Žena trpěla dědičným onemocněním tepen, což ukázala až pitva.

Žena trpěla dědičným onemocněním tepen, což ukázala až pitva. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Žena po porodu zemřela, nemocnice má rodině zaplatit 850 tisíc korun

  • 12
Krajský soud v Hradci Králové přiznal náhradu třem pozůstalým po zemřelé šestatřicetileté rodičce. Oblastní nemocnice v Jičíně jim má zaplatit 850 tisíc korun za to, že lékaři před třemi lety neprovedli včasné vyšetření, které by odhalilo pravou příčinu ženina krvácení.

Neštěstí se stalo v červnu 2011 v Oblastní nemocnici Jičín, kterou si šestatřicetiletá Věra H. vybrala k porodu, i když bydlela v Úvalech u Prahy. Narodil se jí zdravý syn, ale ona sama se z nemocnice už nevrátila.

Zemřela po 31 hodinách od porodu na vnitřní krvácení, které souviselo se vzácným dědičným onemocněním. To postihuje tepny a zeslabuje jejich stěny, takže při zvýšeném tlaku může výduť na tepně prasknout. Například během porodu.

Soud dal rodině částečně za pravdu. Přihlédl však k tomu, že vrozená nemoc byla velmi vzácná a ohrožovala ženu neustále.

„Bylo prokázáno, že lékaři nemocnice v určité fázi nepostupovali zcela řádně a to vedlo k snížení šance pacientky na přežití. Avšak nelze klást za vinu lékařům, že by krvácení způsobili,“ řekl při zdůvodnění rozsudku soudce Jan Fifka. Rozsudek je nepravomocný.

Nemocnici zažalovala matka zemřelé s manželem, kteří se začali starat o vnoučka, a dcerou.

Dohromady rodina požadovala přes dva miliony korun. Soud částku snížil také proto, že pozůstalí žádají o peníze i v dalším jednání u jičínského soudu. Podle starého občanského zákoníku požadují 655 tisíc korun jako náhradu škody.

Když žena po porodu začala krvácet, lékaři v Jičíně nedokázali určit příčinu. Chirurg, jenž ženu operoval, v prosinci 2014 soudu objasnil, že kvůli poporodním komplikacím rodičku z porodnice přemístili na anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO), jeho kolegové v noci stanovili diagnózu trhliny na slezině a on na ráno naplánoval operaci (k jeho výpovědi více čtěte zde).

Zranění sleziny se však nepotvrdilo. Ženu proto převezla sanita do hradecké fakultní nemocnice k podrobnějšímu vyšetření, masivní vnitřní krvácení ji ale stálo život. Vzácné dědičné onemocnění odhalila až následná pitva.

Vyšetření měla rezervy, uvedl znalec

Před soudem ve čtvrtek vypovídal zpracovatel revizního znaleckého posudku Dušan Klose, který řekl, že na začátku jičínská nemocnice postupovala u pacientky správně. Po zhoršení stavu pacientky však byly podle znalce kontroly krevního tlaku laxní a nebyly prováděné některé metody, například měření hladiny laktátu.

„Nemůžeme stoprocentně říci, že by došlo k záchraně nemocné, ale máme za to, že kdyby se provedla revize a nebo bylo provedené vyšetření CT, které by zjistilo diagnózu, tak by se podstatným způsobem zvýšily šance ženy na přežití,“ uvedl Klose.

Podle znalce nemocnice pacientku léčila pro podezření na protržení sleziny, přitom šlo o prasknutí tepny a krvácení do retroperitonea, což je poměrně raritní a neočekávaná diagnóza. Do hradecké fakultní nemocnice byla žena převezena již ve stavu neslučitelném se životem.

„Máme pocit, že kdyby se reagovalo adekvátně, tak šance na zvládnutí této nepředvídatelné situace by se zvýšily,“ řekl znalec.

V posudcích byly původně rozpory

Revizní posudek nechal hradecký soud zpracovat kvůli rozporům v posudcích. Posudek, který pro policii zpracoval znalec Radek Matlach, tvrdil, že nemocnice nepochybila, a policie žalobci podané trestní oznámení na neznámého pachatele odložila. Druhý posudek, který si nechali zpracovat žalobci, však hovořil o chybném postupu nemocnice, což dnes potvrdil i revizní znalecký posudek.

Právní zástupce žalobců Tomáš Klinecký na začátku čtvrtečního jednání upozornil na diskusi týkající se kvality posudků znalce Matlacha například v souvislosti s kauzou zdravotní sestry Věry Marešové obžalované z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku.

Na Matlachově posudku byla postavena obžaloba, podle které Marešová pacienty zabíjela draslíkem (sestra pro znalce žádá potrestání, více čtěte zde). Závěry znalce Matlacha odmítl posudek obhajoby i revizní posudek zadaný soudem a soud poté ženu zprostil obžaloby.

, , ,