Velkopěstírna v Klášterci nad Orlicí na Orlickoústecku byla podle policie velmi...

Velkopěstírna v Klášterci nad Orlicí na Orlickoústecku byla podle policie velmi sofistikovaná. | foto: Policie ČR

Zásobu konopí na stovky let soud jako léčivo neuznal, rozdal podmínky

  • 21
Krajský soud v Hradci Králové neuvěřil manželům Kočířovým, kteří vysvětlovali pěstování konopí. Tvrdili, že vysoce omamné rostliny měli pro osobní léčebnou potřebu. Podle odborníků by ale takto mohlo konopí sloužit přes 200 let. Proto dostali za výrobu marihuany podmíněné tresty.

Třiapadesátiletá Jana Kočířová odešla z jednací síně krajského soudu s dvouletým vězením podmíněně odloženým na dobu čtyř let a o pět let starší Miroslav Kočíř s tříletým vězením podmíněně odloženým na dobu pěti let. Za zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jim hrozilo až 12 let vězení.

„Jsme si vědomi toho, že tresty jsou až příliš mírné, ale přihlédli jsme k okolnostem případu. Je pravda, že manželé rostliny začali pěstovat kvůli zdravotním komplikacím paní Kočířové. Alespoň v prvopočátcích tomu tak bylo. Když si ale uvědomili, že to funguje, začali nabízet mastičky a kapky dál, což byl případ hlavně pana Kočíře. Hlavní osobou, který měl vše na starosti byl pan Kočíř, proto jsme mu uložili mírně přísnější trest a dohled probačního úředníka,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Jiří Vacek.

Soud při výměře trestu přihlédl k několika polehčujícím okolnostem. Obžalovaní nemají dosud záznam v rejstříku trestu a vedou řádný život. Obhajoba navrhla zproštění obžaloby, případně uložení podmíněného trestu a méně přísnou právní kvalifikaci.

Podmínku pro oba obžalované navrhoval i státní zástupce. „Podle mého názoru není o vině obžalovaných sebemenších pochyb,“ uvedl státní zástupce Jan Vodička.

„Pěstovali to ve velkém“

Podle spisu manželé nejméně od listopadu roku 2011 do zadržení policií v dubnu 2015 ve dvou objektech v Klášterci nad Orlicí v Pardubickém kraji zřídili sofistikované velkopěstírny konopí setého indického. Nechyběla zavlažovací zařízení, výbojková a LED svítidla nebo ventilační potrubí vzduchotechniky s uhlíkovými filtry (více o případu čtěte zde).

„Poprvé v kariéře jsem se setkal s tím, že při pěstování někdo použil LED svítidla, to není obvyklé. Nezpochybňuji, že manželé i s ohledem na zdravotní zprávy obžalované vyráběli z části preparáty pro vlastní potřebu. Není ale pravdou, že to měli jen pro sebe a pro úzké spektrum příbuzných. Pěstovali to ve velkém. Navíc si k pěstování zvolili odrůdy s nebývale vysokými omamujícími účinky,“ uvedl Vodička.

Podle soudu se podařilo prokázat, že vyrobené konopné produkty zčásti prodávali dalším lidem v Polsku. Dokazují to prý i výpisy z mobilního telefonu obžalovaného.

Policie se o případu dozvěděla na základě anonymního oznámení a zaslaných fotografií. Zásahová jednotka šla najisto, při razii našla v pěstírně více než 500 kusů rostlin konopí setého indického v různých fázích vývoje o výšce až 130 centimetrů.

Kriminalisté navíc našli nejméně tři kilogramy hotové konopné sušiny s vysokým obsahem omamné látky a další konopný materiál, který po dosušení vážil 1,5 kilogramů. Celkem by z toho, co policie zajistila, získali více než 33 kilogramu vysoce kvalitní marihuany.

Ve spisu je také zmíněno, že od roku 2011 manželé mohli mít nejméně pět sklizní a podle výpočtů odborníka na botaniku od té doby mohli teoreticky získat až sto kilogramů sušiny s vysokým obsahem omamných látek.

Obžaloba argumentuje tím, že kdyby manželé marihuanu používali pouze na výrobu mastí a kapek, jak tvrdí, pak by takové množství nebyli schopni vůbec zpracovat a vystačilo by jim na 200 let.

To však obhajoba ostře kritizuje a odmítá, že by s marihuanou Kočířovi obchodovali. Podle obhájců se nepodařilo prokázat, že obžalovaní vyráběli či chtěli vyrobit marihuanu v takovém rozsahu, jakým operuje obžaloba.

„Nebyl prokázán ani úmysl vypěstovat takového množství a ani to, že by konopí a marihuanu prodávali třetím osobám. Chtěli si vypěstovat tolik, aby se mohli léčit. Vždy tam byl limit pro vlastní potřebu,“ uvedl Kočířův obhájce.

Státní zástupce upozornil, že teoretické množství vyrobené marihuany není nejdůležitějším argumentem obžaloby. Stěžejním důkazem je to, co na místě činu policie zajistila. „Nebavíme se o teoretických 144 kilogramech, které by mohli získat, ale o skutečných 34 kilogramech, které mohli mít ze zajištěných rostlin a dalšího konopného materiálu,“ upozornil Vodička.

Aby nemusela brát syntetické léky proti bolesti

U soudu vypovídala bývalá přítelkyně muže, kterému údajně Kočíř pomáhal s pěstováním marihuany a která na pěstírny obžalovaných policii upozornila.

„Rozhodl se (její ex-přítel), že s marihuanou bude podnikat. Měl představu, že marihuanu bude vozit do Norska a za tímto účelem koupil starou chalupu. Na rozdíl od obžalovaného ale s pěstováním začínal. Mirek (Kočíř, pozn. red.) mu radil s pěstováním, měl zkušenosti. Pořídil si dva telefony, jeden měl na komunikaci s obžalovaným,“ uvedla svědkyně.

V emotivní závěrečné řeči Jana Kočířová připomněla, že marihuanu začala užívat, aby nemusela brát syntetické léky proti bolesti a odmítla, že by pěstovali konopí na kšeft.

„Od počátku se nesnažíme zbavit zodpovědnosti a nesnažíme se vyvinit. Jsem ochotna přijmout adekvátní trest. Nemůžeme ale přijmout fabulace a lži, které jsou tu předkládány. Od svých 17 let se potýkám s chronickou bolestí, docházím na neurologii a spolykala jsem neuvěřitelné množství různých syntetických preparátů na potlačení bolesti. To byl důvod, proč jsem se začala zajímat o využití konopí ke zdravotním účelům. Po zkušenostech s užíváním marihuany jsem se dostala do běžného režimu,” uvedla Kočířová.

„Uvědomujeme si, že jsme částečně ublížili sobě i okolí, ale ta rostlina pro mě bude navždy léčivkou. Rozhodně ji už nebudeme pěstovat. Nezbude nám, než se opět obrátit k syntetickým preparátům. Používání kapek a mastí nám velmi pomáhalo, nepochybně to mělo pozitivní dopady na náš zdravotní stav,“ uvedl Kočíř.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce i obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.