Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MF DNES

Žena po porodu zemřela, pozůstalí chtějí po nemocnici přes dva miliony

  • 22
Rodina ženy, která zemřela krátce po porodu v jičínské nemocnici, se soudí o více než dva miliony. Advokát pozůstalých tvrdí, že lékaři před třemi lety neprovedli včasné vyšetření, které by odhalilo pravou příčinu krvácení. Nemocnice jakékoli pochybení odmítá.

K neštěstí došlo v červnu 2011 v Oblastní nemocnici Jičín, kterou si šestatřicetiletá Věra H. vybrala k porodu, i když bydlela v Úvalech u Prahy. Narodil se jí zdravý syn, ale ona sama se z nemocnice už nevrátila.

„Chceme jenom spravedlnost, nechali ji 31 hodin po porodu zemřít,“ je přesvědčená její matka Václava Černá, která spolu s manželem a dcerou jičínskou nemocnici zažalovala. Rodiče matky, kteří se starají o dnes již tříletého vnoučka, se domáhají každý 760 tisíc a sestra zemřelé chce 575 tisíc korun.

„Za nemocnici bych chtěla vyjádřit lítost nad úmrtím Věry H., ale žalovaná je přesvědčená, že k pochybení nedošlo,“ řekla právní zástupkyně nemocnice Dana Páleníková a dodala, že i kdyby se nemocnice chtěla mimosoudně dohodnout, pojišťovna by stejně kompenzovala částku až na základě pravomocného rozhodnutí soudu.

Výše odškodnění

Krajský soud v Hradci Králové začal řešit žalobu na ochranu osobnosti, kterou se pozůstalí domáhají 2 milionů a 95 tisíc korun

Dalších 655 tisíc jejich advokát požaduje jako náhradu škody podle starého občanského zákoníku u Okresního soudu v Jičíně.

Případem se zabývá i policie, protože rodina podala také trestní oznámení na neznámého pachatele.

Hradecký krajský soud dopoledne vyslechl chirurga, který ženu před třemi a půl lety operoval. Ten objasnil, že kvůli poporodním komplikacím rodičku z porodnice přemístili na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO), jeho kolegové v noci stanovili diagnózu trhliny na slezině a on na ráno naplánoval operaci.

Advokát rodiny obvinil chirurga, že místo operace spal

„Po otevření dutiny břišní jsme zjistili, že o poranění sleziny se nejedná, ale jde o krevní výron odjinud. Podvázali jsme slezinnou tepnu a došlo k přechodnému zlepšení, pak ale krvácení pokračovalo a nedalo se zjistit odkud,“ vypověděl lékař Libor Etflaiš, který se specializuje na cévy.

Ženu převezla sanita do hradecké fakultní nemocnice k podrobnějšímu vyšetření, masivní vnitřní krvácení ji ale stálo život. Až následná pitva odhalila vzácné dědičné onemocnění, které postihuje tepny a zeslabuje jejich stěny, takže při zvýšeném tlaku může výduť na tepně prasknout. Například během porodu.

„Bylo to pro mě velké překvapení,“ komentoval výsledky pitvy chirurg. Právní zástupce pozůstalých Tomáš Klinecký na něj ale zaútočil, proč ženu s vnitřním krvácením neoperoval ihned, tedy mezi čtvrtou a sedmou hodinou ranní: „Nestanovil jste operaci až na ráno, abyste se mohl v klidu vyspat?“

Lékař to odmítl. „Neměl jsem důvod pochybovat o stanovené diagnóze. Vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o poranění sleziny. Nebyla ohrožená na životě, takže nebyl důvod urgentní operace,“ bránil se opakovaným výpadům advokáta lékař.

„Musel bych být Sibyla, abych odhalil tak vzácné onemocnění, které je jako časovaná bomba. A i tak by bylo jedno, jestli bychom operovali ve čtyři nebo v sedm hodin, dopadlo by to stejně,“ dodal Etflaiš a odmítl i tvrzení, že pacientku během noci pravidelně nekontroloval.

Nemocnice doplní na žádost žalobců zdravotnickou dokumentaci do spisu a soud si před vynesením verdiktu pravděpodobně vyžádá další znalecký posudek.