Vizualizace návrhu na přestavbu dřevěnky u hradecké Střelnice v městskou...

Vizualizace návrhu na přestavbu dřevěnky u hradecké Střelnice v městskou tržnici (2016) | foto: Archiv Václava Hájka

Architekt chce zachránit dřevěnku v centru Hradce, navrhl nový projekt

  • 6
Prvorepublikové kino Biolido, které stojí v parku vedle hradecké Střelnice, by se podle architekta Václava Hájka mohlo přestavět na městskou tržnici. Architekt navrhl ve volném čase projekt a nabídl ho městu a sociální demokracii, které stavba i s přilehlým parkem patří.

Symbol poválečných tancovaček a jedna z nejzajímavějších dřevěných budov, které v Hradci Králové stojí, pavilon v parku u Střelnice v centru města, má jít k zemi (o záměru jsme psali zde).

Skupina nadšenců kolem hradeckého architekta Václava Hájka se s tím však nehodlá smířit a městu i sociální demokracii už představila návrh, jak z bývalého letního kina, které se za socialismu proměnilo v takzvanou estrádní síň a poté v 90. letech ve vietnamskou tržnici, udělat smysluplný objekt, jenž by přitahoval lidi z celého Hradce a oživil tak i poněkud chátrající park.

„Jsem přesvědčen, že jde o hodnotnou a malebnou stavbu, která je dokladem rozvoje této části města. V Hradci je zároveň citelná poptávka po uzavřené celoročně provozované tržnici, která zatím chybí. Napadlo mě tedy možné řešení obou problémů, které by spočívalo v záchraně haly a její přestavbě na plnohodnotnou městskou tržnici. Tento objekt je pro to ideální,“ říká architekt Hájek, který je autorem rekonstrukce náměstí 28. října v Hradci Králové či spoluautorem vítězného návrhu přestavby Malostranského náměstí v Praze.

Dřevěná budova vedle Střelnice vznikla v roce 1924 jako částečně otevřené letní kino, později ji ze stran uzavřeli a po 2. světové válce sloužila zejména pro pořádání tancovaček či výstav. Starší Hradečané pamatují, jak tam přes léto chodili na odpolední čaje, které byly diskotékami té doby, či na tradiční koncerty skupiny Lokálka.

Hradecká radnice sice Hájkův návrh ohodnotila kladně, ale podle náměstka primátora pro rozvoj Jindřicha Vedlicha (TOP 09) je to asi tak jediné, co mohla udělat.

„Návrh jsem nechal projednat na výboru pro územní plánování, avšak město nemůže rozhodovat o objektu, který je v cizím majetku,“ upozorňuje Vedlich.

Reálný podle něj není ani případný odkup budovy do majetku města, a to zejména proto, že nepatří soukromému vlastníkovi, ale politické straně.

Biolido

Sociální demokraté mají ve Střelnicí sídlo od roku 1910, kdy ji zakoupila Československá sociálně demokratická strana dělnická. Přejmenovala ji na Dělnický dům a později k němu nechala přistavět lidový biograf Biolido, dřevěná budova vyrostla na zahradě domu v roce 1924. Nejspíš po roce 1948 začaly stavební úpravy, při nichž přibylo opláštění.

„Byť bych krytou tržnici ve městě uvítal, neumím si představit, že by město kupovalo stranický majetek,“ říká Vedlich. Sociální demokraté jsou členy současné vládnoucí koalice na radnici.

Hradecký opoziční zastupitel Martin Hanousek (SZ) Hájkův návrh poslal i na centrálu ČSSD, která jako jediná má pravomoc se k majetku strany vyjadřovat, kladné odpovědi se však nedočkal.

„Odpověď v zásadě nereagovala na nic v mém dopise. Městu i sociální demokracii jsme naservírovali dobrý nápad včetně studie a vizualizace a výsledkem je jen lhostejnost,“ krčí rameny Hanousek.

Estráda je uzavřená

Sociální demokraté jsou stran dřevěné budovy neoblomní. „Estráda je uzavřená a už nebude otevřena, neboť předpokládáme její odstranění. Prostor budeme celkově revitalizovat,“ vzkázal místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec.

Podle informací MF DNES shání ČSSD investora, který by místo přebudoval a pomohl přitáhnout veřejnost do zašlého parku, který bývá prázdný.

Strhnutí dřevěné stavby, byť je s historií Hradce Králové spjata, nic nebrání, stavba není kulturní památkou. Podle hradeckých památkářů však určitou hodnotu má.

„Takové letní kino jsem za svoji praxi nikde jinde neviděl. U památek v Evropě se posuzuje jejich autenticita, tedy technické a materiálové provedení. Větší hodnotu by tedy kino mělo, kdyby se navrátilo do původní podoby,“ připomněl šéf památkářů na hradeckém magistrátu Jan Falta. Přitom původní dokumentace ke stavbě, podle níž by v případě zájmu bylo možné uvést dřevěnku do původního stavu, na magistrátu leží.