Záchrana čapích mláďat v Česticích na Rychnovsku. (17. 6. 2014) | foto: Tomáš Bělka, birdphoto.cz

Čápa zabily elektrické dráty, zachráněná mláďata čekají náhradní rodiče

  • 0
V úterý večer zachraňovali pracovníci záchranné stanice z Jaroměře spolu s hasiči mladé čápy z hnízda v Česticích na Rychnovsku. Jejich otec se zabil na sloupu elektrického vedení a mláďatům hrozilo uhynutí hladem.

"V naší krajině je stále mnoho nebezpečných sloupů, na kterých každý rok zahynou desítky čápů," říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické. "Patří k nim i zmíněný odbočovací sloup v Česticích, čáp na něm uhynul i loni," dodal.

Mapa čapích hnízd

Čáp bílý a čáp černý jsou letos ptáky roku, které vyhlašuje každoročně Česká společnost ornitologická. Letos navíc probíhá i 7. celoevropské sčítání čápů bílých, ornitologové proto zřídili zvláštní web o čápech cap.birdlife.cz, kde mohou lidé hlásit všechna čapí hnízda, počty mláďat a další zajímavosti ze života čápů. Přímý odkaz na mapu čapích hnízd je zde.

O úhynu čapího táty informovali ornitology místní obyvatelé, když následkem zkratu vypadla elektřina v celé vesnici.

"V nejbližších dnech důkladně prohlídneme místo, kde čápa elektrický proud zasáhl, a budeme se snažit dohodnout s energetiky, aby jej zabezpečili," říká Vermouzek.

Z hnízda na umělé podložce v Česticích museli záchranáři spolu s hasiči zachránit tři mláďata. Po celodenním půstu se krátce zotaví v záchranné stanici v Jaroměři a poté je záchranáři rozvezou do jiných hnízd k náhradním rodičům.

Záchrana čapích mláďat v Česticích na Rychnovsku. (17. 6. 2014)
Záchrana čapích mláďat v Česticích na Rychnovsku. (17. 6. 2014)

V čapím páru, zvlášť dokud jsou čápata menší, jsou podle ornitologů role rozdělené. Zatímco samec loví a přináší potravu, samička většinu dne tráví na hnízdě, kde hlídá a chrání čápata. Pokud se samci něco stane, samička nezvládne krmení pro mláďata sama zajistit a zásah ochranářů je nezbytný.

"Velice nás těší, že se místní lidé o čápy starají a že se podařilo mláďata včas zachránit," říká Zdeněk Vermouzek. "Poděkování patří všem, kdo se o to zasloužili. Bez spolupráce místních lidí přírodu chránit nelze."