Letecký záchranář Anatolij Truhlář ukazuje přístroj na ochlazování mozku, který

Letecký záchranář Anatolij Truhlář ukazuje přístroj na ochlazování mozku, který zdravotničtí záchranáři v kraji testují s dalšími dvěma týmy v Evropě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nová pomoc při zástavě srdce: záchranáři v Hradci vám „zmrazí“ mozek

  • 0
Záchranáři v Hradci Králové jako jedni ze tří týmů v Evropě testují unikátní přístroj. Umí snižovat riziko odumírání mozkových buněk při zástavě srdce. Jako jediní jej převážejí za pacienty vrtulníkem.

Záchranáři v kraji vyjedou každoročně až k pěti stům lidí se zástavou srdce, kteří jsou bez rychlé pomoci odsouzeni v nejlepším případě k životu s těžce poškozeným mozkem.

Jenže záchranáři mají trumf: speciální přístroj, který pacientům se zástavou krevního oběhu mozek ochlazuje a značně snižuje riziko jeho poškození způsobené nedostatkem kyslíku.

Přístroj, který chladí mozek

Metoda, kterou přístroj používá, je takzvaná léčebná hypotermie, tedy podchlazení. Lékař pacientovi se zástavou oběhu zavede hluboko do nosu katetr se speciálním roztokem. Cílem je co nejdříve ochladit mozek na 32 až 34 stupňů. Šance na přežití je oproti klasickému postupu dvojnásobná.

"Metoda podchlazení je celosvětově doporučená už od roku 2003 a běžně se v nemocnicích používá," vysvětluje lékař hradecké záchranky Anatolij Truhlář, který zapůjčení přístroje do Hradce Králové zajistil.

"Pacienti se léčí podáváním ledových infuzních roztoků nebo chladivými přikrývkami," dodává záchranář.

Přístroj ochlazuje bezprostředně

Zatímco všude jinde však pacienty ochlazují až po hospitalizaci, hradečtí záchranáři mohou začít okamžitě už během resuscitace a při převozu.

"Asi před třemi lety se začaly i v našich sanitkách používat ledové infuzní roztoky. Ty ale mají nevýhodu, že ochlazují nejdřív krev v těle a teprve potom mozek. Dosažení nízké teploty je tak pomalejší," pokračuje lékař.

Roztok z nového přístroje se ale k mozku dostane téměř okamžitě. Ochlazovací tekutina se totiž při kontaktu se sliznicí okamžitě odpaří, čímž z okolních tkání odvádí teplo.

"Kromě toho tekutina ochlazuje i část lebeční kosti, za níž mozek leží. Na rozdíl od ostatních metod proto ochlazujeme primárně mozek a teprve pak zbytek těla. U ostatních je to opačně," říká lékař.

"Další výhodou je, že jej používáme už při resuscitaci, ne až poté, kdy se obnoví srdeční činnost," pochvaluje si Truhlář.

Do projektu Princezna se pustily tři týmy v Evropě

"Chladič" mohou hradečtí záchranáři využívat jen díky tomu, že se zapojili do mezinárodního projektu s názvem Princezna.

Anatolij Truhlář je zároveň předsedou České resuscitační rady a na jednom z kongresů v USA se seznámil se švédskými kolegy, kteří začali přístroj na ochlazování mozku používat.

V Evropě tento přístroj, který se vejde do malého batohu, používají jen záchranky ve švédském Stockholmu a belgickém Bruselu.

Přístroj zatím pomohl devíti lidem v kraji

Hradečtí lékaři jako jediní na světě převážejí přístroj vrtulníkem. Helikoptéra dokáže během 15 minut doletět na většinu míst v celém kraji, a proto je přednostně k dispozici právě letecké posádce.

"V případě, že nám dispečink nahlásí zástavu srdce a postižený splňuje předem stanovená kritéria, jede na místo nejbližší sanitka a zároveň tam vyletí vrtulník," vysvětluje záchranář. 

Asi za dva roky by vědci měli mít nasbíraný dostatečný počet dat a vyhodnotí, nakolik je zařízení prospěšné.

"Přístroj jsme použili zatím jen u devíti pacientů. Jejich výsledky se pak ve Stockholmu budou porovnávat s daty těch, kteří byli ošetřeni standardně," říká lékař, podle něhož je potřeba získat data od dvou set pacientů.

Do vyhodnocování se promítnou i další faktory, jako třeba rychlost první pomoci. Provádění srdeční masáže do příjezdu záchranky většinou rozhoduje o tom, jestli pacient přežije.

"Při zástavě srdce se okamžitě zastaví přívod kyslíku do mozku. Už po přibližně pěti minutách mozkové buňky nenávratně odumírají," vysvětluje Truhlář.