Replika Ďáblovy bible. Ilustrační snímek

Replika Ďáblovy bible. Ilustrační snímek | foto: Matěj Baťha

Žamberský knihař vytvořil podle internetu kopii Ďáblovy kroniky

  • 0
Výstava a přehlídka výtvarníků Podorlického regionu Orlický salon ´11 v rychnovské Orlické galerii se může pochlubit kopií Ďáblovy bible. Stejně jako originál váží 80 kilogramů a vznikala podle internetového zpracování knihy na švédských stránkách. Autor originál viděl až po dokončení kopie.

"Byl to nápad Jiřího Rudolfa, který chtěl udělat něco pro popularizaci knižní výstavy Libri Olomouc. Kývli jsme, protože taková zakázka se neodmítá. Ale nenapadlo nás, že bude mít tak velký ohlas. Kniha stále putuje," řekl žamberský knihař Jiří Fogl.

Codex gigas či Kniha knih

Na originál se v roce 2007 v Národní knihovně v Praze stály fronty. Codex gigas obsahuje Starý a Nový zákon, Kosmovu Kroniku českou, seznam bratří podlažického kláštera, historické práce Josepha Flavia, kalendář se seznamy světců a panovníků, dobové záznamy a zaklínadla na zahánění zimnice a vypátrání zloděje. Nechybí ani pasáže o dialektice, rétorice a lékařství.

Pro šest lidí to byla zakázka na tři týdny práce. Více času totiž nedostali. "Nemůžeme tomu říkat faksimile ani replika. Nepoužili jsme totiž pergamen a nejsou okopírované všechny strany. Pokud bychom pracovali s pergamenem, vyšla by jedna ručně psaná stránka na čtvrt milionu. A o množství práce ani nemluvím," vysvětlil. Sám viděl originál, který za třicetileté války skončil ve Švédsku, až když byla maketa hotová.

"Švédové to mají na internetu velmi pěkně zpracované. Stránky jsme stáhli do skeneru a vytiskli na kotouč papíru, který jsme pak na zemi rozřezávali. Byl široký přes dva metry a dlouhý okolo sedmdesáti metrů," uvedl knihař.

Na přebal padly dvě krávy

Museli také vymyslet, jak knihu sešít. "Nakonec jsme ji přišroubovali ke stolu a šili jsme dva proti sobě. Říkal jsem si, že to za dva dny stihneme. Nakonec jsme šili skoro týden," uvedl.

Knihaři museli splnit zadání, že kniha musí mít stejné rozměry jako originál. "Abychom dodrželi tloušťku dvaadvaceti centimetrů, museli jsme přidat několik prázdných stran," podotkl Fogl.

Faksimile kroniky Codex Gigas ve skutečné velikosti. Ilustrační snímek

Faksimile kroniky Codex Gigas ve skutečné velikosti.

Na přebal použil dva kusy kravské kůže z Polska. "Dva proto, že výrobci usní nemají tak velké napínací rámy, aby ji mohli udělat vcelku. Takže jsme museli nastavovat. Kování udělal můj kamarád. Vyřezal ho ručně z mosazného plechu, který později chemicky upravil, aby chytil patinu," řekl.

Orlický salon ´11, který je letos věnován uměleckému řemeslu, nabízí také kolekce rytého skla, keramiky, keramických a paličkovaných šperků a umění vitrážistů a textilních designérů. Výstava ve 2. patře Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou potrvá do 30. října.