Firma nechala rozebrat továrnu, z bývalé šamotky v Meziměstí zbyly jen zdi (31.3.2015). | foto: Štěpánka Tůmová

Z Kulmitzovy šamotky v Meziměstí zbyly ruiny, továrna vadí lidem

  • 0
Stačily dva tři roky a z někdejší rozlehlé fabriky na okraji Meziměstí mnoho nezbývá. Prázdnými okny se prohání vítr, zmizely střechy, trámy i litinové součásti. Areál je sice oplocený, ale podle místních lidí není problém se tam dostat. Zchátralá kulisa staré továrny vadí obyvatelům ze sousedství i radnici.

Stavební úřad bude muset nejspíš přitvrdit vůči majiteli. „Do roku 2011 se továrna využívala, byly tam sklady a sila, malí sedláci si tam nechávali sušit obilí v sušičce. Dříve tady působila i Barumka, část nechala opravit, ale pak to tady opustili. Začalo se tu bourat někdy v březnu 2013, před Vánoci toho roku rozebrali střechu. Nevíme, kdo a co tu dělá, zkrátka to někdo koupil, aby to zpeněžil,“ tvrdí starší muž ze sousedství a jeho žena i syn přikyvují, jméno však zveřejnit nechtějí.

Podle sousedů jezdila do továrny auta se slovenskými poznávacími značkami. Stavební materiál se odvážel na paletách. I teď na dvoře fabriky čekají cihly naskládané na paletách.

„Já jsem rád, že mám okna na druhou stranu, aspoň se na to nemusím dívat. Syn je na tom hůř. Když se bourala střecha, opravdu hrozně to tady prášilo,“ vzpomíná soused.

Továrna dříve patřila zemědělskému zásobování ZZN, podobně jako nedávno rekonstruovaná Walzlovka. Do února 2013 vlastnila šamotku firma Slovakia Flora Company z Trenčína, která ji prodala pražské společnosti Starvision. Její vyjádření se nepodařilo získat, protože kromě doručovací adresy na sebe neuvádí žádný kontakt.

Meziměstský stavební úřad svolil k rozebírání budov, firma s ním začala, ale pak práce zastavila. „Po jednání s osobou, která zastupovala společnost Starvision, stavební úřad odsouhlasil odstraňování budovy postupným rozebíráním. Stalo se tak kvůli jejímu havarijnímu stavu, nebezpečí možného zřícení částí objektu a případnému ohrožení zdraví a života osob,“ říká vedoucí odboru výstavby a životního prostředí z Městského úřadu v Meziměstí Zdeněk Vídeň.

Havarijní stav továrny potvrdil posudek, podle nějž byly některé nosné konstrukce stavby poškozené a rozebrané, stropy byly propadlé, nosné profily zdeformované, do budov zatékalo.

Radnici vývoj kolem šamotky mrzí

„Co společnost zahájila bourací práce, bohužel začala váznout komunikace a nedošlo k ohlášení záměru odstranění stavby. Sám bych si přál, aby už budovy zmizely a nehyzdily okolí,“ tvrdí úředník Vídeň.

Protože firma nezačala s bouráním ani po zimě, úřad ji znovu osloví, aby vysvětlila, proč práce zastavila a kdy je znovu zahájí. Bude však muset podat ohlášení na odstraňování stavby. Na rozpadající se továrnu si stěžuje také radnice.

„Mrzí mě, že se šamotka rozprodala na materiál a zbyde z ní jen ruina s obvodovými zdmi. Je problém, že tam polezou děti i dospělí, i když tam nikdo nemá co dělat. Na jedné straně jsme se v centru města zbavili rozpadající se továrny, kterou investor využil jako Centrum Walzel, na druhé straně města vzniká další brownfield,“ zlobí se místostarosta Pavel Hečko.

Podle stavebního zákona se stavby odstraňují na základě souhlasu s odstraněním stavby nebo povolení k odstranění stavby. Úřad může přikročit i k mimořádným postupům. Třeba aby se předešlo havárii, bourací práce mohou začít bez předchozího rozhodnutí nebo jiného opatření podle zákona a záležitost se vyřídí až následně. Stavební úřad může nařídit i odstranění stavby.