Tragická nehoda autobusu MHD v Březhradě u Hradce Králové. (4. dubna 2003)

Tragická nehoda autobusu MHD v Březhradě u Hradce Králové. (4. dubna 2003) | foto: MF DNES

Za smrt v autobusu hradecké MHD přiřkl soud pozůstalým 600 tisíc

  • 8
Pozůstalí po jedné z obětí nehody autobusu královéhradeckého Dopravního podniku se po letech mohou dočkat odškodného. Soud přiznal 600 tisíc korun Josefu Pekárkovi, jehož sedmnáctiletý syn zemřel v roce 2003 po srážce autobusu s vlakem v Hradci Králové-Březhradě.

Zdrcený otec, který skončil v invalidním důchodu a dodnes bere antidepresiva, se dočkal rozhodnutí soudu po devíti letech . Původně žaloval firmu o milion korun, nyní mu má dopravní podnik zaplatit 600 tisíc korun plus náklady na řízení.

"Podle rozhodnutí obvodního soudu v Praze je za nehodu zodpovědný Dopravní podnik. Bylo prokázáno, že signalizační zařízení na přejezdu fungovalo a protože řidič zemřel, nemohlo být prokázáno jeho pochybení. Při střetu má ale vždy přednost železnice," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně.

"Jsem psychicky úplně pryč. To nepřeju nikomu, ani úhlavnímu nepříteli. Kdo to nezažije, ten to nemůže pochopit. Vlak smetl zadní část autobusu, kde seděl i můj sedmnáctiletý syn," řekl Josef Pekárek, jehož syn jel z Březhradu do centra krajského města.

"Jel tehdy do učení, jako učedníka jsem ho měl ve své firmě, ale ta se mi potom zhroutila a už nejsem schopný dělat to, co jsem dělal," dodal Pekárek, který se předtím živil drobnými rekonstrukcemi.

V autobuse měla sedět i dcera, ale nezazvonil jí budík

Může ale mluvit o štěstí v neštěstí, v městském autobuse číslo 12 totiž měla sedět i jeho dcera. Té ale v osudný den nejspíše nezazvonil budík.

Soudkyně Věra Adámková uvedla, že Josef Pekárek byl úspěšný podnikatel, ale po nehodě zkolaboval. "Úplně se složil, nebyl schopen práce a přišel o kvalifikaci. Zázrakem se mu zachránila dcera, protože v ten den zaspala," řekla soudkyně.

Podle některých svědků nehody železniční zařízení nefungovalo. "Byl to zanedbaný železniční přejezd zarostlý stromy, nebyly tam závory a světelná signalizace chodila nepravidelně," řekl Pekárek, který v Březhradu žije léta.

S pozůstalým se Dopravní podnik snažil dohodnout mimosoudně, ale marně. Firma nabízela pozůstalému necelého půl milionu korun. "Licitovali jsme o částce, ale Dopravní podnik nabízel jen o trochu víc než teď," uvedl před soudem Pekárek. Firma u soudu operovala s částkou 333 tisíc korun.

O tom, zda odškodné vyplatí, nebo se bude dál odvolávat a soudit, rozhodne představenstvo podniku.

Ředitel Dopravního podniku Miloslav Kulich připomněl, že společnost se vyrovnala s pozůstalými už dříve. "Jednalo se samozřejmě o menší částky, byla to rychlá pomoc ještě v roce 2003. Každá rodina dostala kolem třiceti tisíc," sdělil Kulich. Zatímco čtyřmilionovou škodu Českým drahám vyplatí pojišťovna, úhrada za morální nemajetkovou újmu půjde na vrub nákladů městské hromadné dopravy.

Autobus vjel na přejezd před osobní vlak v dubnu 2003, zemřeli tři cestující a řidič. Další čtyři lidé byli těžce zraněni. Nehoda vedla k tomu, že na přejezdu časem přibyly závory.

Místo tragické nehody na přejezdu v Březhradě

Místo tragické nehody na přejezdu v Březhradě

,