V parku pod historickou částí Hradce rostou vzácné a prastaré dřeviny.

V parku pod historickou částí Hradce rostou vzácné a prastaré dřeviny. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hradecké stromy čeká zdravotní vyšetření. Dostanou fotku i chorobopis

  • 0
Přes sedmdesát tisíc stromů, které stojí na veřejných prostranstvích po celém Hradci Králové, projde důkladnou zdravotní prohlídkou. Každý z nich bude mít svou vlastní "kartu" s fotografií, inventárním číslem, diagnózou a plánem péče. Od takzvané inventarizace zeleně si město slibuje zejména snažší péči o dřeviny a zároveň zvýšení bezpečnosti.

Úředníkům nejen v Hradci Králové zatrnulo před čtyřmi lety, kdy do té doby zdravě vypadající strom v centru Zlína kvůli prohnilým kořenům spadl, zabil dva školáky a další lidi těžce poranil. Právě takovým tragédiím by měl komplexní soupis hradecké zeleně předcházet.

"Technické služby tak poznají, jak často by měly provádět různé pěstební zásahy, aby byly dřeviny po městě bezpečné a zdravé. Přes filtry v programu si vyjedou seznam stromů, které je potřeba ošetřit či prohlédnout. Nebo je jejich stav takový, že je bude nutné v blízké budoucnosti třeba vykácet, a tak vyžadují častější dohled," vysvětluje hlavní důvod pořízení databáze stromů vedoucí odboru životního prostředí hradeckého magistrátu Iva Šedivá.

"Úroveň poznání se pro technické služby zvýší a budou mít větší klid," podotýká.

Databáze pro hlavního architekta

Hradec by měl být teprve druhým krajským městem, které získá podobnou databázi. Zatím jí disponuje jen Jihlava, několik pražských a brněnských městských částí a čtyři menší okresní města.

"Na každém veřejném místě zjistíme, jakou má která zeleň hodnotu, jak je stará, jaké má závady a jestli neexistují případná rizika," říká Šedivá.

Až bude databáze kompletní, bude sloužit nejen technickým službám a odboru životního prostředí, ale i kanceláři hlavního architekta. Město si díky soupisu bude moct lépe plánovat nejen výsadbu, ale i výstavbu budov nebo rekonstrukce silnic a chodníků.

Vyšetřením projdou všechny vzrostlé stromy na veřejných prostranstvích ve městě. Do seznamu spadnou i mladé, takzvané podměrečné stromy, které se vysadily teprve nedávno.

"Zatím počítáme s vyšetřením asi čtyřiceti tisíc jednotlivých stromů. Dalších třicet tisíc jich je po městě ve skupinách. Započítat ještě musíme stromy na území hřbitovů a škol, které zatím nemáme zaznamenané," vykládá Šedivá.

Prohlídka jednoho stromu bude stát stokorunu

Celý projekt se nutně rozdělí do etap. Pokud se začne letos na podzim, jak je v plánu, mělo by být hotovo za tři roky. "Delší čas na zpracování je dán i tím, že odborníci, kteří budou stromy vyšetřovat, by je měli vidět jak s listy, tak ve vegetačním klidu," říká Šedivá.

Ošetření jednoho stromu by mělo stát zhruba 100 korun, celková částka se tak má vyšplhat k sedmi milionům korun bez DPH. "Počítáme ale spíš s tím, že z výběrového řízení vyjde cena nižší," dodává.

Inventarizaci zeleně zatím schválila rada města, na konci dubna pak projekt půjde ještě do zastupitelstva. Pokud bude zastupitelstvo souhlasit, magistrát vybere zpracovatele, který celou zakázku pro město zpracuje.

"V rozpočtu máme pro první etapu dva miliony korun. Podle dostupných informací se na ministerstvu životního prostředí připravuje výzva, která by mohla další část těchto nákladů pokrýt. Rádi bychom ji využili," říká náměstek hradeckého primátora Martin Soukup.