Uzavřený prameník minerálky Ida v Náchodě-Bělovsi

Uzavřený prameník minerálky Ida v Náchodě-Bělovsi | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Auta jsou větší zlo než arzen, pustila se do sebe opozice v Náchodě

  • 0
Zastupitelé Náchoda v pondělí podle očekávání podrželi ve funkci starostu Jana Birkeho z ČSSD, a to i přes kauzu uzavřeného prameníku v Bělovsi. Komunisté však vyčetli šesti kolegům z opozice, že z vyšších hodnot arzenu v minerálce Idě dělají příliš velkého strašáka.

Zastupitelé také rozhodli, že už město dál nebude jednat o nákupu zchátralých lázní se soukromými majiteli, ale chtějí získat vrty od státu i své vlastní.

V pátek rezignoval na funkci místostarosta Tomáš Šubert (Patrioti města Náchoda), který měl prameník na starosti (psali jsme zde). Pro odvolání starosty, jenž dal svůj post k dispozici, však hlasovalo pouze šest opozičních zastupitelů.

Pravděpodobně to byli právě ti, kteří v únoru vyzvali vedení města k odpovědnosti za to, že po čtyři roky pomíjelo výzvy ministerstva zdravotnictví, aby město v minerálce snížilo obsah arzenu (více čtěte zde). Český inspektorát lázní a zřídel nařídil městu zavřít prameník loni v září, radnice však tvrdila, že je to kvůli výměně technologie ( o uzavření čtěte zde).

„Někteří kolegové se snažili burcovat do boje za zdraví občanů Náchoda a okolí. Beru to na vědomí, ale jsem přesvědčena, že na rozdíl od lidí, kteří si dobrovolně chodí pít Idu, jsou tu i ti, kteří bydlí v Náchodě na Pražské a Běloveské ulici a soustavně trpí tím, že město sedmnáct let nemá obchvat,“ řekla opoziční zastupitelka a poslankyně Soňa Marková (KSČM).

„Tito lidé tam bydlí nedobrovolně, jsou trýzněni hlukem, vibracemi, prachem a dalšími škodlivinami z neuvěřitelného silničního provozu. Jedním z důvodů toho je, že část zastupitelů a další lidé dlouhodobě brání, abychom obchvat měli,“ řekla Marková.

Doporučila spoluzastupitelům, ať se stejně vehementně zastanou i zdravého prostředí pro lidi ohrožené dopravou, a požádala město o změření hodnot emisí a hluku, protože poslední měření se provádělo před šesti lety.

Přestaňme pořádat hon na lidi kvůli obchvatu

Náchodský stavební úřad v únoru vydal už potřetí územní rozhodnutí na severní variantu obchvatu, vlastníci i spolky se znovu mohou odvolat.

Zastupitel Michal Kudrnáč (Strana zelených), který působí i ve Sboru dobrovolných občanů, jenž obchvat víckrát napadl, se však ohradil, že je to správní řízení podle zákonů.

„Ve většině se tohoto procesu účastní lidé, kteří jsou vlastníky pozemků a jsou obchvatem dotčeni. Obchvat nepovede ve vzduchoprázdnu, ale přes Vysokov, Kramolnu, Babí a Dolní Radechovou a to jsou vesnice a místní části, které obchvat zasáhne zásadním způsobem,“ řekl Kudrnáč.

„Je spousta těch, kterým povede před okny a po polích, kde hospodařili jejich prarodiče. Ti lidé se brání zákonným způsobem, nedělají atentáty, nikoho nevydírají. Přestaňme na ně pořádat hon, jak to třeba udělal pan starosta, když vyhrožoval zveřejněním jejich telefonních čísel,“ dodal Michal Kudrnáč.

Nový prameník ve Starých lázních

Jeho kolega ze stejné kandidátky Jan Ježek se bránil, že by hodnocení zdravotních rizik kvůli Idě bylo přehnané. Minerálka totiž značně překračuje koncentrace arzenu.

Vizualizace nového prameníku minerálky Ida v Náchodě.

„Přeposlal jsem vám materiál nazvaný Minerální voda Ida I, posouzení vlivu na lidské zdraví, jejž nikdo ze zastupitelů a tuším, že ani z radních nečetl. Domnívám se, že je to tak závažný materiál, že jsem cítil za svou povinnost ho rozeslat. Nikoho jsem neburcoval, pouze jsem připojil svůj komentář a za ním stoprocentně stojím. Tvrdím, že spustit prameník bez odlučovače arzenu, když mám k dispozici tyto informace, je nezodpovědnost a jistým způsobem i bezohlednost,“ řekl Ježek.

Radnice se chystá postavit nový prameník v místě Starých lázní. I když by se jí povedlo získat nové vlastní vrty minerálky, stejně by musela dořešit odlučování arzenu a získat povolení od ministerstva zdravotnictví.

Z rozboru z loňského října plyne, že v Idě I dosahovaly koncentrace arzenu 0,479 miligramů na litr. Po úpravě by se měl dostat až pod 0,01 miligramu na litr.

S vedením radnice už přijel jednat zástupce firmy Aqua Enviro, již si Náchod vybral k nalezení nových čtyř vrtů minerálky. Vydá za to 4 miliony korun.

„Voda v Bělovsi je klenot, protože je mimořádně chutná. Dřív se jí lidé tolik nebáli. Zabýváme se asi patnácti lokalitami s pěti sty zdroji všeho druhu. Karlovy Vary, Františkovy Lázně i další mají pítka a pořád se s tím hygienicky bojuje, co to tedy je. Lépe by bylo nazývat to ochutnávátky, kde by si lidé ochutnali ten úžasný přírodní úkaz a třeba se k té vodě někdy vrátili. Nebezpečné by bylo, pokud by pítka měla sloužit k trvalému pití,“ řekl jednatel společnosti Libor Michele.

Zastupitelé v pondělí odmítli další jednání se soukromými majiteli o koupi zchátralých lázní. Nabídka od Běloveských lázní za částku kolem 50 až 60 milionů korun byla ve hře už několikátý rok. Běloveské lázně, jimž patří pozemek i kaplička uzavřeného prameníku, nyní žádají, ať město vypůjčený prameník předá zpět majitelům. Starosta to však odmítl, jelikož by město přišlo o částku vloženou do zvelebení prameníku. Pokud se město domůže vlastní minerálky, mohl by ve Starých lázních vzniknout za 16 milionů korun prameník s restaurací.

Birke: Teď nás čeká rutina

Ve vedení Náchoda zůstal starosta Jan Birke sám, na náhradního místostarostu i druhou posilu teprve čeká. S rezignací místostarosty Tomáše Šuberta však nezmizel problém lázní, o něž Náchod přišel před dvaceti lety.

„Je to obrovská cena, kterou Tomáš Šubert zaplatil. Byl to můj parťák, přítel, na kterého jsem se mohl stoprocentně spolehnout. A hlavně jsme spolu postavili hodně staveb, skutečně za miliardu. Jeho největší přání, lázně, ho stálo post. Postavil bych se za lidi, jako je on, a bojoval bych jako lev, ale tahle věc by se nám tu strašně dlouho vlekla. Nemělo by to vítěze ani poražené, naprosto by to paralyzovalo město. To byl i jeho důvod, proč se rozhodl pro rezignaci, jinak by se někdo stále zabýval jeho chybou,“ říká starosta.

Změnilo se něco rezignací místostarosty?
Ocenil jsem, že se tím uvolnila atmosféra a napětí. Neříkám, že je vše vyřešeno. Teď nás čeká strašně práce, jako je nákup vrtů, ale to bude už rutina. Na druhé straně je akademická debata ohledně arzenu. Při vší úctě nedokážu posoudit, nakolik bylo škodlivé, když lidé chodili pít minerálku, která tam tekla nelegálně, a my jsme ji pak zlegalizovali.

Neměli jste k tomu potřebný dokument.
To, že tento papír nemáme, si pan místostarosta vyhodnotil a skončil.

Půjdete cestou obnovy Starých lázní u Kauflandu s novými vrty?
Chceme jít nezávislou cestou. Máme na krajském úřadě žádost o čtyři vrty ve vlastnictví města a na našich pozemcích, abychom nebyli závislí na soukromých majitelích lázní. Ministerstvo zdravotnictví nám povolilo čtyři vrty a jakmile to nabyde právní moci, začneme pod odborným dohledem vrtat. Budou k tomu odběrové zkoušky. Máme domluveno, že nám firma připraví dearzenizační zařízení přímo na míru vodě z nového pramene. Očištěnou vodou budeme zásobovat Staré lázně, na které je projekt v rozpočtu pro letošní rok. Napřed však bude voda, teprve pak budeme stavět Staré lázně.

Stojíte dál o vrty od státu?
Nadále trvá naše žádost vůči státu na odkup vrtů Ida I a II, kterou nehodlám stahovat. Připravujeme harmonogram kroků, aby vznikl balneoprovoz ve Starých lázních s pítkem a abychom získali povolení k čerpání vody.

Kauza prameníku narušila důvěru u některých zastupitelů. Poučíte se z toho?
Víc budu kontrolovat, co jsem rozhodl a jak to postupuje. Do rady i zastupitelům půjdou i zdánlivé drobnosti, třeba korespondence, věci kolem pivovaru. Je však složité, když zastupitelé posílají protistraně dokumenty o lázních třeba ještě před jednáním.