Nejnáročnější zásah letošního léta v Krkonoších. Horolezec se zranil v Labském dolu.

Nejnáročnější zásah letošního léta v Krkonoších. Horolezec se zranil v Labském dolu. | foto: Horská služba Krkonoše

Lidé podcenili boby i vedro. Záchranáři v Krkonoších zažili týden úrazů

  • 0
Týden do minulé neděle byl podle Horské služby v Krkonoších zatím nejhorší v sezoně co do počtu úrazů. Dva lidé se zranili na bobových drahách. Záchranáři varují před riskováním na adrenalinových atrakcích i před náročnými túrami v době vlny veder.

Adrenalinová zábava se v týdnu do neděle vymstila hned dvěma návštěvníkům při sjezdu na bobové dráze ve Špindlerově Mlýně a Harrachově. Museli je ošetřit horští záchranáři.

Fotogalerie

"V obou případech to zapříčinili sami účastníci. V Harrachově se srazily děti z polské rodiny, jedno zastavilo a druhé do něj narazilo," popsal Stanislav Šebek z První bobové, která provozuje atrakce šestnáct let.

"Rodiče kvůli tomu přivolali i inspekci bezpečnosti práce. Byli zvyklí spíš na horské dráhy na trubkách, které však nejsou sportovního charakteru," řekl Šebek.

Rychlost na bobové dráze si účastníci řídí sami pomocí brzdy, někteří však zkoušejí, kam až mohou zajít. Úrazy rukou a nohou se tam podle Šebka občas stanou, i vzhledem k velké návštěvnosti.

Provozovatelé bobových drah chtějí ještě oslovit nezávislou agenturu, aby jim poradila, jak bezpečnost dál zvýšit.

Na hory vyráží mnoho lidí, někdo nevydrží teplo

Minulý týden byl na úrazy v Krkonoších vůbec nejhorší. Horská služba ošetřila 16 místních i návštěvníků. Úrazů přibylo, protože do hor míří ve volnu a pěkném počasí spousta lidí.

Zásahy horské služby na horách

(od začátku sezony 1. května)

Krkonoše
- celkem 78 úrazů, z toho 25 pacientů převzala rychlá sanita, 8 pacientů vrtulník
- minulý týden - 16 úrazů, 5x sanita, 4x vrtulník

Orlické hory
- celkem 50 úrazů, z toho 9x rychlá sanita, 2x vrtulník
- v předminulém týdnu 9 zásahů, z toho 3x pacienta převzala rychlá sanita, jednou vrtulník

Někteří navíc podlehli zdravotním problémům z horka.

"Několik lidí zkolabovalo na hřebenech, i když nebyli přímo v ohrožení života. Na hřebenech na slunci byly poměrně velké teploty, byť tam fouká vítr," řekl náčelník Horské služby v Krkonoších Adolf Klepš.

Lidé by si podle něj měli dát pozor i v příštích dnech, kdy se vedra zase zopakují.

Měli by mít s sebou dostatek pití, naplánovat trasu podle možností dětí či starších lidí a dopřávat si přestávky.

"Námaha při horské túře je nesrovnatelná s chozením po rovině. Kdo jde na horách dvacet kilometrů v pětadvacetistupňovém teple a nepije, může zkolabovat," dodal Klepš.

Těžkých úrazů je třetina v létě i zimě

Od začátku května se v Krkonoších zranilo 78 lidí a bude jich za celou letní sezonu nejspíš stejně jako loni.

Varovné je podle horské služby, že víc než třetina úrazů v létě i zimě je těžkých. Doporučují proto přilby, rukavice i páteřní chrániče na kola i horské koloběžky.

Pozor by si měli dávat i paraglidisti. Ti by měli poznat lokalitu blíž a nepouštět se do létání za nepříznivých podmínek. Jinak hrozí pád do lesa a složité vyprošťování z korun stromů.

Nejnáročnější zásah měli záchranáři 18. července, když vyprošťovali horolezce, který spadl v krkonošském Labském dole a zranil si kotník.

Jeden záchranář se pro něj spustil osmdesát metrů, deset mužů je tahalo nahoru. V podvěsu pod vrtulníkem dopravili muže na Vrbatovu boudu, tepve pak jej naložili na palubu (více o náročném zásahu čtěte zde).

V Orlických horách si letos nejvíc úrazů přivodili cyklisti. Zraněných bude patrně podobně jako vloni.