Nosorožec v Krugerově národním parku v JAR

Nosorožec v Krugerově národním parku v JAR | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

Z výstavy zmizely zřejmě i rohy nosorožce půjčené ze Dvora Králové

  • 2
Policie odmítla upřesnit, jaké předměty zmizely ze soukromé výstavy na zámku v Napajedlech na Zlínsku. Podle informací MF DNES mezi nimi ale byly i dva rohy nosorožce zapůjčené zoologickou zahradou ve Dvoře Králové nad Labem. Rohovina těchto zvířat má na černém trhu vyšší cenu než zlato.

Zatímco v Africe pytláci při honbě za cennými rohy riskují životy při střetu se strážci rezervací i samotnými zvířaty, u nás si stačí koupit lístek na výstavu. Tak to asi udělali zloději v Napajedlech. (více o krádeži čtěte zde)

Krádeže rohů

Krádeže nosorožčích rohů se v poslední době šíří po celé Evropě. Loni se rohy i celé hlavy ztratily v Británii, Německu, Švédsku či Itálii. Letos žádané trofeje zmizely ze tří institucí v Belgii.

A ušetřeno není ani Česko. Loni v říjnu ukradli zloději nosorožčí roh z expozice cestovatele Emila Holuba v Holicích a letos v červnu se ze zámku Úsov na Šumpersku ztratilo několik rohů.

Předposledním případem bylo vloupání do zámku v Linhartovech na Bruntálsku, ke kterému došlo minulý týden. Pachatel tam odřezal roh z vystaveného nosorožce, který však byl pouhou imitací.

Zloději se na krádeže nosorožčích rohů zaměřují proto, že za ně na černém trhu mohou utržit až desítky tisíc eur. V Africe hodnota této ceněné suroviny v poslední době dokonce přesáhla cenu zlata.

Rohovina nejčastěji míří do dílen na výrobu rukojetí zdobených dýk nebo se mele na prášek používaný v tradiční čínské medicíně. Asijské národy totiž věří, že působí jako afrodiziakum a snižuje teplotu při horečnatých onemocněních.

"Případ řešíme jako krádež, protože pachatelé při činu zřejmě nemuseli překonat žádné větší překážky," uvedl zlínský policejní mluvčí Josef Havela.

Výstavu "Afrika - legendy i mystéria" na soukromém napajedelském zámku pořádá cestovatel Rudolf Švaříček se svojí firmou Livingstone, která je známa úzkou spoluprací s dvorskou zoo.

Proto je velmi pravděpodobné, že ukradené nosorožčí rohy pocházely právě z trezoru východočeské zoologické zahrady, která vlastní desítky kilogramů těchto mimořádně cenných předmětů. Zvířata si rohy ulamují, nebo jim jsou z různých důvodů kráceny.

"Na výstavu v Napajedlech jsme nějaké předměty zapůjčili. Vše bylo řádně ošetřeno smlouvou a pojištěno. Po dohodě s policií nebudeme zapůjčené exponáty upřesňovat, abychom neohrozili vyšetřování," sdělila pouze mluvčí dvorské zoo Jana Myslivečková.

K případu se nemohl blíže vyjádřit ani organizátor výstavy Rudolf Švaříček, protože momentálně pobývá v Tibetu.

Švaříčkova brněnská cestovní kancelář pravidelně vozí do Afriky zájemce o návštěvu čtyř kriticky ohrožených severních bílých nosorožců, které před dvěma lety poslala dvorská zoo do keňské rezervace Ol Pejeta, aby zvýšila šance na jejich rozmnožení.

Další turisté, kteří jsou za desetidenní výlet do Keni ochotni zaplatit 83 300 korun, se vydají do Afriky za několik dnů.