Továrny zkrachovalého Texlenu na Trutnovsku čekají na své využití. (Ilustrační snímek)

Továrny zkrachovalého Texlenu na Trutnovsku čekají na své využití. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Textilní impérium na Trutnovsku chátrá, ale přádelna v Poříčí ožije

  • 2
Trutnovský podnikatel Rudolf Kasper chce vyrabované textilce v Trutnově-Poříčí, kde přežívají bezdomovci, vdechnout nový život. Osud dalších továren zkrachovalého závodu Texlen je nejasný. Některé budovy už ani neexistují.

Chátrající přádelnu od soukromého vlastníka koupil trutnovský podnikatel Rudolf Kasper a počítá s jejím dalším využitím. Jaké má přesné plány, zatím ale tají.

„Objekt jsem koupil pro další rozvoj, zatím ale ještě nemám jasno, co se tam bude v budoucnu dělat,“ řekl majitel skupiny firem Kasper Group, který za starou přádelnu zaplatil 13 milionů korun. Další miliony bude muset investovat na její rekonstrukci.

Po nájezdech zlodějů kovů v ní toho moc nezbylo. „Fabrika je totálně vyrabovaná,“ zhodnotil byznysmen současný stav objektu. Nový majitel proto nechal objekt oplotit. Projektanti pro celé území vypracují architektonické studie.

Starou továrnu obývají bezdomovci

Továrna byla několik let opuštěná a chátrala, podle místních v ní našli azyl lidé bez přístřeší. „Bezdomovci zde běžně přespávají. Myslím si, že ani oplocení tomu moc nepomůže. Dokud to nebude někdo hlídat, bezdomovci tam budou pořád,“ poznamenal Petr Koltun, který nedaleko bývalého závodu číslo 16 bydlí.

Historie Texlenu

Historie textilního impéria Texlen se začala psát v roce 1949. Ve zlatých časech podnik zaměstnával více než šest tisíc lidí a měl okolo třicítky provozoven v celém podkrkonošském regionu.

Ubrusy, utěrky a další výrobky se proslavily po celém světě. V roce 1991 došlo k privatizaci státního podniku, v roce 2007 firma zkrachovala a ukončila výrobu v posledních provozech.

Rudolf Kasper už před třemi lety zachránil nevyužívané prostory strojírenské firmy Dukla v Poříčí. Od německého vlastníka, který výrobu přesunul do zahraničí, objekt odkoupil.

„Loni jsem se rozhodl, že ho zásadním způsobem zmodernizuji stavebně, technologicky i personálně. Právě nyní je to ve fázi největších změn a do příštího roku by hlavní přestavba měla být dokončena," řekl průmyslník.

Textilky jsou na prodej

Jaká budoucnost čeká ostatní továrny zkrachovalého Texlenu na Trutnovsku, není jasné. Některé již bagry srovnaly se zemí, jiné čekají na využití.

V poslední době šly k zemi třeba bývalá přádelna v Libči, společnost Textil Invest nechala zbourat starou přádelnu v Horské ulici, částečná demolice proběhla v objektu nedalekého ředitelství a areálu v Mladých Bukách. Brownfieldy jsou v současnosti nabízeny k prodeji.

Největší možnosti nabídne areál bývalé přádelny v Horské ulici. Po dokončení demolice zde vznikne plocha o rozloze sedmdesát tisíc metrů čtverečních. Předseda představenstva Textil Investu Jiří Karásek přiznává, že firma jedná s několika zájemci.

„V současnosti se dělají prvotní studie k budoucímu využití pozemků v souladu s územním plánem města Trutnov. Společnost eviduje několik zájemců o odkup celku nebo částí areálu. Prodej však nyní není prioritou, v řádu jednoho roku vyhodnotíme možnosti využití areálu také projektem realizovaným vlastními silami či ve spolupráci s investorem,“ informoval Jiří Karásek.

Firma Textil Invest navíc připravuje na přilehlých pozemcích stavbu malé vodní elektrárny. Ty už využívá v ostatních textilních továrnách, které v Trutnově a okolí firma vlastní.

Přestože v bývalém ředitelství Texlenu v Horské ulici působí několik menších nájemníků, klíčového investora se majiteli zatím najít nepodařilo.

„Investoři bohužel v dnešní době preferují stavby na zelené louce a revitalizace brownfieldů není ekonomicky tak atraktivní, abychom mohli uzavřít partnerství s dlouhodobým uživatelem,“ dodal šéf představenstva.

Textil Invest v minulosti jednal s velkými zaměstnavateli v Trutnově, ale žádný výsledek to nepřineslo. Majitel uvažuje o celkové demolici, ve hře je také generální rekonstrukce a pozdější využití pro zcela nové účely.

Částečné využití našel průmyslový areál ve Chvalči u Trutnova. Polovinu bývalé textilky koupila v roce 2011 soukromá firma, zbývající část vlastník pronajímá a i tu plánuje v budoucnu odprodat.

Areály spotřebují velké množství energie

Podle Jiřího Karáska je problém v tom, že textilní brownfieldy jsou ve stávající podobě bez dalších mnohamilionových investic využitelné jen s obtížemi. Jedním z hlavních důvodů je vysoká energetická náročnost zastaralých nemovitostí.

„Údržba objektů již před konkurzem společnosti Texlen byla nedostatečná a objekty chátraly, po ukončení výroby byly některé jednoúčelové budovy zcela nevyužitelné," vysvětlil. Textilní průmysl kdysi býval důležitou složkou ekonomické infrastruktury hlavního města okresu, dnes je spíš jeho noční můrou. Opuštěné továrny i to, co z nich po demolici zbylo, nepřestávají lákat zloděje.

Ke dvěma vážným úrazům došlo v poslední době právě v Libči. Do stále funkční trafostanice v areálu závodu se vloupali lapkové. Nejprve loni v červnu zasáhl elektrický výboj pětatřicetiletého muže a způsobil mu popáleniny na zhruba čtvrtině těla. Letos v dubnu pak s těžkými popáleninami skončil v nemocnici dvaadvacetiletý zloděj.