Mládě vydry s ošetřovatelkou Ondřejkou Bachtíkovou ze Záchranné stanice ve...

Mládě vydry s ošetřovatelkou Ondřejkou Bachtíkovou ze Záchranné stanice ve Vrchlabí. | foto: Kamila Antošová, KRNAP

Ve Vrchlabí poprvé zachránili mládě vydry, do volné přírody se nevrátí

  • 6
Ošetřovatelé v Záchranné stanici ve Vrchlabí si poprvé zkusili péči o mládě vydry říční, které se k nim dostalo v kritickém stavu. Dnes už mladá samička díky čerstvým rybám úspěšně přibírá a připravuje se na přesun do Kašperských hor.

Vyděšené a opuštěné mládě vydry říční našla před týdnem žena z Dolního Dvora v Krkonoších.

"Naštěstí mladou samičku vydry zachránila, s pomocí hasičů ji po několikadenním uvěznění osvobodili z přítokového kanálku u Klínového potoka a odvezli ji do našeho útulku pro poraněné či jinak hendikepované živočichy ve Vrchlabí," řekl Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP.

Vydří mládě se do vrchlabské záchranné stanice dostalo vůbec poprvé. Bylo zanedbané a vážilo pouze necelý kilogram.

"Samička vyžadovala osobní péči, naše pracovnice si ji vzala domů a krmila čerstvými rybami a kozím mlékem," popsal záchranu Kašpar. "Před chvilkou jsem ji byl navštívit. Vydra vypadá spokojeně, za týden přibrala polovinu své váhy."

Do přírody se vrátit nemůže, žít bude na Šumavě

Opuštěná vydra už váží 1 300 gramů a prospívá, do volné přírody se ale nevrátí.

Útulek ve Vrchlabí

Záchranná stanice funguje ve Vrchlabí od roku 1997 a provozuje ji Správa KRNAP. Tamní pracovníci jsou schopni postarat se snad o každý druh poraněného či opuštěného zvířete. Po komplexním ošetření a uzdravení je vypouštějí zpět do volné přírody. Zvířata, která se vrátit nemohou, zde zůstávají natrvalo.

"Mohlo by jí hrozit značné nebezpečí. Zvykla si na lidi a vyhledávala by jejich přítomnost. To by ji přivádělo také na komunikace, po nichž jezdí auta, nebo by ji to mohlo přivést třeba k nějakému bouchačovi, který by ji mohl zabít," vysvětlila ošetřovatelka Ondřejka Bachtíková.

V pátek proto vydra poputuje do Záchranné stanice při Muzeu Šumavy v Kašperských horách, kde mají podle pracovníka národního parku zázemí i bohaté zkušenosti s těmito šelmami.

V Krkonoších byly v minulosti vydry vyhubeny, ale v posledních zhruba deseti letech se tam vrací. "Dnes mají v Krkonoších stabilní populaci a žijí na většině vodních toků, nicméně v rámci České republiky je vydra stále kriticky ohrožený druh," uvedl Kašpar.