v sousedním Mostku povstala z popela díky investicím fondu miliardáře Karla Janečka a vznikla zde supermoderní elektrárna na biomasu, textilka v Borovničce se během pár let proměnila v dům hrůzy.

Opuštěná je více než 10 let, naposledy zde fungoval provoz na výrobu rakví. Ještě na přelomu tisíciletí tu pracovalo několik desítek lidí.

„Tady byly krásné dubové parkety, ale asi se někomu hodily na topení,“ ukazuje místostarostka Borovničky Kateřina Krátká na podlahu bývalého bytu, který byl součástí rozlehlého areálu.

Všechno, co se dalo nějak využít, z fabriky zmizelo. Zloději kovů továrnu prakticky rozebrali, pryč jsou stroje, radiátory, kabely i oplocení. Zbyly pouze kovové sloupy, které drží střechu, a konstrukce několikatunového výtahu.

Povalují se tu oblečení, lednice, autosedačky

„Pamatuju si dobu, kdy zde ještě byly funkční ploty a areál hlídala ostraha. Pak se udělala jedna díra, druhá díra a šlo to ráz na ráz. Loni a letos na jaře zmizela litinová okna,“ poznamenává Jaroslav Šejbl, který pracuje v sousední truhlárně a o dění v areálu má dobrý přehled.

Výrobní hala, kanceláře v někdejší správní budově, jídelna, šatny i sociálky se proměnily v bující černou skládku. Povalují se tu metráky plastů, oblečení, lednice, monitory a stará elektronika, venku to připomíná vrakoviště.

Kolem budov jsou poházené pneumatiky, zbytky karoserií, rozbité světlomety a tlející autosedačky.

Po hladině zatopeného sklepa plují barely s neznámým obsahem. „Nechápu to, všude jsou dneska kontejnery na tříděný odpad, ale lidé to sem přesto vozí,“ říká místostarostka. Tovární objekty nejsou nijak zabezpečené, na „prohlídku“ tak může vyrazit kdokoli.

Posprejované zdi dokazují, že si místo oblíbila mládež. „Začíná to být nebezpečné, ze střechy se odtrhávají plechy. Nejlepší by bylo shodit to na hromadu, lidé by vybrali dřevo, ale nikomu by to pak už neublížilo,“ upozorňuje Jaroslav Šejbl.

„Teď začnu řešit, jak s tím naložím“

I podle znaleckého posudku jsou objekty v zoufalé kondici, vyžadují rozsáhlou rekonstrukci a některé části by bylo nejlepší úplně zbourat. „Hala uprostřed areálu je vzhledem k havarijnímu stavu vhodná k demolici. Částečně chybí střecha, sklep je zcela zaplavený, chybí výplně otvorů, uvnitř je zvýšená vlhkost,“ uvádí v posudku soudní znalec Tomáš Hudec.

Zchátralý areál o celkové ploše bezmála 20 tisíc metrů čtverečních v jihozápadním okraji obce vydražil v květnu podnikatel Jiří Kotaška za 820 tisíc korun. Vyvolávací cena přitom byla 154 tisíc. Jaké plány nový majitel má, v tuto chvíli není jasné.

„Objekty jsem vydražil, protože jsem na ně měl několikamilionovou zástavu. Teď začnu řešit, jak s nimi dál naložím,“ říká Jiří Kotaška, který mimo jiné podniká v cestovním ruchu. V Harrachově, Rokytnici nad Jizerou a dalších střediscích provozuje lyžařské školy, půjčovny i ubytování.