Vizualizace fotbalové arény podle architekta Vymetálka. Zázemí v západní...

Vizualizace fotbalové arény podle architekta Vymetálka. Zázemí v západní tribuně, hlavní vjezd přes současné dopravní hřiště, přemístění lízátek, amfiteátr i park (24. 2. 2015). | foto: Tomáš Vymetálek Architects

Tendr na stadion opět stojí, Hradec vyloučil superlevnou firmu

  • 2
Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové se opět o něco zdrží. Tentokrát to nezpůsobí aktivisté, ale projekční firma, kterou město vyloučilo z výběrového řízení. Ta to pokládá za bezdůvodné, a proto se obrátila na antimonopolní úřad.

Sen o rychle postaveném fotbalovém stadionu v Hradci Králové se proto opět odkládá. Veřejnou zakázku na zpracovatele potřebných dokumentací prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Dokud správní řízení neskončí, magistrát nemůže s vítěznou ani jinou firmou podepsat smlouvu. Příprava dokumentů pro stavbu stadionu stojí.

Návrh na prošetření antimonopolnímu úřadu poslala hradecká stavební společnost Jika-cz, kterou magistrát z výběrového řízení loni na podzim vyloučil kvůli nízké nabídkové ceně (o tendru čtěte zde).

„Byli jsme vyloučeni, i když jsme podali nejnižší nabídku. Soutěž byla nastavena na jeden jediný, tedy ekonomický parametr. Když jsem si pročetl odvolání a důvody k našemu vyloučení, velmi mě to pobavilo. Vyloučili mě proto, že mám mimořádně nízkou cenu. Odvolali se na nástroj UNIKA, který v minulosti antimonopolní úřad postavil mimo zákon a komora za to dokonce dostala flastr,“ říká šéf firmy Jika-cz Jiří Slánský.

Podle náměstka hradeckého primátora pro rozvoj Jindřicha Vedlicha (TOP 09) však bylo rozhodnutí v pořádku. Město se chce na ÚOHS obrátit s žádostí o rychlé rozhodnutí, aby projekt pokračoval.

Kdy to úřad došetří, není zatím známo. „Zahájili jsme správní řízení ve věci veřejné zakázky statutárního města Hradec Králové nazvané Fotbalový stadion Hradec Králové - DUR, DSP a DPS. Bližší informace můžeme sdělit až po ukončení správního řízení,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle magistrátu byla cena nabídnutá vyloučenou firmu až příliš nízká.

„Balík tří služeb, tedy zhotovení dokumentací pro územní rozhodnutí, pro stavební povolení a na provedení stavby město podle předchozích zkušeností ocenilo na 5 milionů korun, přičemž dle honorářového řádu UNIKA by to mohlo být až 8 milionů,“ vysvětluje Vedlich. Firma Jika-cz podala nabídku ve výši 1,68 milionů korun.

Fotbalový stadion

2008
Do výběrového řízení se přihlásilo pět firem, vyhrála ECE Group před J&T Real Estate. Vzniknout má Park Malšovice - nákupní centum se supermoderním stadionem.

2012
Záměr získal územní rozhodnutí.

Prosinec 2013
ECE Group oznamuje odchod a projekt chce předat konkurenční firmě HB Reavis.

Květen 2014
Po bouřlivé diskusi zastupitelé „škatulata“ mezi developery schvalují.

Červenec 2014
HB Reavis oznamuje odchod z projektu.

Srpen 2014
O projekt se zajímá třetí developer Crestyl.

Září 2014
Sen jménem Park Malšovice končí.

Říjen 2014
Hradecký architekt Tomáš Vymetálek předkládá studii proveditelnosti, podle níž by se měl stavět nový, skromnější stadion.

Červen 2015
Město vypisuje výběrové řízení na zpracovatele dokumentace.

Prosinec 2015
Vítězem se stává Centroprojekt.

Leden 2016
Vyloučená firma Jika-cz podává na ÚOHS návrh na prošetření.

Podle Slánského firma magistrátu cenu podrobně zdůvodnila. „Byla tam i další účelová prohlášení, třeba tvrzení města, že firma musí mít subdodavatele. My subdodavatele nepoužíváme a vše řešíme vlastními zaměstnanci, což asi na magistrátu nemohli pochopit,“ diví se Slánský.

Jedním z důvodů, proč podnět k prošetření podal, bylo i to, že vybraný uchazeč prý nesplnil jednu ze zadávacích podmínek.

Firma má za sebou velké projekty

Společnost Jika-cz má zkušenosti s vypracováním projektové dokumentace k významným projektům v regionu, třeba u knihovny v bývalé továrně Vertex, ovocnářského výzkumného ústavu v Holovousích, revitalizace Benešovy třídy či přestavby kasáren v komplex Tereziánský dvůr. Firma momentálně zpracovává dokumentaci k přestavbě nemocnice v Náchodě, kde rovněž nabídla výrazně nižší cenu než konkurenti. A právě to Vedlicha přesvědčilo, že by ji město nemělo vybrat.

„Jsem i krajským zastupitelem, takže vím, že dokumentace k nemocnici v Náchodě je velmi problematická se spoustou chyb a nedostatků, ke kterým se musíme opakovaně vracet. A tomu se při naší stavbě chceme vyhnout,“ argumentuje Vedlich.

Od zpracovatele dokumentace město bude vyžadovat zpracování konceptu návrhu řešení fotbalového stadionu, zabezpečení projektové přípravy pro územní řízení, vypracování dokumentace pro vydání územního rozhodnutí a zastupování města v řízení či dopracovaní dokumentace pro vlastní provedení stavby.

Výběrové řízení na projektovou dokumentaci město vypsalo loni v červnu, kdy se situace změnila po rozvázání smluv s firmou ECE, která měla u stadionu postavit velké obchodní centrum a městu na výstavbu sousedícího sportoviště nemalou částkou přispět (o odchodu ECE jsme psali zde).

Radnice loni v prosinci vybrala jako vítěze výběrového řízení zlínskou projekční kancelář Centroprojekt Group, která nabídla vypracování dokumentace za 4,7 milionu korun. Náklady na výstavbu stadionu by měly být zhruba 400 milionů korun a stavba by měla probíhat po etapách, aby na sportovišti bylo možné hrát bez přestávky (více zde).

Původní optimistický termín zahájení stavby byl v roce 2017, avšak prověřováním u antimonopolního úřadu se opět oddaluje. Samotná stavba by měla trvat jeden a půl až dva roky.