Některé z ukradených modelů se vrátily na podzim do muzea ve Studénce.

Některé z ukradených modelů se vrátily na podzim do muzea ve Studénce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za velké vláčkové krádeže soud uložil tresty, nejpřísnější je 8,5 roku vězení

  • 5
Královéhradecký soud potrestal skupinu zlodějů, kteří se specializovali na modely vláčků. A ne ledajaké. Hodnotu nejcennějšího kusu, lokomotivy s tendrem z dob Rakouska-Uherska, stanovil majitel na 600 tisíc korun. Celková škoda byla téměř sedm milionů.

Na lavici obžalovaných seděli Petr Velký (dostal 8,5 roku), Pavel Švrčina (7,5 roku), Libor Žihala (čtyři léta) a Roman Žlebek (tři roky). Některé činy spáchali ve dvojici, jiné ve třech, ojediněle i sami. Například Žlebek byl kromě krádeží stíhán i za darování nejméně dvaceti dávek pervitinu.

Spolu s výše jmenovanými byl v žalobě uveden i Jiří Hajko, který se měl zúčastnit velké krádeže mašinek v Lužné u Rakovníka. Soud rozhodl, že jeho skutek projedná samostatně Okresní soud v Rakovníku.

Zloději mají na svědomí také několik restaurací nebo trafik, kde brali stravenky a cigarety. Ale vláčky byly jejich hlavní obor. Lup pak prodávali sběratelům.

"Pachatelé vnikli, kromě novinových stánků a restaurací, do několika muzeí a prodejen se železničními modely. Odcizili i velmi významné a zvláštní rarity, jejichž cena se pohybuje v řádech několika set tisíc korun," konstatoval státní zástupce Jan Vodička.

V úvodu jmenovanou nejdražší historickou lokomotivu ukradli v Železničním muzeu v Lužné u Rakovníka, odkud také odnesli soubor téměř osmi desítek lokomotiv a vagonů za čtvrt milionu a další cenné modely.

Pro vláčky jezdili podle obžaloby i do Německa. V jedné prodejně sebrali modely za více než dva a půl milionu korun. Muži vykradli i Vagonářské muzeum ve Studénce na Novojičínsku, kde vzali vzácnou soupravu vozů, tam jen škoda na vláčcích přesáhla 600 tisíc korun.

Ukradené vagonky se vrátily do muzea ve Studénce.
Jeden z ukradených a nyní navrácených exponátů.

Ukradené vagónky navrácené do muzea ve Studénce.

Loni v listopadu se část ukradených modelů do Studénky vrátila, některé značně poškozené tím, jak je zloději naházeli do tašek. "Nechápu, proč to vlastně ukradli," podivoval se vedoucí muzea Martin Šmída.

Vláčky jsou pro jejich jedinečnost neprodejné. Modeláři podle Šmídy nechtějí model vlastnit a nepochlubit se jím.

"Pokud se kradené modely objeví někde vystavené, dozvíme se o tom," konstatoval vedoucí muzea. (více o Studénce čtěte zde)

Všichni odsouzení pachatelé si nechali lhůtu na odvolání proti rozsudku královéhradeckého soudu, stejně jako státní zástupce. Případ tak může pokračovat odvoláním k vrchnímu soudu.