Salaba zaútočil na spící družku ve dvě v noci, umírala v těžkých bolestech. Ilustrační foto | foto: Alexandra Mlejnková, ČTK

Za vyznání lásky 22 ranami nožem dostal vrah osmnáct let vězení

  • 13
Pavel Salaba musí na 18 let za mříže, rozhodl královéhradecký soud. Muž loni v květnu ubodal v Chrudimi svou spící družku. Prý z lásky, aby nemusela žít s člověkem, který selhává při sexu. Soudce vraha označil za nebezpečného a těžko napravitelného. Zřejmě si ještě neuvědomuje, co udělal.

Soudce Miroslav Mjartan tak usoudil z pachatelových slov o tom, že vraždil z lásky a že jeho oběť "nám všem bude chybět".

"Ještě ve tři odpoledne se drželi za ruce a pak ji ubodal, ač ji prý miloval," podivil se Mjartan. Znalci ale na Salabovi nenašli nic, co by zakládalo důvody k nařízení ústavní léčby.

Letos 46letý invalidní důchodce vypověděl, že impulzem k vraždě byl jeho neúspěch při sexu.

V osudný večer se milenci spolu dívali na televizi, pak se osprchovali a zamířili do postele. "Chtěli jsme se pomilovat, ale selhal jsem. Nebylo to poprvé, ale družka mi to nevyčítala," vypověděl Salaba.

Pak prý chtěl zabít sebe i ji a asi dvakrát ji bodnul. Že bylo ran 22, si nepamatoval. (více o činu čtěte zde)

Soud neměl pochybnosti o tom, že čin spáchal Salaba, protože obžalovaný se doznal. To mu také pomohlo k trestu na horní hranici sazby, nikoli výjimečnému. "Měl by za rozsudek být vděčný," konstatoval soudce.

Přitěžující okolností naopak byly v obžalobě popsané útrapy pobodané ženy, která byla přepadena ve spánku ve dvě v noci a nezemřela hned po první ráně nožem.

To připomněla i státní zástupkyně Lenka Faltusová. "U 22 ran nelze stanovit, která z nich byla první, žádná ale nezpůsobila ztrátu vědomí a oběť tak celou dobu útok vnímala, nečekala ho," řekla žalobkyně.

Podle obhájce Miroslava Matouše není trest příliš vysoký a je spokojen i s přisouzenou věznicí s ostrahou. "Jsem přesvědčen o tom, že můj klient svého činu lituje, navíc přišel o milovanou osobu. Je to smutná záležitost pro všechny," řekl po rozsudku Matouš.

Verdikt také nařizuje Salabovi zaplatit přes 900 tisíc korun pozůstalým po oběti. Rozsudek zatím není pravomocný, protože obžalovaný i státní zástupkyně si nechali lhůtu na možné odvolání.