Jedenáct jaroměřských zastupitelů stane kvůli prodeji městské restaurace (na snímku) před soudem.

Jedenáct jaroměřských zastupitelů stane kvůli prodeji městské restaurace (na snímku) před soudem. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zastupitelé Jaroměře jdou k soudu. Dle obžaloby prodali nevýhodně hospodu

  • 0
Až pět let vězení hrozí zastupitelům Jaroměře za údajně nevýhodný prodej městské restaurace Kino Svět. Státní zástupce podal obžalobu na jedenáct zastupitelů města. Před pěti lety přiklepli budovu zájemci, který nabídl méně peněz než další uchazeči.

Okresní soud v Náchodě začne případ řešit možná už v dubnu. Podle obžaloby, kterou státní zástupce podal v pátek, zastupitelé porušili povinnosti při správě cizího majetku a městu způsobili škodu přes 1,7 milionu korun. Kauza se týká i současného starosty a místostarosty a dalších osmi nynějších zastupitelů.

Jaroměřskou restauraci v budově kina Svět město prodalo před pěti lety.

"Mohu potvrdit, že jsem podal obžalobu ve věci, kde probíhalo trestní stíhání. Dále se zatím nechci vyjadřovat, protože soud by nyní měl mít možnost seznámit se s obžalobou a zvolit další kroky," řekl stručně státní zástupce Vladimír Štěpánek.

Náchodský okresní soud potvrdil, že se obžaloba vztahuje na jedenáct zastupitelů, kteří hlasovali 20. listopadu 2008 pro prodej Restaurace a vinárny Kino Svět v Palackého ulici.

Rada města nestanovila předem žádné podmínky prodeje a rozlehlou budovu s restaurací, kavárnou a pozemky u hlavní silnice dostal zájemce za cenu 430 tisíc korun, i když další uchazeči nabídli 2,151 milionu korun. Podle obžaloby zastupitelé nikde nezdůvodnili rozdíl v odchylce od ceny v místě a čase obvyklé. Navíc měli v rukou znalecký posudek a věděli, že takzvaná vyhlášková cena na hlavní budovu je 1,05 milionu korun.

Očekával jsem to, řekl starosta

Obvinění jsou starosta Jiří Klepsa, místostarosta František Vrabec, radní Ilona Kubková a radní Miloslav Müller. Dále jsou to zastupitelé Jaroslav Harvan, Věra Houfová, Michal Friml, Kamil Mach, Petr Pálka, Jaroslav Vojtěch a Vlastislav Voříšek. Jeden z tehdy hlasujících zastupitelů již zemřel.

Obvinění zastupitelé

Jiří Klepsa (bezp. za VPM)

Ilona Kubková (bezp. za VPM)

Kamil Mach (bezp. za VPM)

Věra Houfová (bezp. za VPM)

František Vrabec (bezp. za KSČM)

Jaroslav Harvan (KSČM)

Vlastislav Voříšek (KSČM)

Jaroslav Vojtěch (bezp. za US-DEU a nez.)

Miloslav Müller (US-DEU)

Petr Pálka (ČSSD)

Michal Friml (bývalý zastupitel, bezp. za ODS)

Restaurace na Jakubském předměstí připadla ve výběrovém řízení Luďku Čánimu, který ji předtím už sedm let provozoval. Dvanáct zastupitelů souhlasilo, tři byli proti a tři se zdrželi. Starosta obhajoval prodej i tím, že se na radnici tehdy obrátilo několik stovek obyvatel Jakubského předměstí a chtěli právě Čániho jako hospodského.

Čáni podle starosty doložil doklady, že provedl v restauraci investice za víc než milion korun. Původně prý byla velmi zanedbaná. Navíc slíbil, že restauraci bude provozovat dalších deset let. "Zhodnocení budovy bylo z jeho strany dostatečné, v tom bude spočívat hlavní část naší obhajoby. O obžalobě zatím nic nevím, ale očekával jsem to," uvedl starosta Jiří Klepsa.

Už dřív prohlásil, že nepochybuje o nevině zastupitelů. Loňské obvinění těsně před promlčecí lhůtou si spojoval s blížícími se komunálními volbami.

Protikorupční policii upozornili neúspěšní zájemci

Zastupitelé řešili prodej restaurace jako spornou záležitost už před hlasováním.

"Pan Čáni neměl žádnou nájemní smlouvu k restauraci, ta byla na jinou osobu. V nájemní smlouvě uzavřené na více let přitom bylo, že nemusí platit nájemné a objekt zhodnotí, že si to takzvaně odbydlí," podotkl předešlý starosta a opoziční zastupitel Vratislav Čermák, který hlasoval proti prodeji kvůli nízké ceně. Zastupitelstvo opustil během tohoto volebního období.

Restauraci chtěli koupit Jiří Košťál a Monika Jirsáková, ale neuspěli, hlasovali pro ně jen dva zastupitelé. Napřed se neúspěšně obrátili na ministerstvo vnitra a dali podnět k protikorupční policii, která věc odložila. Na jejich popud ji znovu otevřela. Že věc putuje k soudu, je nepřekvapilo.

"Čekáme na to pět let, naivně věříme ve spravedlnost. V Jaroměři je to hrůza. To, co zastupitelé udělali s bývalým kinem, dělají běžně. Čekáme, že u soudu dostanou zákaz činnosti," řekla Monika Jirsáková.

Za porušení povinností při správě cizího majetku hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let. Soud pravděpodobně bude brát ohled na to, že jde o přečin, tedy méně závažný trestný čin. "Pokud obvinění budou uznáni vinnými, typově připadá do úvahy i ukládání jiných, tedy alternativních trestů," řekl mluvčí Okresního soudu v Náchodě Jiří Kučera.