Lanovka na Sněžku při zkušební jízdě během jarní odstávky, na vrcholcích jsou...

Lanovka na Sněžku při zkušební jízdě během jarní odstávky, na vrcholcích jsou poslední zbytky sněhu. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Lanovky v Krkonoších se opět rozjely, pevnosti i hrad vyhlížejí dotace

  • 0
Přestože na hřebenech Krkonoš ještě stále leží souvislá sněhová pokrývka, očekávaná letní sezona už začala. Někteří provozovatelé turistických atrakcí v Krkonoších o ní hovoří jako o zlomové. Letos se má totiž rozhodnout o dotacích na velké horské projekty.

Hlavní sezona začala v Krkonoších už o víkendu. Po pravidelné jarní odstávce se rozjely lanové dráhy a provoz zahájily i další turistické atrakce: pevnost Stachelberg nebo bývalý důl Bohumír v Jívce.

Zatímco nadšenci ze Stachelbergu usilují o evropské peníze na rozšíření prohlídkových chodeb, spolek starající se o středověké hradní torzo Vízmburk chce letos udělat rozhodující krok k dlouho připravovanému zastřešení památky.

Kabinková lanovka zahájila letní sezonu už o posledním dubnovém pátku, každodenně až do října bude výletníky na Černou horu vozit od soboty 7. května. Prozatím jen o víkendech se rozjela rovněž čtyřsedačka na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou, také ona najede na denní provoz, avšak až od půlky června.

Mimořádně se v létě rozjede i lanovka v Černém Dole

Každý den od začátku května dopravuje turisty lanovka Portášky ve Velké Úpě, stejně jako kabinovka na Sněžku. Na Medvědín ve Špindlerově Mlýně už lanová dráha jezdit začala, šestisedačka ve Svatém Petru se rozjede až 27. května.

Ve východních Krkonoších turisté budou moci využít kromě lanovek v Peci, Velké Úpě a Janských Lázních také sedačkovou lanovku Saxner v Černém Dole, která v posledních letech jezdila pouze v zimě. V provozu bude o prázdninách.

Od prvního květnového víkendu až do září platí na čtyřech lanovkách ve skiresortu a v turistickém autobusu mezi Pecí, Janskými Lázněmi a Černým Dolem společná jízdenka TourPas.

„Funguje podobně jako skipasy v zimě. Jde o časovou jízdenku na lanovky a autobus. Turisté si TourPas mohou koupit na jeden až sedm dní,“ říká ředitel Skiresortu Černá hora-Pec Petr Hynek.

Až dosud byly v ceně letního skipasu pouze tři zpáteční jízdy lanovkou.

Turistickou sezonu zahájil také Baldův svět, tedy bobová dráha s bungee trampolínou, tobogany a houpačkami v Mladých Bukách. Zatím však bez vodního parku.

Otevře se Stachelberg i v zimě?

Otevřela se rovněž dělostřelecká tvrz Stachelberg u Trutnova, která se pokusí navázat na loňský rekordní rok, kdy poprvé od zpřístupnění pevnosti v roce 1993 návštěvnost překročila hranici 20 tisíc lidí.

Správci se před sezonou stejně jako v posledních letech zaměřili na zvýšení bezpečnosti návštěvníků v podzemí. Kovovými sítěmi zabezpečili další část stropů, kromě toho zmodernizovali i expozici v bunkru.

„Od základu jsme ji předělali. Přibyly nové panely, které se věnují situaci v roce 1938, domácímu i zahraničnímu odboji. Expozici jsme doplnili také o plastové modely vojenské techniky,“ říká předseda občanského sdružení Stachelberg Pavel Holzknecht.

V květnu bude Stachelberg otevřený vždy jen o víkendech a svátcích, v červnu od čtvrtka do neděle a o letních prázdninách každý den kromě pondělí.

Právě letošní rok rozhodne o tom, jakým směrem se bude dělostřelecká tvrz rozvíjet v dalších letech. Město Trutnov totiž žádá o dotaci na stavbu potřebného záchytného parkoviště na Babí, o další evropské peníze usiluje sdružení Stachelberg - chce vybudovat novou provozní budovu a prodloužit prohlídkové trasy. Vznikl by i druhý vstup do podzemí a otevřela šance na zimní provoz.

„V září bychom měli vědět, zda dotaci získáme. Stavební práce by začaly v příštím roce,“ poznamenává Holzknecht. Chystaná investice je součástí širšího projektu, do kterého jsou zapojeny také vojenské pevnosti v Orlických horách a v Polsku.

Po zimní přestávce se první květnový den otevřely i brány bývalého dolu Bohumír v Jívce na Trutnovsku. Od loňského roku je zde 400 metrů dlouhá prohlídková trasa, po jejímž absolvování se turisté dostanou na povrch po žebříku větrací šachticí. Letošní novinkou je expozice fotografií, dokumentů a historických důlních předmětů.

Dotace pro Vízmburk: střecha a otevření sklepních prostor

Novinky hlásí rovněž středověký hrad Vízmburk na Úpicku, který se otevřel o posledním dubnovém víkendu. Nadšenci z místního sdružení připravili pro návštěvníky prohlídku šatlavy, která vznikla v místech, kde dosud byl sklad stavebního materiálu.

„Bude to takové zpestření prohlídky hradu, návštěvníci zde uvidí okovy, kládu nebo lavici, do kterých se ve středověku zavírali vězni,“ říká Jaroslav Balcar ze Sdružení pro Vízmburk.

Podobně jako nadšenci ze Stachelbergu i havlovický spolek připravuje velký projekt, který závisí na příspěvcích. V květnu podá žádost o dotaci do česko-polského programu.

„Chceme získat peníze na kompletní zastřešení hradu a na zpřístupnění sklepních prostor,“ sděluje Balcar a dodává, že střecha je kvalitní pouze v západním křídle, kdežto v ostatních částech brání památku před deštěm jen dosluhující provizorní zastřešení. Zda projekt s rozpočtem 16 milionů korun uspěje, bude známé rovněž na podzim.

Stavební úpravy sdružení provede i při turistické sezoně. Loni zrekonstruovalo jižní hradbu, letos plánuje opravit jihovýchodní část.

Už v sobotu se na Vízmburku uskuteční tradiční jarmark Devatero řemesel. Kromě rukodělných umělců vystoupí muzikant Jiří Wehle hrající na etnické a středověké nástroje a flašinetář Martin Štěpánek. Hradní torzo je přístupné o víkendech od 10 do 18 hodin, o letních prázdninách každý den.